O co musisz zapytać swojego lekarza podczas konsultacji przed laserową korekcją wzroku

Popularyzacja wiedzy na temat laserowych metod korekcji wad wzroku sprawiła, że wielu ludzi odnosi wrażenie, że chirurgia refrakcyjna jest bezpieczna dla wszystkich bez wyjątku. 

Z jednej strony mamy więc pacjentów, którzy na hasło laserowa operacja oczu reagują panicznym strachem, wyobrażając sobie, że tego rodzaju interwencji chirurgicznej towarzyszy, niczym a filmie akcji, wiązka czerwonego światła, która pali wszystko na swojej drodze. Z drugiej natomiast osoby, które nie są w stanie przyjąć do wiadomości, że w przypadku laserowej korekcji wad wzroku, podobnie jak w przypadku wszelkich innych zabiegów chirurgicznych, istnieją pewne przeszkody – względne i bezwzględne.

Kiedy decydujesz się na konsultację w gabinecie chirurga refrakcyjnego, warto wykorzystać czas na zadawanie wszystkich nurtujących cię pytań. Ustalenie, czy leczenie laserem jest dla ciebie odpowiednie, jest jednym z głównych celów wstępnej konsultacji – nie pozwól traktować się zdawkowo, a jeśli lekarz nie odpowiada wyczerpująco na twoje pytania i zbywa cię mimo wątpliwości, szukaj innego. 

Po wizycie wstępnej musisz mieć pewność, że  jesteś odpowiednim kandydatem do laserowej korekcji wzroku. 

Zapytaj:

O wykształcenie, doświadczenie i referencje chirurga – nie bez powodu standard oferowanego leczenia różni się w zależności od kliniki.

SwissLaser to laserowe centrum referencyjne firmy Schwind. Pracują tu eksperci z zakresu laserowej korekcji wzroku z międzynarodowym doświadczeniem. Korzystają z nowoczesnych, certyfikowanych technologii, które pozwalają na dobre uwolnić się od okularów. Intensywnie współpracują naukowo z firmą Schwind. Właściciel Kliniki szkoli lekarzy na całym świecie w dziedzinie laserowej korekcji wzroku z wykorzystaniem wysoko zaawansowanych technologicznie urządzeń marki SCHWIND eye-tech-solutions.

Ile zabiegów przeprowadził chirurg – nie szukasz przecież naukowca-teoretyka, a doświadczonego praktyka w swojej dziedzinie. 

Pracownicy SwissLaser w ciągu ostatnich lat przeprowadzili ponad 15000 operacji zakończonych sukcesem. Doświadczeni chirurdzy, wykwalifikowane pielęgniarki, doświadczeni optycy i pomocny personel dbają o sprawny przebieg całego leczenia. Jednak celem medyków nie jest przyjęcie jak największej liczby pacjentów – zamiast tego chcą zaoferować profesjonalną konsultację i spersonalizowane leczenie. 

Jakich rezultatów możesz się spodziewać po laserowej korekcji wzroku?

Szybki rozwój technik okulistycznych sprawia, że laserowa operacja oczu jest zabiegiem maksymalnie bezpiecznym (liczba powikłań to poniżej 1% przypadków), bezbolesnym oraz dającym możliwość niemal natychmiastowego powrotu do normalnego codziennego funkcjonowania. Ale ty przecież jesteś ciekaw jakie są rezultaty tej jednej konkretnej metody, którą zastosuje twój lekarz: poproś o szczegółowy opis przebiegu operacji oraz informacje o spodziewanych efektach. 

Czy po zabiegu wciąż będziesz musiał nosić okulary? 

W przypadku wszelkich zabiegów medycznych nie używa się pojęcia „gwarancji”, a „skuteczności zabiegu”. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest skuteczny w ok. 95%. Pacjenci, którzy podczas pierwszej operacji nie uzyskają stuprocentowej ostrości wzroku zwykle wybierają dokorekcję podczas kolejnego zabiegu, zamiast powrotu do noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. 

Czy efekt korekcji jest trwały?

Jeśli operacja  jest wykonywana na oku z ustabilizowaną wadą, możemy mieć nadzieję, że korekta laserowa wady wzroku będzie trwała i nie zajdzie konieczność ponowienia operacji w przyszłości. Zawsze jednak należy mieć na uwadze, że tkanka żyje – oznacza to, że zmiany są możliwe. Jeśli zajdzie potrzeba, także po latach można dokonać dokorekty (laserowych poprawek po pierwszej operacji) lub doszczepić implant wewnątrzgałkowy.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić