Jakie warunki muszą zaistnieć, żebym mógł poddać się laserowej korekcji wady wzroku chorując na cukrzycę?

W przebiegu cukrzycy często pojawiają się komplikacje związane ze wzrokiem. Jedną z najpoważniejszych jest retinopatia cukrzycowa, w której dochodzi do uszkodzenia mniejszych naczyń krwionośnych odżywiających siatkówkę oka. Jeśli rozważasz laserową korekcję wady wzroku a chorujesz na cukrzycę, musisz najpierw udać się do lekarza i sprawdzić czy i jak cukrzyca wpływa na Twoje oczy. 

Najbardziej kłopotliwe jest to, że w początkowym stadium retinopatia cukrzycowa nie daje żadnych dolegliwości bólowych i nie przyczynia się do zaburzeń widzenia. Dopiero gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium, pacjent może się skarżyć m.in. na:

  • utratę ostrości widzenia;
  • widzenie wyblakłych kolorów;
  • obecność w polu widzenia czarnych punktów,
  • najpierw częściową, a w końcu całkowitą utratę widzenia. 

Retinopatia podlega laseroterapii, jest to jednak inny rodzaj zabiegu niż laserowa korekcja wady wzroku i ma na celu zahamowanie rozwoju uszkodzeń oczu, które mogą prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Należy wiedzieć, że nawet zabieg laserowego leczenia retinopatii cukrzycowej przeprowadzony z sukcesem nie oznacza automatycznie, że teraz będziesz już mógł bezwarunkowo poddać się laserowej korekcji wady wzroku. 

W praktyce jest tak, że zaawansowana cukrzyca dyskwalifikuje z zabiegu korekcji wady wzroku przy pomocy lasera. Jednak to, czy konkretny pacjent może poddać się procedurze laserowej korekcji wady wzroku zawsze zależy od jego indywidualnej sytuacji zdrowotnej. 

Coraz częściej z listy przeciwwskazań bezwzględnych przesuwa się cukrzycę do przeciwwskazań względnych. Jakie warunki muszą zaistnieć, żebyś mógł poddać się laserowemu leczeniu oczu chorując na cukrzycę? Najogólniej rzecz biorąc, niezbędna jest stabilizacja lub remisja cukrzycy, czyli utrzymywanie stabilnego poziomu cukru we krwi. Dlaczego?

  • Zmiany poziomu cukru powodują także okresowe zmiany wielkości wady refrakcji. Przy ustabilizowanym poziomie cukru wada powinna być stała, choć być może inna niż przed pojawieniem się objawów cukrzycy. Badania wzroku u pacjentów doświadczających fluktuacji glukozy, a co za tym idzie – wahań wielkości wady refrakcji nie będą miarodajne i nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji o laserowej korekcji wady. Jeśli poziom cukru we krwi jest wysoki w dniu wstępnej oceny i badań przedoperacyjnych, plan leczenia sporządzony przez chirurga z zaplanowana architektura zabiegu mogą być nieaktualne w dniu operacji, gdy cukier wróci do normalnego poziomu.
  • Wysoki poziom cukru we krwi wpływa na krążenie krwi a tym samym na procesy gojenia.
author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić