Dlaczego nie każdy pacjent może sam wybrać konkretną procedurę laserowej korekcji wady wzroku?

Diagnostyka przed laserową korekcją wady wzroku jest bardzo precyzyjna. Choć ok. 90% pacjentów zgłaszających się do okulistów kwalifikuje się do zabiegu, a krótkowzroczność, nadwzroczność i  99% przypadków astygmatyzmu to wady możliwe do skorygowania laserem, nie każdy pacjent może wybrać metodę korekcji spośród wszystkich dostępnych w danej klinice. Dlaczego?

Tylko jeśli twoja rogówka ma odpowiednią grubość, a inne sprawdzane przez specjalistę parametry oka, które planuje się operować laserem, są prawidłowe (czytaj: idealne), lekarz może dać Ci wybór pomiędzy różnymi procedurami. Ale takie idealne oko o książkowych parametrach nie zdarza się często – zwłaszcza u osób, które mają dużą wadę wzroku. 

Jeśli nie możesz sam wybrać metody (procedury) laserowej korekcji wzroku, a tak zdarza się najczęściej, lekarz wskaże, która bądź które są dla Ciebie najlepsze i omówi ich specyfikę. Należy mieć świadomość, że nie ma lepszych i gorszych metod laserowej korekcji wad wzroku. Jest ich tak dużo (i wciąż powstają nowe), żeby możliwe było dobranie najwłaściwszej metody do różnych potrzeb anatomicznych oka. O tym, czy i jaką metodą możliwa jest laserowa korekcja wzroku ostatecznie przesądza proporcja korygowanych dioptrii do grubości rogówki. 

Różne wady wzroku są korygowane rożnymi metodami. Metody powierzchniowe nie nadają się do korekcji dalekowzroczności lub dużego astygmatyzmu, a metoda lasik/femtolasik nie nadaje się do korekcji wad wzroku przy cienkich rogówkach. Najnowsze technologie operacyjne umożliwiają łączenie operacji krótko-/dalekowzroczności z jednoczesnym usunięciem innych wad wzroku, np. astygmatyzmu.

Bez względu na ostateczny wybór procedury, za każdym razem laserowa korekcja wzroku ma tzw. architekturę zabiegu. Oznacza to, że zanim chirurg refrakcyjny przystąpi do działania, laser zostaje bardzo precyzyjnie zaprogramowany dzięki obliczeniom przeprowadzonym dla konkretnego oka. Aby obliczenia te nie były obarczone ryzykiem błędu, a operacja przebiegała maksymalnie szybko, nowoczesne lasery okulistyczne wspierane są przez algorytmy sztucznej inteligencji.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić