Utrata wzroku to jedna z największych obaw związanych z laserową korekcją wady. W źródłach brytyjskich znaleźć można dane, zgodnie z którymi rzeczywiste ryzyko utraty widzenia w wyniku laserowej korekty wady wzroku wykonanej przez doświadczonego chirurga jest zbyt małe, by je zmierzyć – wynosi mniej niż 1 na 5 milionów. Historia chirurgicznej korekcji wad wzroku sięga lat 50’ XX wieku – lekarze zdążyli się więc już naprawdę wiele nauczyć, a dziś dodatkowo wspiera ich sztuczna inteligencja (AI).

Doświadczony chirurg refrakcyjny + AI = duet doskonały

Oczywiście zdarzają się przypadki osób, u których doszło do znacznej utraty wzroku w wyniku powikłań podczas zabiegu laserem, jednak są one naprawdę nieliczne. Aby do takich powikłań PODCZAS zabiegu w ogóle doszło, musiałyby zaistnieć naprawdę niezwykłe okoliczności! W grę wchodzi np. seria błędów w ramach diagnostyki przedzabiegowej, które uniemożliwiłyby stworzenie prawidłowej jego architektury. Czy to w ogóle możliwe?

Warto wiedzieć, że w trakcie diagnostyki przedoperacyjnej oraz podczas samego zabiegu, chirurg refrakcyjny jest wspierany przez sztuczną inteligencję (AI) – algorytm komputerowy, który pobiera i przetwarza dane, a na ich podstawie podejmuje decyzje. Jest w stanie bardzo szybko przetworzyć mnóstwo danych, także tych wielce skomplikowanych albo takich, które mogłyby umknąć uwadze człowieka czy wręcz być dla niego  niezauważalne. 

Dzięki tej analizie, która lekarzowi zajęłaby mnóstwo czasu, możliwe jest projektowanie operacji okulistycznych “na miarę” – czyli tworzenie architektury zabiegu dostosowanej do indywidualnych potrzeb każdego  pacjenta. 

Czy współpraca AI oraz doświadczonego chirurga refrakcyjnego może zaowocować błędem w diagnostyce? 

Teoretycznie tak, ale w praktyce takie przypadki nie są notowane. I to nie dlatego, że AI jest nieomylna, a i chirurg przypisuje sobie wszechwiedzę. Korekcja wady wzroku laserem zawsze poprzedzona jest tak szczegółowymi badaniami kwalifikacyjnymi, że jeśli cokolwiek wzbudzi wątpliwości lekarza, operacja nie dojdzie do skutku. 

Niespecyficzna reakcja organizmu – na to nie mamy wpływu

Z drugiej strony, jeśli coś pójdzie nie tak podczas zabiegu – a trzeba mieć świadomość, że laser działa w obrębie płytkich warstw oka, nie ingeruje w głąb gałki ocznej – chirurg jest zwykle w stanie natychmiast zająć się problemem i go naprawić. 

Jednak jak po każdym zabiegu chirurgicznym, również tym laserowym, mogą wystąpić nieoczekiwane komplikacje lub niespecyficzna reakcja organizmu. Nie przewidzi tego ani sztuczna inteligencja, ani lekarz. 

Wraz z rozwojem technologii oraz ewolucją wiedzy medycznej utrata wzroku podczas zabiegu laserowej korekcji wady staje się coraz mniej prawdopodobna. 

Decydując się na zabieg laserowej korekcji wady wzroku należy pamiętać, że potencjalne powikłania niezwiązane z utratą wzroku zawsze są możliwe, a dyskomfort towarzyszący rekonwalescencji nie należy do powikłań – jest  naturalnym procesem wpisanym w gojenie się oka oraz jego przystosowanie do nowych warunków funkcjonowania.