Czy metoda SMILE (Small Incision Lenticule Extraction) jest naprawdę bezpieczna?

Historia metody SMILE, jednoetapowego zabiegu, który łączy zalety metod LASEK i LASIK, sięga roku 2006. Wtedy to prof. Walter Sekundo przeprowadził pierwszą operację tą metodą. Mało brakowało, a Sekundo zostałby… ginekologiem położnikiem. 

Częściowo studiowałem w USA na Uniwersytecie Tulane – opowiada w jednym z wywiadów –  zajmując się chorobami wewnętrznymi. To było dla mnie zbyt nudne, ponieważ lubię mieć zajęte ręce. Więc potem zająłem się ginekologią i  położnictwem, ale to też nie było to. Zapytałem sekretarkę, czy są jakieś inne praktyki i okazało się, że nikt nie ubiegał się o praktykę okulisty. Mój przyjaciel polecił mi Louisiana State University… I to był strzał w dziesiątkę!

Wszystkie dalsze działania profesora Sekundo nakierowane były na doskonalenie się w tej dziedzinie medycyny. Był m.in. stypendystą w Moorfields u Juliana Stevensa, aż w końcu skontaktowała się z nim firma Zeiss – światowy lider technologii medycznych. Stało się tak ze względu na akademickie zainteresowanie chirurgią refrakcyjną. Od tej pory badania nabrały rozpędu. 

Kontynuowaliśmy badania, aby dojść do etapu, w którym jesteśmy obecnie, i nadal prowadzimy wiele badań, w tym biomechaniczne prace doświadczalne i chirurgiczne badania prospektywne, wśród nich te związane z wykorzystaniem metody SMILE do korekcji nadwzroczności. 

Zaangażowanie prof. Sekundo i jego współpracowników doprowadziło metodę SMILE do obecnego stanu. Co należy o niej wiedzieć?

Metoda SMILE (Small Incision Lenticule Extraction, usunięcie soczewki przez drobne nacięcie) wykorzystuje laser femtosekundowy o wysokiej precyzji i szybkości, którym kształtuje się rogówkę. Laser wycina wewnątrz rogówki niewielki fragment tkanki w kształcie soczewki. Czynność ta trwa średnio 23 sekundy. Następnie chirurg usuwa soczewkę przez niewielkie nacięcie w przedniej części oka. To powoduje zmianę kształtu rogówki i koryguje wadę refrakcyjną. 

Czy metoda SMILE jest bezpieczna?

Technika tego zabiegu jest znana i uznawana przez stowarzyszenia lekarskie związane z refrakcyjnymi operacjami laserowymi oczu. Technologia lasera femtosekundowego jest potwierdzona klinicznie i jest stosowana w zabiegach LASIK oraz w operacjach usunięcia zaćmy. 

W metodzie SMILE wszystkie górne warstwy rogówki są właściwie nienaruszone – to one najbardziej przyczyniają się do stabilności rogówki.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić