Niestety, od lat nic się nie zmienia: laserowa korekcja wady wzroku nie jest refundowana przez polski NFZ, nie ma też możliwości wykupienia prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, które obejmowałoby ten rodzaj interwencji chirurgicznej w obrębie oka. Mało tego – nawet prywatne ubezpieczenia, które obejmują powrót do zdrowia po operacji chirurgicznej nie mają laserowej korekcji wady wzroku na listach procedur operacyjnych objętych ubezpieczeniem. 

NFZ refunduje za to operację zaćmy, ale decydując się na zabieg w ramach ubezpieczenia możemy otrzymać wyłącznie soczewkę  jednoogniskową (zwaną również ”soczewką wzmacniającą”), która gwarantuje, że wyraźnie widzimy tylko w jednej odległości. Wszczepienie soczewki jednoogniskowej zawsze skutkuje tym, że oko traci zdolność akomodacji, co dla osób operowanych z powodu zaćmy wiąże się z koniecznością noszenia okularów do bliży, bądź do dali – wybór należy do pacjenta. 

Co ważne, pacjenci mogą także liczyć usunięcie zaćmy ze wszczepieniem soczewki torycznej, czyli takiej, która pozwala na jednoczesne usunięcie zaćmy i korekcję astygmatyzmu. NFZ wprowadził jednak pewne ograniczenia: refundowane są wyłącznie toryczne soczewki jednoogniskowe, a mogą je dostać tylko osoby z zaćmą i astygmatyzmem równym lub przewyższającym dwie dioptrie.

Odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące bieżącego stanu prawnego dotyczącego standardów kwalifikacji do zabiegów usunięcia zaćmy na NFZ znajdziecie tutaj i tutaj