Czy laserowa korekcja wady wzroku albo usunięcie zaćmy mogą być objęta ubezpieczeniem?

Niestety, od lat nic się nie zmienia: laserowa korekcja wady wzroku nie jest refundowana przez polski NFZ, nie ma też możliwości wykupienia prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, które obejmowałoby ten rodzaj interwencji chirurgicznej w obrębie oka. Mało tego – nawet prywatne ubezpieczenia, które obejmują powrót do zdrowia po operacji chirurgicznej nie mają laserowej korekcji wady wzroku na listach procedur operacyjnych objętych ubezpieczeniem. 

NFZ refunduje za to operację zaćmy, ale decydując się na zabieg w ramach ubezpieczenia możemy otrzymać wyłącznie soczewkę  jednoogniskową (zwaną również ”soczewką wzmacniającą”), która gwarantuje, że wyraźnie widzimy tylko w jednej odległości. Wszczepienie soczewki jednoogniskowej zawsze skutkuje tym, że oko traci zdolność akomodacji, co dla osób operowanych z powodu zaćmy wiąże się z koniecznością noszenia okularów do bliży, bądź do dali – wybór należy do pacjenta. 

Co ważne, pacjenci mogą także liczyć usunięcie zaćmy ze wszczepieniem soczewki torycznej, czyli takiej, która pozwala na jednoczesne usunięcie zaćmy i korekcję astygmatyzmu. NFZ wprowadził jednak pewne ograniczenia: refundowane są wyłącznie toryczne soczewki jednoogniskowe, a mogą je dostać tylko osoby z zaćmą i astygmatyzmem równym lub przewyższającym dwie dioptrie.

Odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące bieżącego stanu prawnego dotyczącego standardów kwalifikacji do zabiegów usunięcia zaćmy na NFZ znajdziecie tutaj i tutaj

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić