3 kluczowe argumenty przemawiające za tym, że warto poddać się laserowej korekcji wzroku

Co najbardziej interesuje pacjentów rozważających możliwość poddania się laserowej korekcji wady wzroku?

Po pierwsze, czy laserowa operacja oka jest bolesna.

Po drugie, czy laserowa operacja oka jest bezpieczna.

Po trzecie, czy czy laserowa operacja oka jest naprawdę skuteczna.

Odpowiedzi na te trzy kluczowe pytania to jednocześnie trzy najważniejsze argumenty przemawiające za tym, naprawdę warto poddać się laserowej korekcji wzroku. 

Nie boli

Laserowa operacja oka nie jest bolesna. Zabieg trwający od kilku do kilkunastu minut przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym (krople), w warunkach ambulatoryjnych i trwa zdecydowanie krócej niż przygotowania do niego! Psychologowie i psychiatrzy zajmujący się zaburzeniami lękowymi zauważają, że u pacjentów dotkniętych algofobią, czyli lękiem przed odczuwaniem bólu, sam proces oczekiwania na ból bywa nie do zniesienia. Oznacza to, że strach przed bólem może być silniejszy niż sam ból! Jeśli przed laserową korekcją wzroku powstrzymuje Cię właśnie taka fobia, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: naprawdę nie boli! 

Nie musisz skupiać się na nadchodzącym bólu, bo go nie doświadczysz, i odwlekać decyzji o operacji oka w czasie. Możesz rzutem na taśmę poddać się zabiegowi, skracając czas nieprzyjemnych doznań psychicznych związanych z oczekiwaniem!

Po operacji doświadczysz tylko dyskomfortu związanego z rodzajem interwencji laserowej. W przypadku metod FemtoLASIK oraz SMILE (tzw. metod głębokich dyskomfort może wystąpić w ciągu do 3-4 godzin po zabiegu. Będzie to np. łzawienie spowodowane faktem, że nabłonek został nacięty. W metodzie PRK/LASEK/TransPRK dyskomfort może trwać do 3-4 dni. 

Operacja laserem jest bezpieczna

Lekarze mieli wystarczająco dużo czasu, aby rozwinąć i udoskonalić różne metody laserowej korekcji wad wzroku. Historia operacji okulistycznych sięga lat 50’ XX wieku, a pierwszy udany zabieg na widzącym oku z użyciem lasera excimerowego przeprowadził doktor Theo Seiler w roku 1987.  

Szybki rozwój technik okulistycznych sprawia, iż laserowa operacja oczu jest zabiegiem maksymalnie bezpiecznym. Liczba powikłań to poniżej 1% przypadków. 

Obecnie laserowa korekcja wad wzroku uznawana jest za najbardziej zaawansowaną metodę po jaką może sięgnąć chirurg refrakcyjny, ale i w ramach tej metody możemy wskazać mniej i bardziej zaawansowane techniki operacyjne. Wszystkie są bezpieczne i nie niosą ze sobą ryzyka utraty wzroku – a tego pacjenci boją się najbardziej. 

Jedyną kwestią, która może wzbudzać irytację pacjentów jest ta, że przez jakiś czas po zabiegu (do ok. pół roku) mogą występować takie objawy jak nadmierna suchość oczu czy efekt halo, które jednak w końcu mijają. 

Operacja laserem jest skuteczna

W przypadku wszelkich zabiegów medycznych nie używa się pojęcia „gwarancji”, a „skuteczności zabiegu”. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest skuteczny w ok. 95%. 

Co ważne, jest skuteczny nie tylko, jak się często sądzi, w przypadku krótkowidzów. Laser doskonale radzi sobie z dalekowzrocznością (nadwzrocznością) i astygmatyzmem. Interwencja laserowa przeprowadzana jest także w przypadku starczowzroczności (tzw. dalekowzroczności starczej), a najnowsze technologie operacyjne umożliwiają łączenie operacji krótko-/daleko-/starczowzroczności z jednoczesnym usunięciem innych wad wzroku, np. astygmatyzmu.

Laserowa korekcja wady wzroku przeprowadzona na oku z ustabilizowaną wadą nie będzie wymagała przeprowadzenia dokorekcji (kolejnej korekcji, kiedy wada się powiększy). 

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić