Soczewka wieloogniskowa, nazywana także multifokalną, zaliczana jest do soczewek grupy PREMIUM. Dzięki swojej budowie, soczewka wieloogniskowa umożliwia pacjentowi ostre widzenie na każdą odległość (do bliży, do dali i na odległości pośrednie), co wynika z faktu, że tworzy kilka ognisk skupienia światła.

W praktyce oznacza to, że pacjent mający wszczepioną soczewkę wieloogniskową nie potrzebuje okularów. 

W tym segmencie soczewek znajdziemy także wieloogniskowe soczewki toryczne (likwidują astygmatyzm, zapewniają ostre widzenie do dali, do bliży oraz na odległości pośrednie). 

Soczewki wieloogniskowe mają unikalną konstrukcję, wykorzystującą zdolności naszego mózgu do tzw. neuroadaptacji (trwa ona średnio od jednego do trzech miesięcy, a nawet dłużej u niektórych pacjentów).

Zapewniają one doskonałą jakość widzenia i naturalną wrażliwość na kontrast zarówno u pacjentów z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością, jak i z astygmatyzmem.

Działanie soczewek multifokalnych jest bardzo podobne do szkieł progresywnych stosowanych w okularowej korekcji wad wzroku.

Nowoczesne soczewki wieloogniskowe stosowane w chirurgii zaćmy umożliwiają nie tylko pozbycie się zmętniałej soczewki własnej, ale również korekcję współwystępującej wady wzroku: np. krótkowzroczności czy astygmatyzmu a także starczowzroczności (prezbiopii). 

Kolejne generacje nowoczesnych soczewek wieloogniskowych zaczęły wchodzić do powszechnego użytku pod koniec XX wieku. Zastosowano wówczas nowe technologie w konstrukcji soczewek, wykorzystujące znane w fizyce optycznej zjawiska refrakcji (załamania) światła, potem – dyfrakcji (rozproszenia) światła, rerfakcyjno-dyfrakcyjnej (pseudoakomodacyjnej), a na koniec soczewki z konstrukcją umożliwiającą zmianę jej położenia w gałce ocznej, czyli soczewki akomodacyjnej. Wszystko, co chcesz o nich wiedzieć znajdziesz tutaj.

Obecnie stosowane soczewki wewnątrzgałkowe są miękkie, zbudowane na ogół z hydrożelu, silikonu lub akrylu. Szczególnie wygodne w stosowaniu są soczewki ze zwijalnego silikonu, które umieszcza się w oku poprzez dwumilimetrowe nacięcie.

W miejscu docelowym soczewka rozwija się i układa zgodnie z przeznaczeniem, przyjmując właściwy kształt. Minimalna ranka pooperacyjna goi się bardzo szybko. 

Soczewki wieloogniskowe nie są objęte refundacją NFZ.