Pierwsze objawy stożka rogówki

Stożek rogówki to postępująca choroba oczu prowadząca do ścienienia i zniekształcenia rogówki, a w dalszej kolejności do pogorszenia wzroku – krótkowzroczności i astygmatyzmu a często także nadwrażliwości na światło. W miejscu największego ścienienia, pod wpływem ciśnienia w oku, rogówka zostaje wypiętrzona tworząc właśnie stożek.

Do pierwszych objawów tej podstępnej i często przebiegającej w ukryciu choroby oczu należą:

  • postępujące pogorszenie wzroku,
  • rozmywanie się obrazu,
  • nadwrażliwość na światło,
  • pieczenie i zaczerwienienie oczu.

Są to objawy na tyle niespecyficzne, że łatwo je zbagatelizować. Jeśli jednak mamy w rodzinie kogoś ze zdiagnozowanym stożkiem rogówki albo zauważamy, że dziecku w wieku dojrzewania zbyt szybko postępuje krótkowzroczność, skarży się ono na efekt/objaw halo wokół źródła światła i rozmywanie się obrazu, a kolejne zmiany okularów nie są skuteczne, koniecznie trzeba poprosić okulistę o diagnostykę w kierunku tejże choroby.

W miarę postępowania choroby, pacjenta dotykają kolejne objawy, a wśród nich:

  • szybko narastający astygmatyzm i krótkowzroczność w jednym oku
  • widzenie mnogie
  • pogorszenie widzenia po zmierzchu i w nocy.

Bywa, że pierwszym objawem jest tzw. ostry stożek – nagłe zamglenie widzenia i ból oka, które mogą utrzymywać się do kilku tygodni.

Warto wiedzieć, że obok innych czynników [leczenie stożka rogówki] do powstania stożka rogówki może przyczynić się tak banalna czynność jak… tarcie oczu związane np. ze źle dobranymi i niestarannie pielęgnowanymi soczewkami kontaktowymi. Systematyczne i długotrwałe pocieranie powiek może skutkować uszkodzeniem kolagenu rogówki.

Z drugiej strony, jeśli mamy nawyk tarcia oczu, powinniśmy się upewnić, czy nie jest to związane z już rozwijającym się stożkiem rogówki – innymi słowy: odpowiedzmy sobie na pytanie o to, w jakich okolicznościach trzemy oczy. Czy aby nie wtedy, kiedy w jednym oku coś nie gra? Nie możemy złapać ostrości, oko wciąż piecze… To właśnie wszelkie symptomy jednooczne mogą być pierwszymi objawami stożka rogówki

Najczęstszymi i najbardziej specyficznymi objawami jednoocznymi są zakłócenia typu halo, glare i starbust oraz powidoki, czyli tzw. obrazy duchy.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić