Fakos znaczy soczewka. Czym soczewki fakijne różnią się od innych sztucznych soczewek?

Soczewki fakijne to nazwa nieco irytująca z językowego punktu widzenia, ale ta kłopotliwa tautologia (masło maślane – soczewki soczewkowe) jest celowa. Dlaczego? Bo tego rodzaju sztuczne soczewki wszczepiane są do oka, z którego NIE usuwa się naturalnej soczewki.

Dlatego lekarze używają sformułowania “doszczepiać soczewki fakijne” zamiast “wszczepiać”. Dosłownie bowiem soczewki fakijne są doszczepinane jako dodatek do soczewki własnej pacjenta, która zachowuje swoje zdolności akomodacyjne. Nazywa się je więc często “wszczepialnymi soczewkami kontaktowymi” albo “wewnętrznymi soczewkami kontaktowymi”. 

Soczewki fakijne są dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają wadę wzroku niemożliwą do skorygowania za pomocą lasera excimerowego. 

Do operacji wszczepienia soczewki fakijnej kwalifikują się osoby w wieku pomiędzy 18 a ok. 45 rokiem życia ze stabilną wadą wzroku w zakresach: krótkowzroczność do ponad -20 dioptrii oraz dalekowzroczność do + 10 dioptrii oraz astygmatyzm do 6 dioptrii cylindrycznych.

Co bardzo ważne, soczewki fakijne charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem stosowania nawet przy cienkich rogówkach. Zabieg ich wszczepienia trwa 15-20 minut, jest bezbolesny i mało ryzykowny. Operowane oko jest chronione bandażem, który zdejmuje się dzień po operacji. Pełną ostrość wzroku uzyskuje się po ok. 4 tygodniach. 

W chirurgii okulistycznej stosowane są dwa rodzaje soczewek fakijnych: przedniokomorowe i tylnokomorowe. 

Soczewki przedniokomorowe Artisan (dostępne są w mocach -3 do -23,5 dioptrii) i Artiflex (w mocach -3 do – 14,5 dioptrii) doszczepiane są do komory przedniej oka i mocowane pomiędzy rogówką, a tęczówką. Artisan zbudowane są ze sztywnego materiału zwanego PMMA, Artiflex – ze zwijalnego silikonu. 

Soczewki tylnokomorowe EVO + Visian ICL ™ wykonane są  z tworzywa Collamer® i uchodzą za najnowocześniejsze osiągnięcie technologiczne w tym segmencie soczewek fakijnych. 

Dlaczego warto zdecydować się na wszczepienie soczewek fakijnych tylnokomorowych? 

  • Nowoczesne soczewki fakijne tylnokomorowe robione są z  biokompatybilnego materiału stworzonego na bazie kolagenu, bardzo dobrze tolerowanego przez oko.
  • Soczewki fakijne tylnokomorowe nie muszą być mocowane – są po prostu wkładane do tylnej komory (za tęczówkę).
  • Soczewki tylnokomorowe  EVO + Visian ICL ™ wykonane z tworzywa Collamer®  to soczewki zwijalne, implantowane przez tzw. mikrocięcie (ok. 2,8 mm), które nie wymaga zakładania dodatkowych szwów.
  • Wszczepialne soczewki kontaktowe są niewidoczne z zewnątrz i niewyczuwalne dla pacjenta. 
  • Soczewki fakijne mają filtry UV (chroniące oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym).
  • Soczewki fakijne można usunąć i wymienić, jeśli zajdzie taka potrzeba, np. wada wzroku powiększy się, dlatego mówimy, że soczewki fakijne to jedyna odwracalna metoda korygowania wady wzroku.
  • Czas gojenia się oka po zabiegu doszczepienia soczewek fakijnych jest krótki – to około tydzień.
author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić