Laserowa korekcja wzroku czy wszczepienie soczewki fakijnej? Porównanie obu metod leczenia
Osoby borykające się z wadami refrakcji (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm), które chcą uwolnić się od noszenia okularów i soczewek kontaktowych najczęściej rozważają laserową korekcję wzroku. Zdarza się jednak, że z uwagi na stan anatomiczny oczu (np. zbyt cienka rogówka) oraz ogólny stan zdrowia nie mogą poddać się takiemu zabiegowi.
Wtedy lekarz może zaproponować wszczepienie soczewki fakijnej.
Co różni obie metody leczenia?
- Laserowa korekcja wady wzroku wiąże się ze zmianą kształtu rogówki – to interwencja nieodwracalna. Wszczepienie soczewki fakijnej nie wiąże się z jakimikolwiek nieodwracalnymi zmianami w strukturze gałki ocznej: soczewki ICL, należące do grupy soczewek fakijnych, czyli wszczepialnych soczewek kontaktowych, stosowane są jako dodatek do naturalnej soczewki oka. Pacjent może poprosić chirurga o ich usunięcie w dowolnym momencie. Ważnym czynnikiem różnicującym jest to, czy soczewka fakijna znajduje się przed czy za tęczówką. W związku z tym rozróżnia się soczewki fakijne komory przedniej i soczewki fakijne tylnej komory. Wszczepialne soczewki kontaktowe są niewidoczne z zewnątrz i nie można ich wyczuć.
Wszystko, co chcesz wiedzieć o kwalifikacji do zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych znajdziesz tutaj.
- Korekcję wady wzroku laserem przeprowadza się dla wad w określonych zakresach. Zbyt wysoka wada wzroku: krótkowzroczność powyżej –10 dioptrii i dalekowzroczność powyżej +4 dioptrii oraz skomplikowany astygmatyzm stanowią przeciwwskazanie do korekcji laserem. We wspomnianych przypadkach można więc poddać się wszczepieniu soczewek fakijnych.
Obok zbyt dużej liczby dioptrii, przeciwwskazaniem do operacji laserem może być grubość rogówki. O tym, czy korekcja jest możliwa przesądza proporcja korygowanych dioptrii do grubości rogówki. Jeśli nie jest – warto poddać się zabiegowi wszczepienia soczewek ICL. Nawet pacjenci z bardzo cienką rogówką mogą pomyślnie przejść kwalifikację!