Jeśli laserowa korekcja wzroku zostanie przeprowadzona na ustabilizowanej wadzie, z uwzględnieniem wszystkich indywidualnych cech anatomicznych oka pacjenta, wada powinna być wyeliminowana raz na zawsze.

Jeśli zabieg przeprowadzony był na oku z wadą nieustabilizowaną, może w przyszłości zajść potrzeba jej dokorygowania, czyli przeprowadzenia kolejnej operacji. Dlaczego jeszcze nasz wzrok po korekcji laserowej może ulec pogorszeniu?

  • Zlikwidowane krótko-/nadwzroczność/astygmatyzm nie wykluczają, że po 40. roku życia mogą pojawić się pierwsze objawy starczowzroczności, czyli spadku zdolności akomodacji oka, rozwijającej się w zawiązku z naturalnym procesem starzenia się i zużywania gałki ocznej. 
  • Wada wzroku skorygowana laserem nie oznacza także, iż ominie nas zaćma – jeśli tylko mamy do niej predyspozycję. Wcześniejsza operacja laserem nie wyklucza kolejnej interwencji chirurgicznej – w tym wypadku: wymiany zmętniałej soczewki.

Czy to prawda, że oczom po laserowej korekcji wady wzroku szkodzi siedzenie blisko ekranu telewizora albo komputera? 

Odległość od monitora nie ma żadnego wpływu na pogłębienie się wady, ale zbyt długie wpatrywanie się w monitor może – w przypadku niektórych pacjentów – prowadzić do szybszego wysuszania się śluzówki oka. Jeśli należysz do grupy pacjentów, którzy po operacji mają problem z niedostatecznym nawilżeniem oczu, powinieneś częściej robić sobie przerwy i zawsze mieć przy sobie zalecone przez okulistę krople nawilżające.