Czy powinienem czekać na opracowanie lepszej procedury laserowej korekcji wzroku? Perspektywy rozwoju laserowej chirurgii refrakcyjnej

Galopujący rozwój nowych technologii przyzwyczaił nas już do tego, że wiele urządzeń elektronicznych ma swój “termin przydatności do użycia”.

I nie chodzi wcale o to, że są awaryjne i szybko się niszczą. Po prostu wciąż opracowywane są kolejne udoskonalenia, nowe funkcje i aplikacje, a użytkowane przez nas smartfony, smartwatche, komputery, konsole tylko wtedy są naprawdę komfortowe w użytkowaniu, kiedy są ze sobą kompatybilne.

To trochę takie technologiczne puzzle – kiedy jeden element nie pasuje, nie współpracuje, cała układanka, cały system traci sens. Czy podobne zasady obowiązują w dziedzinie technologii medycznych? 

Szybki i spektakularny postęp technologii medycznych 

Jeśli śledzicie nowinki ze świata medycyny i robotyki, wiecie doskonale, że nie tylko chirurgia okulistyczna jest obecnie na bardzo wysokim poziomie technologicznym i medycznym. Przykładem tego zaawansowania jest np. szwajcarski femtolaser Leonardo Da Vinci LDV Z4 firmy Ziemer, wiodącego szwajcarskiego producenta laserów femtosekundowych,  który emituje podczerwień i jest używany do nacinania rogówki i stworzenia tzw. „flapa” (płatka rogówki), który jest unoszony i po laserowaniu ponownie zamykany czy bardzo precyzyjny i technologicznie zaawansowany laser (high-tech-laser) Schwind AMARIS 1050 RS firmy Schwind.

To, z kolei, laser okulistyczny z grupy PREMIUM. Ma niezwykle szybki siedmiowymiarowy system śledzenia oka 7D z kamerą wideo, która podczas laserowania monitoruje ruch oka bez opóźnienia czasowego. Dzięki Schwind AMARIS 1050 RS możliwe są zarówno zabiegi metodą Wavefront, jak i zabiegi spersonalizowane oparte o indywidualne dane rogówki (topo guided).

Równie wiele uwagi, co nowoczesnym laserom okulistycznym, media poświęcają np. systemowi chirurgicznemu (potocznie zwanemu robotem) da Vinci, który wykorzystywany jest w operacyjnym leczeniu raka prostaty czy szyjki macicy. System ten gwarantuje doskonałą wizualizację pola operacyjnego w 10-krotnym powiększeniu oraz w trójwymiarowej rozdzielczości HD. 

Te ultranowoczesne urządzenia to efekt wykorzystania w medycynie sztucznej inteligencji, o której możecie przeczytać na naszym blogu!

Czekać, czy poddać się laserowej korekcji wzroku już dziś? 

Obserwując w ostatnich latach tak szybki i spektakularny postęp technologii medycznych, wielu pacjentów okulistycznych zastanawia się, czy decydować się na operację już dziś, czy czekać na pojawienie się kolejnej, w domyśle: nowszej, lepszej, precyzyjniejszej… technologii i procedury laserowej korekcji wzroku. 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale odwlekając wciąż decyzję o operacji oczu tu i teraz weź pod uwagę:

  • Klinika SwissLaser to laserowe centrum referencyjne firmy Schwind, z którą intensywnie współpracujemy naukowo.  Dr Victor Derhartunian szkoli lekarzy na całym świecie w dziedzinie laserowej korekcji wzroku z wykorzystaniem wysoko zaawansowanych technologicznie urządzeń marki SCHWIND eye-tech-solutions. Jeśli więc na horyzoncie pojawi się kolejna nowa technologia czy procedura laserowej korekcji wzroku, będziemy o niej wiedzieli od razu. A jeśli my – to Ty też. 
  • Stosowane obecnie procedury laserowej korekcji wzroku już są maksymalnie precyzyjne i bezpieczne. Liczba powikłań to poniżej 1% przypadków. W przypadku wszelkich zabiegów medycznych nie używa się pojęcia „gwarancji”, a „skuteczności zabiegu”. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest skuteczny w ok. 95%. Statystyki dotyczące laserowej korekcji wzroku podają, że ok. 95 % operowanych osób osiąga po zabiegu jakość widzenia bezpieczną do prowadzenia samochodu, a ryzyko utraty widzenia w wyniku laserowej korekty wzroku wykonanej przez doświadczonego chirurga jest zbyt mała, by ją zmierzyć – wynosi blisko 1 na 5 milionów.
  • Jedną z rewolucyjnych procedur laserowej korekcji krótkowzroczności, astygmatyzmu i połączenia obu tych wad jest SMILE (Small Incision Lenticule Extraction). To małoinwazyjny zabieg okulistyczny wykonywany za pomocą lasera femtosekundowego. SMILE, w przeciwieństwie do starszych metod, takich jak LASEK i LASIK, nie wymaga usuwania nabłonka z rogówki. Podczas operowania metodą SMILE wszystkie górne warstwy rogówki są więc właściwie nienaruszone, co gwarantuje jej późniejszą stabilność oraz  oznacza, że w okresie gojenia dyskomfort jest zwykle minimalny. Zabiegi metodą SMILE już przeprowadzane są w Klinikach SwissLaser.
  • Kolejna rewolucyjna procedura dostępna w SwissLaser to monowizja metodami Laser Blended Vision (LBV):  Presbyond, PresbyMAX, Supracore. W przeciwieństwie do tradycyjnego leczenia monowizyjnego zabiegi z grupy LBV rozwiązują problem na wszystkich dystansach i pozwalają widzieć przedmioty znajdujące się blisko, daleko, a nawet na średnim dystansie. Istotą metod LBV jest zwiększenie głębi ostrości dla każdego oka dzięki zastosowaniu oryginalnego, nieliniowego i asferycznego profilu ablacji laserowej.

Rozwój technik, metod i procedur laserowej korekcji wad wzroku nie wyhamowuje. Zależy nam, żeby postępy w technologii laserowej przyczyniły się do tego, że  laserowa chirurgia oka będzie dostępna dla większej liczby pacjentów przy niższych kosztach.

Ale już dzięki najnowszym innowacjom, które wymieniliśmy powyżej, możliwe jest uzyskanie wzroku pilota myśliwca w ciągu kilku minut 😉

Możesz czekać i przyglądać się rozwojowi medycyny laserowej i robotycznej. Ale możesz też poddać się laserowej korekcji wzroku już dziś – nic nie tracisz, nic nie ryzykujesz, a możesz naprawdę dużo zyskać.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić