Co to jest mikrosoczewkowa korekcja wzroku

Wprowadzenie metod korekcji wad wzroku opartych wyłącznie na zastosowaniu lasera femtosekundowego (ReLEx® FLEX  Refractive Lenticule Extraction – Femtosecond Lenticule Extraction; ReLEx® SMILE Refractive Lenticule Extraction – Small Incision Lenticule Extraction) otworzyło całkiem nowy rozdział w rogówkowej chirurgii refrakcyjnej. 

Metody tego typu, czyli metody minimalnie inwazyjne (w chirurgii ogólnej zalicza się do nich metody laparoskopowe) nazywa się “metodami dziurki od klucza”. 

W wymienionych metodach zmiana krzywizny rogówki następuje na skutek rozwarstwienia laserem femtosekundowym określonej części rogówki, zwanej soczewką (lentikulą) o grubości i kształcie zależnym od rodzaju wady wzroku. W metodzie ReLEx® FLEX soczewkę usuwa się z rogówki po otwarciu wytworzonego przez laser femtosekundowy płatka rogówki. Metoda ReLEx® SMILE należy do metod bezpłatkowych – płatek rogówki nie jest wytwarzany, a soczewka formowana jest wewnątrzrogówkowo poprzez rozwarstwienie części rogówki laserem femtosekundowym. Soczewkę usuwa się przez niewielkie (do 4 mm) nacięcie rogówki. Bezbolesne wydobycie tej mikrosoczewki (lentikuli) przez kilkumilimetrową kieszonkę skutkuje zmianą parametrów optycznych oka, co w rezultacie prowadzi do trwałej korekcji wady wzroku. 

Mikrosoczewkowa korekcja wzroku charakteryzuje się  o wiele mniejszą inwazyjnością w porównaniu do innych interwencji laserowych, krótszym czasem zabiegu oraz stosunkowo szybką rekonwalescencją – już następnego dnia po zabiegu pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków. 

Zabieg mikrosoczewkowej korekcji wady wzroku trwa kilka minut i jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, tzn. nie wymaga pobytu pacjenta w klinice. 

Przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku jest szybki postęp wady w ciągu roku przed planowaną operacją. Zabiegom nie mogą zostać poddane również osoby z zaćmą, jaskrą, zespołem suchego oka, skłonnościami do zapalnych schorzeń oczu.

Mikrosoczewkowa korekcja wzroku to metoda operacyjnego leczenia wad refrakcji przeznaczona dla osób:

  • krótkowzrocznych ( od – 1,0 D do – 10,0 D)
  • z astygmatyzmem ( maksymalnie do – 5,0 D)

ReLEx® SMILE  wykonywana jest na głębokości ponad 100 μm w głąb rogówki.  Początkowo laser femtosekundowy VisuMax® działa głębiej – powstaje tylna refrakcyjna powierzchnia mikrosoczewki, która odpowiada za główną zmianę mocy. Później, nieco wyżej, preparowana jest przednia powierzchnia lentikuli. 

Zabieg ReLEx® SMILE po raz pierwszy został wykonany w 2007 roku przez Waltera Sekundo za pomocą femtosekundowego lasera VisuMax® firmy ZEISS, a  stał się ogólnodostępny w 2011 roku wraz z wprowadzeniem na rynek ReLEx® SMILE (Carl Zeiss Meditec).

Zalety metody ReLEx® SMILE

  • Jest to metoda bezpłatkowa – wewnątrz nienaruszonej rogówki tworzona jest tzw. lenticula (cienki fragment soczewki w rogówce). Następnie wykonuje się minimalnie inwazyjne nacięcie do podejścia. Przez ten mały otwór można potem usunąć soczewkę wewnątrzrogówkową.
  • Korekcja jest wykonywana wyłącznie laserem femtosekundowym Visumax – cały zabieg laserem (formowanie soczewki i nacięcie) jest wykonywany w jednym kroku, przy pomocy lasera.
  • Metoda ReLEx® SMILE może mieć zastosowanie przy dużej krótkowzroczności, do -10 dioptrii.
  • Brak ograniczeń – po zabiegu można wykonywać wszystkie czynności, pocierać oczy, uprawiać sport, nie ma niebezpieczeństwa przesunięcia płatka rogówki.

Wady metody ReLEx® SMILE

  • Nie ma możliwości dodatkowego zabiegu tą samą metodą – nie ma możliwości dokonania korekty wyniku operacji poprzez powtórzenie metody ReLex SMILE. Korekta możliwa jest metodami LASEK/PRK, femtoLASIK z cieńkim płatkiem rogówki, metodą CIRCLE.
  • Brak możliwości zastosowania tzw.  automatycznej cyklorotacji statycznej, ważnej przy korekcji astygmatyzmu.
  • Brak możliwości korekcji nadwzroczności.
  • Brak możliwości korekcji aberacji wyższego rzędu np. koma, aberacji sferycznych lub korekcji aberacji opartych o topografię rogówki (topo-guided).
author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić