Opieka okołooperacyjna oraz rekonwalescencja po laserowej operacji oka. Przewodnik dla pacjentów

Mało jest w naszym ciele organów, o które balibyśmy się tak bardzo jak o oczy. Natura jest mądra: mamy dwoje oczu, więc gdyby jedno uległo uszkodzeniu, wciąż będziemy zdolni widzieć otaczający nas świat. Nie zmienia to jednak faktu, że oczy usytuowane są w miejscu, w którym łatwo o uraz. I choć naprawdę nietrudno oko uszkodzić, warto mieć świadomość, że jest to jednocześnie organ, który ma niezrównaną zdolność regeneracji i szybko się goi. Dlatego właśnie rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku, jak sądzą niektórzy, nie jest długim i trudnym procesem. 

Przyjrzyjmy się bliżej całemu procesowi powrotu do zdrowia po laserowej operacji oka: od zasad wysokiej jakości opieki pooperacyjnej, przez pytania dotyczące powrotu do wykonywania obowiązków zawodowych, możliwość prowadzenia samochodu, powrót do ćwiczeń i treningów czy możliwość wykonania pełnego makijażu aż po opis wszelkich potencjalnych skutków ubocznych, które mogą wystąpić. 

Pierwsze 24 godziny po zabiegu

  • W zależności od metody możesz niemal natychmiast po zabiegu zauważyć poprawę widzenia.
  • Przez pierwsze kilka godzin widzenie może być jednak trochę zamglone lub niewyraźne, dlatego w tym czasie zaleca się odpoczynek z zamkniętymi oczami.
  • Nie wystrasz się, jeśli twoje oczy będą wrażliwe na światło, może też pojawić się efekt glare czy halo.
  • Nie siadaj za kierownicą – na zabieg laserowej korekcji wzroku dobrze przyjechać z przyjacielem, który odwiezie cię do domu.
  • Możesz powrócić do lekkiej aktywności w domu, ale uważaj, aby nie wykonywać żadnych czynności, która mogłaby doprowadzić do dotknięcia lub pocierania oczu.
  • Aby zapobiec zmęczeniu oczu i zapewnić szybki powrót do zdrowia, unikaj wszystkich ekranów – telewizorów, smartfonów, tabletów, komputerów, czytników e-booków – oraz wszelkich czynności, takich jak czytanie książek.
  • Zaleca się kąpiel zamiast prysznica, aby uniknąć podrażnienia oczu przez mydło i wodę.
  • Pamiętaj, że klimatyzacja może wysuszyć oczy. W razie czego korzystaj z kropli nawilżających z hialuronianem sodu (tzw. sztucznych łez)
  • Unikaj kontaktu z osobami chorymi na infekcje typu katar, grypa, czy choroby zakaźne. Oko po operacji, jak każdy inny organ naszego ciała w podobnej sytuacji, wymaga całkowitego wygojenia się w możliwie bezpiecznych warunkach. 

PAMIĘTAJ!

Dobra opieka przed-, po- i okołooperacyjna uwzględnia wszystkie dostępne współcześnie metody komunikowania się na linii lekarz-pacjent. Twój lekarz powinien być dostępny nie tylko pod telefonem, ale także przez mail i różne komunikatory internetowe. Trudno, żebyś tuż po laserowej korekcji wzroku musiał fatygować się do niego osobiście, kiedy zajdzie konieczność zadania pytania czy rozwiania wątpliwości związanych z rekonwalescencją. 

Tuż po laserowej korekcji wady wzroku odpoczywasz w sali pozabiegowej około 2-3 godziny. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, możesz iść do domu. Pełną listę zaleceń pooperacyjnych lekarz przekazuje ci podczas kontroli pooperacyjnej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, bólu czy pojawienia się stanu zapalnego, powinieneś natychmiast zgłosić się do lekarza. 

Szybki i bezbolesny powrót do zdrowia: jak radzić sobie z dyskomfortem po laserowej korekcji wady wzroku

Żadna z metod laserowej korekcji wzroku nie wiąże się z doznaniami bólowymi PODCZAS operacji. W zależności od wybranej metody, pacjent może odczuwać mniejszy lub większy, ale krótkotrwały dyskomfort. Chirurgia laserowa jest minimalnie inwazyjna. Oznacza to, że ​​po zabiegu tylko pacjent wie, że to wszystko się w ogóle się wydarzyło. Nie ma ran, szwów, opatrunków – żadnych widocznych oznak tego, że przeszedłeś zabieg chirurgiczny. Ale przeszedłeś! Wiesz o tym doskonale, bo doskonale widzisz. No, dobrze, może nie natychmiast. W zależności od zastosowanej techniki, pacjenci odzyskują doskonałe widzenie w ciągu od kilku godzin do kilku miesięcy. 

Metody powierzchniowe: EBK, PRK, TransPRK

Metody powierzchniowe cechuje nieco dłuższy czas gojenia i mniejszy zakres usunięcia wady, niż w metodach głębokich. W metodzie PRK/LASEK/TransPRK dyskomfort pooperacyjny może trwać do 3-4 dni. W metodach powierzchniowych pacjenci odzyskują optymalne widzenie w 3-4 miesiące

Metody głębokie: LASIK, FemtoLASIK, ReLEx® SMILE

W przypadku metod głębokich może wystąpić dyskomfort do 3-4 godzin, może też pojawić się łzawienie spowodowane faktem, że nabłonek został nacięty. W metodach głębokich pacjenci odzyskują optymalne widzenie w jeden dzień do kilku dni.

Metody Laser Blended Vision (LBV) 

W przypadku zastosowania metod LBV rekonwalescencja różni się w zależności od osoby. Wszystko zależy od tego, jak szybko Twój mózg dostosuje się do nowego sposobu widzenia (neuroadaptacja).

https://www.youtube.com/watch?v=ANerjEQ09wY

Większość pacjentów przyzwyczaja się do nowego widzenia w ciągu kilku tygodni. Stuprocentowa adaptacja po PRESBYOND® Laser Blended Vision zajmuje od 4 do 6 miesięcy. Metody LBV są dobrze tolerowane przez akceptowana 97% pacjentów, a przed ich zastosowaniem wykonuje się próby z użyciem soczewek kontaktowych, które pozwalają przewidzieć efekty zabiegu.

Po zabiegu laserowej korekcji wzroku należy stosować wskazane leki i krople do oczu według zaleceń lekarza. Zaleca się dobrze nawilżać oczy sztucznymi łzami, szczególnie jeśli pracujemy przy komputerze w klimatyzowanym otoczeniu, ponieważ oba te czynniki mogą wysuszać oczy. Bezpośrednio po zabiegu należy chronić oczy okularami przeciwsłonecznymi, unikać pomieszczeń zakurzonych i zadymionych, nie trzeć i nie uciskać oczu, nie zaciskać nadmiernie powiek. 

Przez pierwsze kilka tygodni powinniśmy się wstrzymać z opalaniem się i korzystaniem z solarium czy z basenu – przez pierwsze trzy miesiące od zabiegu kąpiel w basenie oraz w wodach otwartych jest możliwa tylko w okularach ochronnych tak, aby nie dopuszczać do kontaktu wody z okiem. 

Na bardziej szczegółowe  pytania związane z postępowaniem w czasie rekonwalescencji po zabiegu lekarz odpowie podczas wizyt kontrolnych.

Wracamy za kierownicę

Jeśli operacja przebiegła zgodnie z planem, będziesz w stanie prowadzić samochód już po 24-48 godzinach od zabiegu. Dla wielu pacjentów jest to niezwykłe doświadczenie:  zaczynasz widzieć drogę tak wyraźnie jak nigdy dotąd. Oczywiście na zabieg laserowej korekcji wzroku dobrze przyjechać z przyjacielem, który w drodze powrotnej usiądzie za kierownicą. 

Czy w ramach rekonwalescencji mogę oglądać ulubiony serial?

Przez 24 godziny po zabiegu nie powinno się korzystać z urządzeń elektronicznych – telewizorów, smartfonów, tabletów, komputerów stacjonarnych, czytników e-booków. Ba, lepiej też nie sięgać po książki. Oczy muszą odpocząć i zregenerować się. Im dalej trzymasz się od urządzeń elektronicznych, tym szybsza i płynniejsza będzie regeneracja oka. 

Spędzenie tych newralgicznych godzin z dala od ostrych świateł i ekranów jest zgodne ze standardową rutynową opieką pooperacyjną, w ramach której pacjenci zwykle biorą dwa dni wolne od pracy – dzień operacji i następny dzień – i wykorzystują czas na odpoczynek i przyzwyczajenie się do nowej (rewelacyjnej!) jakości swojego wzroku. 

Kiedy już wrócimy do regularnego korzystania z urządzeń elektronicznych, warto pamiętać, żeby nawilżać oczy kroplami (tzw. sztuczne łzy czyli krople z hialuronianem sodu) i robić sobie przerwy w spoglądaniu na monitor zgodnie z metodą  Pomodoro (Metoda zarządzania czasem opracowana przez Francesco Cirillo w latach 80. XX wieku, wykorzystująca krótki budzik do podziału pracy na 25-minutowe sekcje – tzw. pomodori – i czasy przerw. Nazwa pomodoro pochodzi od kuchennego minutnika, którego Cirillo użył w swoich pierwszych eksperymentach). 

Każdy chłopiec piłkę kopie…

…ale nie bezpośrednio po zabiegu laserowej korekcji wzroku. Przez pierwszy miesiąc po operacji należy unikać wysiłku fizycznego. Ponieważ rogówka będzie się regenerować przez kilka tygodni, ważne jest, aby w tym czasie unikać sportów siłowych (boks, sztuki walki, narty wodne i zapasy sumo). W drugim tygodniu rekonwalescencji tkanka rogówki jest już zagojona na tyle, że można bezpiecznie uprawiać sporty, takie jak tenis, squash, pływanie, kolarstwo górskie i narciarstwo – wymagana jest adekwatna ochrona okularami/goglami. 

Pora na makijaż

Przez około tydzień po zabiegu ważne jest, aby nie malować oczu. Nie wyklucza to jednak użycia szminki, różu, korektora i podkładu. Ważne, żeby kosmetyki do makijażu twarzy nie trafiły do oka, np. naniesiona na dłoniach. 

Kilka miesięcy później… 

Widzisz już doskonale. Czasem aż trudno Ci uwierzyć, że kiedyś nosiłeś okulary albo soczewki kontaktowe. 

Większość drażniących objawów ustąpiła, ale wciąż możesz odczuwać objawy zespołu suchego oka – używaj zalecanych kropli. Wciąż jeszcze nie powinieneś plażować na otwartym słońcu bez okularów przeciwsłonecznych. Pamiętaj o okresowych wizytach kontrolnych u swojego okulisty. I o powiedzeniu swoim wciąż wahającym się znajomym, że laserowa korekcja wzroku to nic strasznego! 

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić