Czy operacja zaćmy po laserowej korekcji wady wzroku jest możliwa?

Tak, operacja zaćmy po przebytej wcześniej laserowej korekcji wady wzroku jest możliwa. Coraz więcej osób, zgłaszających się na diagnostykę okulistyczną pod kątem zaćmy to pacjenci, którzy jakiś czas temu przeszli zabieg laserowej korekcji wady wzroku.

Jak dokonać prawidłowej kalkulacji mocy soczewki wszczepialnej

Trzeba mieć świadomość, że interwencja leserem w obrębie gałki ocznej zawsze powoduje zmianę kształtu rogówki: u krótkowidzów rogówka staje się bardziej płaska (spłaszcza się środkową część rogówki), u dalekowidzów bardziej stroma (tworzona jest większa krzywizna). Dlatego właśnie niezbędne jest poinformowanie lekarza o przebytej laserowej korekcji wady wzroku, aby mógł on dokonać prawidłowej kalkulacji mocy soczewki optycznej, która zostanie nam wszczepiona podczas operacji zaćmy.

Nawet najprecyzyjniejsze okulistyczne platformy diagnostyczne, wspierające chirurgów w doborze soczewki wszczepialnej bazują na współczynnikach kształtu i przybliżeniach charakterystycznych dla rogówek standardowych, czyli takich, które nie były wcześniej w żaden sposób modyfikowane laserem. Gdyby lekarz nie miał informacji o tym, że podaliśmy się kiedyś korekcji wady wzroku, wszelkie pomiary mogłyby być obarczone błędem.

Jesteśmy w stanie zdiagnozować każdy przypadek zaćmy po laserowej korekcji wady wzroku

W Klinice Swiss Laser dysponujemy nowoczesną platformą diagnostyczną ANTERION®, która umożliwia diagnozę każdego przypadku klinicznego. Moduł Cataract App pozwala dokonać kluczowych pomiarów w ramach planowania operacji zaćmy: analizy rogówki, głębokości komory przedniej, grubości soczewki i długości osiowej. Pomiary te są najwyższej jakości także w bardzo zaawansowanej (gęstej) zaćmie. Możliwość oceny całkowitej mocy rogówki gwarantuje optymalny dobór soczewki wszczepialnej (IOL), a zintegrowany kalkulator sferycznej i torycznej soczewki IOL zwiększa wygodę rutyny przedoperacyjnej.

Kiedy lekarz jest w stanie porównać wyniki badań sprzed laserowej korekcji wady wzroku oraz dane uzyskane dzięki platformie diagnostycznej ANTERION®, szansa na optymalny dobór soczewki wszczepialnej rośnie do 100%.

W praktyce przedoperacyjnej okulista ma też do dyspozycji różne systemy pomagające dobrać optymalną soczewkę dla oka obarczonego zaćmą, które już wcześniej było operowane laserem. Niektóre z nich, jak Verion (Alcon), umożliwiają kalkulację mocy soczewki wszczepialnej z uwzględnieniem przebytych zabiegów, czy istniejących patologii układu wzrokowego bez konieczności dostarczania przedzabiegowych danych dotyczących rogówki.

Zawsze jednak warto porównać wyniki kalkulacji przeprowadzonych kilkoma różnymi metodami. Wykorzystując wszystkie dane łatwiej dobrać najlepszą możliwą soczewkę dla oka, które było już “naprawiane”. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, specjalista ma więc do dyspozycji:

  • wyniki badań pacjenta z czasów, kiedy jego oko było badane w ramach przygotowania do laserowej korekcji wzroku
  • bieżące wyniki badań pacjenta przeprowadzone w ramach przygotowania do operacji zaćmy
  • platformę diagnostyczną ANTERION®
  • system Verion (Alcon)
  • wiedzę o formułach kalkulacyjnych i równaniach służących prawidłowej kalkulacji mocy soczewki

Tak duża liczba narzędzi to gwarancja, że lekarz na pewno poradzi sobie nawet z najbardziej skomplikowanym przypadkiem.

Dobór soczewek wszczepialnych, kiedy operacja zaćmy odbywa się po przebytej wcześniej laserowej korekcji wady wzroku, odbywa się w taki sam sposób, jak w przypadku, gdy zabieg usunięcia zmętniałej soczewki odbywa się na oczach, które nigdy wcześniej nie były operowane laserem. Obok bezwzględnych wskazań medycznych, w kalkulacji soczewki wszczepialnej podczas planowania operacji zaćmy zawsze brane są pod uwagę indywidualne potrzeby pacjenta. W prywatnej klinice może on wybierać spośród najbardziej zaawansowanych soczewek z grupy PREMIUM:

  • toryczne jednoogniskowe (oprócz usunięcia zaćmy pozwalają zlikwidować astygmatyzm, zapewniają ostre widzenie do dali albo do bliży) i wieloogniskowe (oprócz usunięcia zaćmy pozwalają zlikwidować astygmatyzm, zapewniają ostre widzenie do dali, do bliży oraz na odległości pośrednie)
  • wieloogniskowe (oprócz usunięcia zaćmy gwarantują eliminację starczowzroczności i bardzo dobrą ostrość wzroku do dali, bliży oraz odległości pośredniej)
  • EDOF (extended depth of focus) – soczewki wewnątrzgałkowe o wydłużonej głębi ostrości, łączące zalety soczewek jedno- i wieloogniskowych, czyli zapewniające ostre widzenie w szerokim zakresie odległości – od dalekich do pośrednich

Wszystkie rodzaje soczewek PREMIUM mogą być wyposażone w filtry UV i/lub filtr światła niebieskiego (blue light filter). Eliminują wtedy szkodliwą część wiązki światła, chronią na nabłonek barwnikowy siatkówki i zmniejszają ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), czyli najczęstszej przyczyny nieodwracalnej ślepoty u pacjentów po 60. roku życia.

Jeśli przez całe życie zwlekałeś z laserową korekcją wady wzroku, a zdiagnozowano o Ciebie zaćmę, poddając się operacji zaćmy, możesz poprosić o wszczepienie takich sztucznych soczewek, które dodatkowo skorygują Twoją wadę wzroku (krótko/dalekowzroczność, astygmatyzm), a także uwolnią Cię od starczowzroczności (okulary do czytania).

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić