Laserowa korekcja wzroku – znieczulenie czy narkoza?

Podczas laserowej korekcji wady wzroku pacjent nie jest poddawany znieczuleniu ogólnemu. Zabieg wymaga jedynie znieczulenia miejscowego w warunkach ambulatoryjnych. To dobra wiadomość dla pacjentów, których oczy kwalifikują się do interwencji laserem, ale organizm nie powinien być obciążany narkozą – podczas laserowej korekcji wzroku podanie narkozy stanowiłoby dla organizmu większe obciążenie niż sama operacja!

Laserowa operacja oczu jest bezpieczna, bezbolesna i trwa krótko

Laserowa operacja oczu jest bezpieczna, bezbolesna i niezwykle szybka, a bycie w pełni świadomym podczas zabiegu nie naraża pacjenta na żadne ryzyko. Pacjent nie musi być poddany narkozie, nie musi też leżeć w bezruchu. Nowoczesne urządzenia laserowe mają funkcję śledzenia ruchów gałki ocznej (np. system Eye Tracker 6D lub 7D), dzięki czemu są bardzo precyzyjne, a pacjent nie musi się obawiać się, że drobne poruszenie jego oka sprawi, że zabieg się nie uda. Mruganie jest niemożliwe, gdyż na zewnątrz oka włożona jest rozwórka uniemożliwiająca ruchy górnymi powiekami.

Obciążenie organizmu narkozą oraz możliwe komplikacje po niej (bóle głowy, nudności, wymioty, senność i ogólny dyskomfort – zwłaszcza u osób  z padaczką, bezdechem sennym, nadciśnieniem, otyłością, cukrzycą oraz u palaczy) to ostatnia rzecz, jakiej oczekiwaliby pacjenci decydujący się na kilku- bądź kilkunastominutowy zabieg przeprowadzany z niewyobrażalną precyzją.

Warto zaznaczyć, że interwencja laserem w obrębie oka nie jest bolesna. Nie ma więc sensu usypiać pacjenta tylko dlatego, że domaga się tego, panikując na myśl o operacji.

Rozmawiaj z lekarzem – to niweluje stres!

Z punktu widzenia pacjenta ważne jest, aby wszelkie procedury medyczne, którym jest poddawany w ramach diagnostyki oraz laserowej korekcji wady wzroku, wykonywane były przez doskonale wykształconego i doświadczonego chirurga refrakcyjnego. Równie ważne jest aby ten chirurg był po prostu empatyczny i umiał rozwiać wszelkie obawy pacjenta. Jeśli pacjent poczuje się doskonale doinformowany i zaopiekowany na każdym etapie diagnostyki przedoperacyjnej, sama operacja nie powinna już wzbudzać silnych negatywnych emocji.

Podsumowując: podczas laserowej korekcji wzroku wystarczy znieczulenie miejscowe. Do oka podawane są krople anestetyczne i czeka aż preparat zacznie działać.

Żadna z metod laserowej korekcji wzroku nie wiąże się z doznaniami bólowymi PODCZAS operacji. W zależności od wybranej metody, pacjent może odczuwać mniejszy lub większy, ale krótkotrwały dyskomfort.

Z uwagi na fakt, że chirurgia laserowa jest minimalnie inwazyjna, po zabiegu nie ma ran, szwów, opatrunków – żadnych widocznych oznak interwencji chirurgicznej na gałce ocznej!

Dzięki temu, że pacjent nie jest pod narkozą, może być w stałym kontakcie z lekarzem, który na bieżąco tłumaczy wszystko, co robi; może stosować się do zaleceń lekarza oraz… po prostu z nim rozmawiać, co znacząco wpływa na rozładowanie stresu.

Przez kilka dni po zabiegu mogą pojawiać się różne drobne dolegliwości, o których przeczytasz tutaj

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić