Laserowa korekcja wzroku w przypadku wysokich wad

W zależności od wielkości wady wyróżnia się nadwzroczność:

  • małą – do +2,5D
  • średnią  – +2,5D do +6,0D
  • dużą – ponad +6,0D

Krótkowzroczność w zależności od stopnia zaawansowania dzielimy na:

  • małą – nazywaną też szkolną, do -3 D,
  • średnią – między -3D a -6 D (wg niektórych źródeł między -3D a -8D)
  • dużą – powyżej -6 D (wg niektórych źródeł powyżej – 8D)

Astygmatyzm klasyfikuje się jako:

  • niski – do 1 dioptrii cylindrycznych (zwykle nie wymaga korekcji)
  • wysoki – do 2 dioptrii cylindrycznych 
  • bardzo wysoki – powyżej 3 dioptrii cylindrycznych 

Zbyt wysoka wada wzroku – krótkowzroczność powyżej -10 dioptrii i dalekowzroczność powyżej +5 dioptrii – jest przeciwwskazaniem do korekcji laserowej. Nie oznacza to jednak, że dalekowidz lub krótkowidz o dużej wadzie wzroku musi zadowolić się okularami albo soczewkami kontaktowymi.

Podobne kłopoty z korekcją laserową pojawiają się w przypadku trudnego w leczeniu nieregularnego astygmatyzmu. 

W przypadku najbardziej znanej metody laserowej korekcji wad wzroku – LASIK, aby dostać się do łożyska rogówki i usunąć błędy refrakcji, chirurg wycina ultracienki płatek (noszący nazwę flap), który jest starannie odchylany, a następnie wnętrze rogówki jest poddawane działaniu lasera excimerowego i modelowane na nowo w taki sposób, aby punkt ogniskowania znajdował się optymalnie na siatkówce.

Potem płatek jest ponownie zamykany, a rogówka goi się w ciągu kilku dni. Im wyższa wada refrakcji, tym więcej tkanki trzeba usunąć, aby ją skorygować.

Dlatego rogówka musi być wystarczająco gruba, aby umożliwić przeprowadzenie procedury. Wielu pacjentów po prostu nie ma wystarczająco grubej rogówki, aby poddać się tej metodzie laserowej korekcji wzroku. 

Ale nowoczesna chirurgia refrakcyjna oferuje wiele innych metod laserowej korekcji wzroku. Jeśli nie kwalifikujesz się do leczenia metodą LASIK, chirurg może wybierać spośród innych metod głębokich – metody powierzchniowe cechuje mniejszy zakres usunięcia wady, niż w metodach głębokich.

Może także zdecydować się na metodę ReLEx® SMILE firmy Carl Zeiss (mikrosoczewkowa laserowa korekcja wzroku), która jest ostatnio rozwiniętą generacją laserowej korekcji wzroku.

W tej metodzie nazywanej metodą “dziurki od klucza” nie formuje się i nie tnie się płatka rogówki (flapa) – zabieg jest wykonywany przez małe nacięcie na rogówce, w związku z czym jest minimalnie inwazyjny.

Oznacza to, że dochodzi do minimalnej ingerencji w rogówce, zatem proces gojenia się oka jest bardzo krótki. ReLex® SMILE jest stosowany tylko u Pacjentów z krótkowzrocznością od -0,5 do -10 dioptrii oraz astygmatyzmem do -5,0 dioptrii.

Jeśli ani szkła okularowe, ani soczewki kontaktowe nie przynoszą pożądanego rezultatu, a pacjent nie kwalifikuje się do korekcji laserowej, trzeba sięgnąć po metody chirurgii tradycyjnej, takie jak wszczepienie wewnątrzgałkowych soczewek torycznych jedno-, dwu- lub trzyogniskowych, jako doszczepienie soczewki fakijnej lub refrakcyjnej wymianie soczewki.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić