Laserowa korekcja wady wzroku – co to jest i gdzie ją najlepiej wykonać?

Laserowa korekcja wady wzroku to nic innego jak korekcja wady wzroku przy wykorzystaniu metod i technik laserowej chirurgii refrakcyjnej. To obecnie najbezpieczniejszy i dający największe możliwości sposób ingerowania w gałkę oczną. W największym skrócie, polega ona na modelowaniu laserem przedniej powierzchni rogówki, co prowadzi do usunięcia wady wzroku. Zabiegi trwają 15-20 minut, a w ciągu kilku godzin do kilku dni Pacjenci odzyskują doskonałe widzenie. Szybki rozwój technik okulistycznych sprawia, że laserowa operacja oczu jest zabiegiem maksymalnie bezpiecznym (liczba powikłań to poniżej 1% przypadków), bezbolesnym oraz dającym możliwość niemal natychmiastowego powrotu do normalnego codziennego funkcjonowania.

W zależności od operowanej wady wzroku spłaszcza się rogówkę w centrum oka (u krótkowidzów) albo uwypukla (u dalekowidzów). Laserowa korekcja wzroku obejmuje także przypadki astygmatyzmu – celem zabiegów jest odpowiednie wymodelowanie/wyrównanie promieniem lasera centralnej powierzchni rogówki tak, aby ogniskowała ona obraz precyzyjnie na powierzchnię siatkówki. Interwencja laserowa przeprowadzana jest także w przypadku starczowzroczności (tzw. dalekowzroczności starczej).  Mało tego: najnowsze technologie operacyjne umożliwiają łączenie operacji krótko-/daleko-/starczowzroczności z jednoczesnym usunięciem innych wad wzroku, np. astygmatyzmu.

Laserowa korekcja wzroku możliwa jest także w przypadku wysokich wad wzroku oraz wad skompliowanych. Jednym z najważniejszych warunków poddania się korekcji laserem jest wystarczająco gruba rogówka. Lekarz zawsze sprawdza też wiele innych uwarunkowań anatomicznych oka oraz nasz ogólny stan zdrowia. W każdym przypadku decyzja o samym zabiegu oraz konkretnej metodzie, którą zostanie wykonany podejmowana jest indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie badania kwalifikacyjnego i wywiadu przeprowadzonego przez lekarza i/lub optometrystę.

Rzec można, że laserowa korekcja wzroku to z pewnością najbardziej zindywidualizowana procedura medyczna we współczesnej okulistyce!  

Dzięki najnowocześniejszym laserom podczas jednego zabiegu usunąć można wady z zakresu  od +4,0 do -10,0 dioptrii oraz do 6 dioptrii astygmatyzmu. 

Co daje laserowa korekcja wzroku?

Przede wszystkim laserowa korekcja wzroku sprawia, że pacjent odzyskuje pełen komfort widzenia. Możemy raz na zawsze uwolnić się od konieczności noszenia okularów korekcyjnych albo soczewek kontaktowych. Nareszcie mamy sokoli wzrok!

Dla kogoś, kto przez wiele lat żonglował okularami korekcyjnymi i soczewkami kontaktowymi, taka radykalna zmiana jest jak odzyskanie wolności. Teraz naprawdę można poczuć zmiany we wszystkich obszarach życia: w wykonywaniu codziennych rutynowych czynności, w aktywności sportowej oraz w karierze zawodowej. 

Tak, to prawda, że czasem zachodzi konieczność dokorygowania wady wzroku, czyli przeprowadzenia jeszcze jednego zabiegu. Ale dzieje się tak wyłącznie w pojedynczych przypadkach, np. wtedy, gdy laserowa korekcja wzroku zostanie przeprowadzona na nieustabilizowanej wadzie

Jeśli operacja przebiega zgodnie z procedurami, wykonuje ją doskonały chirurg refrakcyjny przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu, ryzyko powikłań wynosi poniżej 1% przypadków, a dokorygowanie wady nie będzie w przyszłości konieczne. Gdyby jednak coś poszło nie tak, w wielu metodach laserowych istnieje możliwość ponownej interwencji chirurgicznej. Nie ma więc obawy, że zostaniesz pozostawiony sam sobie ze źle zoperowanym okiem! Mało tego: jeśli w młodości zdecydujesz się na laserową korekcję wady wzroku, po latach będziesz mógł bez przeszkód skorzystać z leczenia laserem starczowzroczności czy zaćmy.

Gdzie najlepiej wykonać zabieg laserowej korekcji wzroku?

Oczywiście w Klinice, w której pracują specjaliści o bogatym doświadczeniu i międzynarodowym uznaniu. Umiejętne wykorzystanie innowacyjnych technologii i zastosowanie absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami zawsze skutkuje doskonałymi efektami zabiegów. 

SwissLaser to nowoczesna chirurgia na bardzo wysokim poziomie technologicznym i medycznym. Naszym celem jest trwała poprawa jakości życia pacjentów oraz zapewnienie im możliwie najlepszej opieki i leczenia na wszystkich etapach. Zależy nam na spełnieniu wysokich wymagań w zakresie jakości, bezpieczeństwa i wiedzy specjalistycznej. Łączymy niemiecką technologię, szwajcarską precyzję, europejski know-how i… polską gościnność.

Pamiętaj!

Tylko w dobrej Klinice zostaniesz potraktowany w taki sposób, że personel z cierpliwością i kompleksowo odpowie na wszystkie Twoje – nawet te powtarzające się wielokrotnie – pytania. 

Tylko w dobrej Klinice wraz z Tobą zdecydujemy o wyborze najwłaściwszej metody laserowej korekcji wady wzroku. Nikt Cię do niczego nie zmusi, nie będzie przekonywał na siłę, ale będziesz miał możliwość skorzystać z wiedzy i doświadczenia najlepszych specjalistów – dlatego wybór metody na pewno będzie optymalny.

Tylko w dobrej Klinice zrozumiesz na czym polega wybrana dla Ciebie metoda korekcji, poznasz kolejne etapy przebiegu operacji i  będziesz czuł się komfortowo i bezpiecznie.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić