Jakie są Twoje pierwsze skojarzenia z hasłem “operacja”? Długie przygotowania, liczne badania, ból a potem długa rekonwalescencja? Otóż w chirurgii refrakcyjnej tylko jedno Twoje skojarzenie ma rację bytu – liczne badania. Liczne, ale bezbolesne i wykonywane najczęściej przez tego samego lekarza, który będzie Cię operował. Jeśli kwalifikacja przebiegnie pomyślnie, zostanie wyznaczona data zabiegu.

O chirurgii refrakcyjnej możemy mówić jako o jednodniowej laserowej chirurgii oka. Chociaż nawet ten jeden dzień to w zasadzie taki skrót myślowy: potrzebujesz jednego wolnego dnia, żeby pojawić się w klinice, ale sama operacja trwa od kilku do kilkunastu minut. I nie boli! 

Co zdarzy się w ciągu tego JEDNEGO kluczowego dnia?

  • Laserowa korekcja wzroku przebiega w znieczuleniu miejscowym (krople do oczu) w warunkach ambulatoryjnych. 
  • W zależności od wybranej metody możesz odczuwać mniejszy lub większy, ale krótkotrwały dyskomfort. W przypadku tzw. metod głębokich może on wystąpić do 3-4 godzin po zabiegu, może także pojawić się łzawienie spowodowane faktem, że nabłonek został nacięty. W metodzie PRK/LASEK/TransPRK dyskomfort może trwać do 3-4 dni. Jeśli zastosowano jedną z metod LBV (Laser Blended Vision), wszystko zależy od tego, jak szybko mózg dostosowuje się do nowego sposobu widzenia (jak szybko przebiega neuroadaptacja).  
  • Żadna z metod laserowej korekcji wzroku nie wiąże się z doznaniami bólowymi PODCZAS operacji.

Pierwsza faza zabiegu laserowej korekcji wzroku to:

  • precyzyjne przygotowanie obszaru operacji: twarz pacjenta przemywana jest specjalnym środkiem odkażającym, a jego oczy znieczulane poprzez krople do oczu,
  • unieruchomienie powiek pacjenta specjalnymi rozwórkami.

Dalsze postępowanie zależy od wybranej metody.

Nowoczesne urządzenia laserowe mają funkcję śledzenia ruchów gałki ocznej (np. system Eye Tracker 6D lub 7D), dzięki czemu są bardzo precyzyjne, a pacjent nie musi się obawiać się, że drobne poruszenie jego oka sprawi, że zabieg się nie uda. 

Zabieg laserowej korekcji wzroku trwa od kilku do kilkunastu minut – krócej, niż przygotowanie do niego. W czasie jego trwania chirurg przez cały czas jest z Tobą w kontakcie i może, krok po kroku, wyjaśniać ci co właśnie robi i co dzieje się z twoimi oczami.

Oczywiście rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku to bardzo indywidualna sprawa i w każdym przypadku przebiega w innym tempie. Nie zmienia to jednak faktu, że na wizytę w klinice celem operacji oka musisz przeznaczyć tylko jeden dzień. Jeśli interesuje Cię jak długo trwa i co obejmuje rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku, zajrzyj tutaj.