Jak dbać o oczy. 5 zachowań, które powinny wejść ci w nawyk

O ile dbałość o skórę i włosy jest dla nas czymś oczywistym, o tyle często zachowujemy się tak, jakbyśmy zapominali, że równej dbałości wymagają wszystkie organy naszego ciała, a hasło “lepiej zapobiegać niż leczyć” nigdy nie traci na aktualności. 

Zdrowie oczu oraz jakość naszego wzroku także wymagają wypracowania nawyków, które pomogą zachować narządy wzroku w optymalnym stanie. Oczywiście są wady wzroku i choroby oczu, na rozwój których nie mamy najmniejszego wpływu, bo np. mają podłoże genetyczne. Nie zmienia to jednak faktu, że można stworzyć listę zachowań, które ułatwią nam dbanie o nasze okna duszy – jak poetycko określa się oczy. Przed Tobą lista 5 zachowań, które powinny wejść Ci w nawyk:

  • Zdrowe odżywianie. Zbilansowana dieta bogata w witaminy, mikroelementy oraz dobre tłuszcze (kwasy Omega-3) to jeden z warunków zachowania oczu w optymalnej kondycji oraz zapobiegania takim chorobom jak zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej czy zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej. Wszystko, co chcesz wiedzieć o wpływie witamin na wzrok, znajdziesz tutaj
  • Dbałość o nawilżenie oczu. Chodzi nie tylko o używanie kropli nawilżających z hialuronianem sodu, zwłaszcza kiedy nosi się soczewki kontaktowe czy wiele godzin dziennie przebywa w pomieszczeniach z klimatyzacją, ale także o picie dużej ilości płynów oraz dbanie o nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których pracujemy i przebywamy na co dzień. Nawilżacz powietrza powinien nam towarzyszyć także dlatego, że kiedy smog wkrada się do mieszkań, oczy są podrażnione jeszcze bardziej.
  • Masaż okolic oczu. Skórze wokół oczu oraz mięśniom tego obszaru dobrze robi delikatny masaż albo okład z ciepłego wilgotnego ręcznika czy maseczka na oczy. Należy jednak pamiętać, że kluczowe jest tu słowo “delikatny” – masaż nie może być równoznaczny z intensywnym tarciem oczu, bo to jeden z czynników ryzyka predysponujących do powstania stożka rogówki. 
  • Ćwiczenia oczu. Warto aby korzystali z nich nie tylko krótkowidze, ale także osoby długo pracujące przed komputerem czy prowadzące samochód. Więcej o ćwiczeniach oczu dla krótkowidzów przeczytasz tutaj
  • Częste przebywanie na świeżym powietrzu. Wyniki badań wskazują, że 2-3 godziny przebywania na świeżym powietrzu dziennie przyczyniają się do spowolnienia progresji krótkowzroczności. Jest to najprawdopodobniej związane ze zmniejszoną koniecznością wykorzystywania akomodacji, zwężeniem źrenicy w jaśniejszym oświetleniu (lepsza głębia obrazu), z bezpośrednim efektem ekspozycji na światło (uwolnienie siatkówkowego transmitera- dopaminy, znanej jako inhibitor wzrostu gałki ocznej- w pewnych warunkach).

Ach, i jeszcze jedno: najważniejszym nawykiem, który musimy w sobie wypracować i utrwalić jest okresowa kontrol wzroku u okulisty – bez względu na to, czy mamy wadę wzroku, czy nie. Poczytaj o tym, jak często powinno się badać wzrok.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić