Codzienna aktywność po operacji laserowej korekcji wzroku, czyli jak szybko wrócę do normalnego życia

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule wymaga postawienia granicy między czynnościami, które uznajemy za codzienne, a innymi rodzajami aktywności. To karkołomne zadanie, bo każdy z nas, każdy z pacjentów poddających się laserowej korekcji wzroku wiedzie inny tryb życia.

Dla jednych, powrotem do codziennej aktywności będzie powrót do treningu na basenie albo do pracy w służbach mundurowych, dla innych – po prostu możliwość codziennego krzątania się koło domu. Są jednak takie rodzaje aktywności, które wszyscy, bez względu na wykonywany zawód czy kultywowaną pasję, wrzucilibyśmy do worka z napisem “normalne życie”. Co do nich należy?

Zabiegi higieniczne 

W ciągu doby po zabiegu ryzykowne jest zarówno branie prysznica, jak i kąpiel. Chodzi o to, żeby woda oraz kosmetyki nie dostały się do oczu. Wydaje się, że jeśli już musimy dokonać ablucji, lepiej jednak usiąść w wannie, niż ryzykować prysznic. W kolejnych dniach wszelkie zabiegi higieniczne przeprowadzamy już bez obaw, stale jednak uważając na to, żeby mdło ani inne chemikalia nie dostały się do oczu, bo ich pocieranie jest absolutnie niewskazane.

Prowadzenie samochodu

Jeśli operacja laserowej korekcji wzroku przebiegła zgodnie z planem, bez komplikacji, będziesz w stanie prowadzić samochód już po 24-48 godzinach od zabiegu. Dla wielu pacjentów jest to niezwykłe doświadczenie, bo zaczynają widzieć drogę tak wyraźnie jak nigdy dotąd. Oczywiście na sam zabieg laserowej korekcji wzroku dobrze przyjechać z przyjacielem, który w drodze powrotnej usiądzie za kierownicą.

Pamiętajmy, że w pierwszych dniach po zabiegu wzrok może się jeszcze stabilizować, zatem należy być bardziej ostrożnym – zwłaszcza w słońcu (trzeba sięgnąć po okulary przeciwsłoneczne) oraz po zmierzchu (możemy mieć problemy z akomodacją). 

Makijaż

Przez około 2 tygodnie po zabiegu ważne jest, aby nie malować oczu. Nie wyklucza to jednak użycia szminki, różu, korektora i podkładu. Ważne, żeby kosmetyki do makijażu twarzy nie trafiły do oka, np. naniesione na dłoniach, bo każdy pyłek, który się tam dostanie niesie ze sobą ryzyko zakażenia oraz infekcji, a co za tym idzie – powikłań pooperacyjnych.

Oglądanie telewizji, praca przy komputerze

Przez 24 godziny po zabiegu nie powinno się korzystać z urządzeń elektronicznych (telewizorów, smartfonów, tabletów, komputerów stacjonarnych, czytników e-booków). Ważne jest, aby pamiętać o systematycznym używaniu kropli z antybiotykiem (jeśli lekarz zalecił) oraz kropli nawilżających (z hialuronianem sodu). Kiedy po upływie wskazanego czasu wracamy do korzystania z elektroniki, dobrze robić sobie przerwy np. co pół godziny.

Aktywność fizyczna, ale nie sport wyczynowy i związane z nim treningi

Do normalnej, codziennej aktywności fizycznej możemy na dobre wrócić dopiero po miesiącu, chociaż drobne ćwiczenia o mniejszej intensywności można wykonywać już na kilka dni po zabiegu, pilnując jednak, aby pot nie dostał się do oczu i aby ich nie trzeć. 

Przez miesiąc rogówka się regeneruje. W drugim tygodniu rekonwalescencji tkanka rogówki jest już zagojona na tyle, że można bezpiecznie uprawiać sporty, takie jak tenis, squash, pływanie, kolarstwo górskie i narciarstwo – wymagana jest adekwatna ochrona okularami/goglami, ale sporty siłowe (boks, sztuki walki, narty wodne i zapasy sumo) wymagają kolejnych dwóch tygodni regeneracji. 

Powrót do pracy

Wszystko zależy od tego, na czym polega Twoja praca. Już wiesz, że do pracy przed komputerem należy wdrażać się stopniowo. Nie powinieneś też przebywać w pomieszczeniach klimatyzowanych, zakurzonych i zapylonych.

Nie możesz dźwigać ciężarów. Nie wolno Ci przebywać w towarzystwie osób chorych na infekcje typu katar, grypa, czy choroby zakaźne. 

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić