SmartSight – światowa nowość w laserowej korekcji wzroku metodą mikrosoczewkową z wykorzystaniem lasera femtosekundowego Schwind Atos

SmartSight to nowoczesny zabieg laserem femtosekundowym SCHWIND ATOS® należący tzw. metod bezpłatkowych (without flap). Polegają one na tym, że wewnątrz nienaruszonej rogówki tworzona jest tzw. lenticula (cienki fragment soczewki w rogówce). Następnie wykonuje się minimalnie inwazyjne nacięcie do podejścia. Przez ten mały otwór można potem usunąć soczewkę wewnątrzrogówkową. Możliwe jest także zastosowanie tzw. kompensacji cyklorotacji statycznej.

SmartSight – to metoda, w której wszystkie parametry dopasowane i zaplanowane są indywidualnie w oparciu o unikalne własności fizyczne oka każdego pacjenta.

Minimalna interwencja w tkankę – maksymalna precyzja zabiegu

Dzięki temu, że ingerencja w tkankę rogówki jest tak minimalna, precyzja zabiegu SmartSight jest nieporównywalnie większa, niż w przypadku innych ingerencji laserem. Zabieg jest wykonywany niezwykle szybkim laserem femtosekundowym, a pacjent widzi doskonale prawie natychmiast po zabiegu i może wrócić do swoich życiowych aktywności nawet następnego dnia.

Co ważne, z punktu widzenia pacjenta, mikrosoczewkowe metody korekcji wzroku, a więc także metoda SmartSight, polegają na wytworzeniu wewnątrz naszego oka dodatkowej mikrosoczewki. Nie mamy tu do czynienia z wszczepieniem implantu, a z wykonaniem soczewki z naszych własnych tkanek, co eliminuje ryzyko odrzucenia czy poważnych powikłań.

Bez błędów, bez bólu

W procedurze SmartSight laser femtosekundowy SCHWIND ATOS® tworzy wstępnie zdefiniowaną soczewkę w tkance śródmiąższowej rogówki i wykonuje małe obwodowe nacięcia w górnej warstwie rogówki (nie przecinając powierzchni rogówki) w celu uzyskania dostępu soczewkowego.

Po użyciu lasera chirurg, patrząc przez mikroskop wbudowany w urządzenie SCHWIND ATOS®, może łatwo usunąć soczewkę przez minimalne nacięcia. Zastosowanie tzw. kompensacji cyklorotacji statycznej, czyli inteligentnego systemu śledzenia wzroku, znacząco zwiększa precyzję przeprowadzanego zabiegu, dając pacjentowi nieosiągalne do tej pory poczucie maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa. Wszystkie wymienione zalety sprawiają, że korekcja wady wzroku – a zwłaszcza leczenie astygmatyzmu – jest znacznie prostsza i jednocześnie bardziej precyzyjna, niż w przypadku zastosowania innych metod. 

Ryzyko błędu w metodzie SmartSight jest absolutnie minimalne. Oszczędzenie tkanki pacjenta przekłada się bezpośrednio na skrócenia okresu rekonwalescencji oraz ale też podnosi znacznie jej komfort w pierwszych dniach po operacji. 

Osoby operowane metodą SmartSight nie odczuwają dolegliwości bólowych ani w trakcie zabiegu, ani po nim. Pacjent może następnego dnia wrócić do swoich codziennych zajęć a pełną ostrość wzroku uzyskuje kilka dni po zabiegu. 

Metoda SmartSight sprawdza się w przypadku korekcji krótkowzroczności do minus 10 dioptrii oraz astygmatyzmu do 5 dioptrii – także astygmatyzmu mieszanego oraz niemożliwego do skorygowania innymi metodami. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (krople). Po jego zakończeniu wystarczy około 30 minut odpoczynku, następnie oczy poddawane są kontroli za pomocą specjalnej lampy szczelinowej. Po otrzymaniu zestawu kropli oraz zaleceń dotyczących ich stosowania pacjent wraca do domu. Zalecenia pozabiegowe nie różnią się od zaleceń w przypadku innych metod: należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, nakładania makijażu oraz kąpieli w basenach, korzystania z sauny lub solarium. 

Zalety metody SmartSight

Korekcja refrakcji w metodzie SmartSight jest wykonywana w całości za pomocą leseta SCHWIND ATOS. Pacjent może pozostać w jednej pozycji na wszystkich etapach leczenia. Skutkuje to szybkim leczeniem przy wysokim komforcie pacjenta i chirurga. SmartSight to precyzyjna i delikatna metoda korekcji wzroku, stosowana zarówno w prywatnych gabinetach jak i w warunkach klinicznych. Dzięki częstotliwości impulsów do 4 MHz, specyficznej charakterystyce impulsu i algorytmom pozycjonowania, ten laser femtosekundowy SCHWIND ATOS zapewnia bardzo krótki czas interwencji chirurgicznej. Ponadto soczewki i płaty wykonane przy jego użyciu mają jednorodną powierzchnię. W rezultacie ekstrakcja soczewki jest szybka i nieskomplikowana.

Wśród niezaprzeczalnych zalet metody SmartSight wymienia się:

  • Bezpieczeństwo dzięki inteligentnemu systemowi śledzenia wzroku (eye-tracker) i kompensacji cyklorotacji statycznej: system śledząc parametry gałki ocznej ustawia profil korekcji idealnie tam, gdzie powinien się znaleźć, a  wszelkie zmiany spowodowane ułożeniem pacjenta są automatycznie kompensowane przez laser,
  • Precyzyjne leczenie dzięki dokładnemu centrowaniu, nawet przy większym i mieszanym astygmatyzmie,
  • Oszczędność tkanki dzięki zoptymalizowanej geometrii soczewkowej,
  • Eliminację ryzyka odrzucenia czy poważnych powikłań – w ramach metody SmartSight mamy do czynienia z wykonaniem soczewki z naszych własnych tkanek,
  • Minimalne ryzyko błędu,
  • Oszczędzenie tkanki pacjenta przekłada się bezpośrednio na skrócenia okresu rekonwalescencji,
  • Brak dolegliwości bólowych w trakcie zabiegu i po nim,
  • Możliwość powrotu do codziennych zajęć już następnego dnia po zabiegu
  • Odzyskanie pełnej ostrości wzroku kilka dni po zabiegu.
author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić