Najnowsza metoda walki z Zespołem Suchego Oka

Dzięki przełomowej technologii OptiLIGHT, wykorzystującej intensywne pulsacyjne światło (IPL), możliwe jest tak precyzyjne leczenie Zespołu Suchego Oka jak nigdy dotąd! Metoda została zatwierdzona przez FDA i oferuje bezprecedensową efektywność w zwalczaniu dysfunkcji gruczołów Meiboma, jednej z głównych przyczyn ZSO. 

OptiLIGHT nie tylko skutecznie łagodzi objawy, takie jak pieczenie, swędzenie czy uczucie piasku pod powiekami, ale także uderza w podstawowe przyczyny choroby, co przekłada się na długotrwałą poprawę komfortu i jakości życia pacjentów. 

Co to jest technologia OptiLIGHT i jak działa?

Technologia OptiLIGHT to nowoczesne rozwiązanie w leczeniu Zespołu Suchego Oka, wykorzystujące metodę Intensywnego Pulsacyjnego Światła (IPL). Stosowana głównie w przypadkach dysfunkcji gruczołów Meiboma, technologia ta polega na aplikacji krótkich, intensywnych impulsów światła bezpośrednio na obszar powiek. Światło przenika przez skórę, a jego energia pomaga zmniejszyć stan zapalny krawędzi powieki, upłynniać zastój wydzieliny w gruczołach Meiboma oraz redukować patologiczne naczynia krwionośne. Dzięki tym działaniom, gruczoły te mogą ponownie efektywnie funkcjonować, co przekłada się na poprawę stabilności filmu łzowego i ogólnego komfortu oczu. Zabieg jest szybki, minimalnie inwazyjny i oferuje długotrwałą ulgę pacjentom cierpiącym na objawy ZSO. 

Korzyści z zabiegu OptiLIGHT w leczeniu suchego oka

Zabieg OptiLIGHT, wykorzystujący technologię Intensywnego Pulsacyjnego Światła (IPL), przynosi szereg korzyści w leczeniu Zespołu Suchego Oka. Jego główną zaletą jest szybkość przeprowadzenia – cała procedura zajmuje zaledwie około 15 minut, co minimalizuje dyskomfort pacjenta i umożliwia szybki powrót do codziennych aktywności. Zabieg jest również bezpieczny i minimalnie inwazyjny, dzięki czemu ryzyko powikłań jest niewielkie, a pacjenci mogą doświadczać jedynie łagodnych i przemijających objawów, takich jak lekkie zaczerwienienie czy obrzęk.

Dzięki precyzyjnemu dostarczaniu energii świetlnej, OptiLIGHT skutecznie redukuje stan zapalny powiek, przywraca właściwą funkcję gruczołów Meiboma i poprawia stabilność filmu łzowego. Efekty te przyczyniają się do znacznego zmniejszenia dolegliwości takich jak pieczenie, uczucie piasku pod powiekami czy przemijające zamglenie widzenia.

Dodatkowo, długotrwałość uzyskanych efektów, które mogą utrzymywać się od kilku miesięcy do nawet dwóch lat, sprawia, że OptiLIGHT stanowi efektywne i ekonomicznie korzystne rozwiązanie dla osób zmagających się z chronicznym Zespołem Suchego Oka. To sprawia, że OptiLIGHT jest atrakcyjną opcją terapeutyczną, zwiększającą komfort życia pacjentów cierpiących na to rozpowszechnione schorzenie.

Kiedy kwalifikujesz się do zabiegu OptiLIGHT

Kwalifikacja do zabiegu OptiLIGHT zależy od spełnienia określonych kryteriów medycznych. Oto główne warunki, które musisz spełnić, aby rozważyć ten rodzaj terapii:

 1. Diagnoza Zespołu Suchego Oka (ZSO). Zabieg jest przeznaczony dla osób cierpiących na przewlekłe objawy suchego oka, które nie reagują na standardowe metody leczenia.
 2. Dysfunkcja gruczołów Meiboma (MGD). OptiLIGHT jest szczególnie skuteczny w przypadkach, gdy ZSO wynika z problemów z gruczołami Meiboma.
 3. Brak poprawy po tradycyjnych metodach leczenia. Kandydaci do zabiegu zazwyczaj próbowali już innych metod, takich jak sztuczne łzy, suplementy czy ciepłe okłady, bez znaczącej poprawy.
 4. Brak przeciwwskazań do IPL. Nie możesz mieć schorzeń lub stosować leków, które wykluczają użycie światła pulsacyjnego, takich jak aktywna infekcja okolic oka, ciężkie choroby skóry w okolicy leczenia czy stosowanie leków zwiększających wrażliwość na światło.
 5. Stabilny stan zdrowia. Pacjenci powinni być wolni od aktywnych stanów zapalnych, infekcji oczu oraz mi.in. od poważnych chorób autoimmunologicznych, które mogłyby wpłynąć na proces leczenia.

Jeżeli spełniasz powyższe warunki, konsultacja z okulistą specjalizującym się w leczeniu Zespołu Suchego Oka pomoże Ci potwierdzić, że jesteś odpowiednim kandydatem do leczenia przy użyciu technologii OptiLIGHT.

Potencjalne skutki uboczne i bezpieczeństwo zabiegu

Podczas rozważania zabiegu OptiLIGHT, ważne jest, aby pacjenci byli świadomi potencjalnych skutków ubocznych oraz środków ostrożności, które należy podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort podczas terapii. 

Potencjalne skutki uboczne:

 • Zaczerwienienie i obrzęk. Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić lekkie zaczerwienienia i obrzęki w miejscu aplikacji impulsów światła, które zwykle ustępują w ciągu kilku godzin.
 • Dyskomfort i ciepło. Pacjenci mogą odczuwać łagodne mrowienie lub uczucie ciepła podczas emisji impulsów światła.
 • Zmiany pigmentacji. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić tymczasowe zmiany pigmentacji skóry w miejscach naświetlania.
 • Uszkodzenie skóry. Bardzo rzadko mogą wystąpić niewielkie oparzenia lub uszkodzenia skóry, jeśli zabieg nie zostanie przeprowadzony prawidłowo.

  Środki ostrożności

  • Ochrona oczu. Podczas zabiegu używane są specjalne okulary ochronne, aby chronić oczy pacjenta przed intensywnym światłem.
  • Brak makijażu. Pacjenci powinni przychodzić na zabieg bez makijażu, aby zapewnić czystość skóry i uniknąć podrażnień.
  • Unikanie słońca. Przed i po zabiegu zaleca się unikanie bezpośredniego nasłonecznienia i stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF, aby chronić skórę, na którą aplikowane były impulsy świetlne.

   OptiLIGHT jest uważany za bezpieczną i skuteczną metodę leczenia Zespołu Suchego Oka, szczególnie przy przestrzeganiu wszystkich procedur bezpieczeństwa. Technologia IPL została szczegółowo przetestowana i jest stosowana w dermatologii od wielu lat, co dodatkowo przemawia za jej bezpieczeństwem w kolejnej dziedzinie medycyny – okulistyce.

   Porównanie OptiLIGHT z innymi metodami leczenia ZSO

   OptiLIGHT stanowi nowoczesne podejście do leczenia Zespołu Suchego Oka, wyróżniając się na tle innych metod dostępnych na rynku. 

   Oto porównanie tej technologii z tradycyjnymi metodami leczenia.

   Tradycyjne metody leczenia

    • Krople nawilżające oraz leki przeciwzapalne – najczęściej stosowane, zapewniają tymczasową ulgę, ale nie adresują podstawowej przyczyny zaburzeń.
    • Suplementy i zmiany w diecie – mogą wspomagać funkcję gruczołów Meiboma, ale efekty są często ograniczone i zależne od indywidualnych czynników.
    • Terapia ciepłem – stosowana do leczenia dysfunkcji gruczołów Meiboma, może wymagać regularnego stosowania i jest mniej skuteczna w zaawansowanych przypadkach.

    Technologia OptiLIGHT

     • Celowane działania. OptiLIGHT wykorzystuje intensywne pulsacyjne światło (IPL) do bezpośredniego redukujące dysfunkcję gruczołów Meiboma. Światło IPL zmniejsza stan zapalny powiek i poprawia funkcję gruczołów, co przekłada się na długotrwałą poprawę stanu oczu.
     • Szybkość i skuteczność. Zabiegi OptiLIGHT są krótkie (trwają około 15 minut) i oferują szybkie rezultaty. Wiele badań potwierdza wysoką efektywność tej metody, nawet po jednej sesji.
     • Długotrwałość efektów. W przeciwieństwie do kropli nawilżających czy suplementów, efekty terapii OptiLIGHT mogą utrzymywać się przez miesiące, co sprawia, że jest to rozwiązanie kosztowo efektywne i mniej obciążające dla pacjenta.
     • Minimalne ryzyko skutków ubocznych. Mimo że, jak każda interwencja medyczna, IPL może wiązać się z potencjalnymi skutkami ubocznymi, są one rzadkie i zazwyczaj łagodne.

     OptiLIGHT reprezentuje nową generację w terapii, oferując skuteczne, szybkie, długotrwałe i bezpieczne rozwiązanie dla pacjentów cierpiących na objawy Zespołu Suchego Oka. 

     author image

     Autor:

     Dr. Victor Derhartunian

     Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

     Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

     Zobacz jak się umówić