Laserowe lęki. Po laserowej korekcji wady wzroku nie będę mógł podróżować samolotem

Poddanie się laserowej korekcji wady wzroku nie skutkuje zakazem podróżowania samolotem.

Bez względu na to, czy nasze oczy były niedawno operowane czy nie, pasażerów (zwłaszcza na długich trasach) trapi ten sam problem: powietrze w samolocie jest suche i oczy męczą się szybciej. W przypadku osób po niedawno przebytej laserowej korekcji wady wzroku jest to sytuacja podwójnie trudna, bowiem wysychanie śluzówki oka jest jednym z (najczęściej przejściowych) skutków ubocznych zabiegu.

Po pierwsze, często rozważamy udanie się na laserową korekcję wady wzroku za granicę, co zwykle wiąże się z podróżą samolotem w obie strony. Tymczasem w przypadku okulistyki mamy możliwość korzystania z najnowszych osiągnięć medycyny na miejscu, w Polsce i nie ma potrzeby ruszać w świat.

W czasie pandemii koronawirusa podróżowanie jest obciążone dodatkowym ryzykiem. Dlatego zanim podejmie się decyzję o szukaniu kliniki okulistycznej na zachodzie, warto zwrócić uwagę na fakt, że zachodnie standardy diagnostyki, leczenia i opieki przed- i pooperacyjnej obowiązują w klinice SwissLaser. 

Po drugie, poziom wilgotności powietrza w samolocie utrzymuje się na poziomie 10–20%, co sprzyja nie tylko wysychaniu błon śluzowych, ale też przenoszeniu się infekcji. Jeśli niedawno przeszliśmy laserową korekcję wzroku i nasze oczy wciąż są na etapie gojenia się, sytuacja taka wiąże się nie tylko z ryzykiem znacznego dyskomfortu, ale przede wszystkim z ryzykiem zakażenia i zupełnie niepotrzebnych komplikacji zdrowotnych. Jeśli więc podróżujemy samolotem krótko po laserowej operacji oczu, koniecznie zadbajmy o to, żeby często oczy nawilżać – nawet co godzinę – oraz pić dużo wody, rezygnując z płynów powodujących odwodnienie (alkohol, kawa, herbata).\

Podczas podróży warto ograniczyć czytanie, pracę na komputerze czy oglądanie filmów. Jeśli mamy bardzo zmęczone oczy, możemy założyć okulary przeciwsłoneczne albo specjalną podróżną opaskę na oczy (taką  z wybrzuszeniem na oczach, żeby móc je swobodnie pod tą opaską otworzyć).  

Po trzecie, lot można po prostu… przespać. 

Specjaliści są zdania, że zdecydować się na lot samolotem najwcześniej dwa tygodnie po zabiegu laserowej korekcji wzroku. Podwyższona wrażliwość oczu po zabiegu czasem utrzymuje się nawet przez sześć miesięcy, co oznacza, że w przypadku każdego lotu samolotem trzeba pamiętać o częstym nawilżaniu oczu kroplami, by uniknąć podrażnień.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić