Laserowe lęki. Operacja oczu laserem wiąże się z dużą liczbą trudnych do leczenia powikłań

Obawa przed laserową korekcją wzroku często wynika z faktu, że zanim zdecydujemy się na badania kwalifikacyjne, zasięgamy języka u osób, które taki zabieg mają już za sobą, a one chętnie opowiadają nam o dyskomforcie doświadczanym tuż po operacji. Właśnie: o dyskomforcie – nie o powikłaniach. To zupełnie naturalne, że oczy potrzebują trochę czasu, żeby zregenerować się po laserowej korekcji wzroku. Wszystko, co chcesz wiedzieć o rekonwalescencji po operacji oczu laserem znajdziesz tutaj.

Dyskomfort to jednak nie to samo, co powikłania. 

W źródłach brytyjskich czytamy, że: realistycznie szansa na utratę widzenia w wyniku laserowej korekty wzroku wykonanej przez doświadczonego chirurga jest zbyt mała, by ją zmierzyć – wynosi blisko 1 na 5 milionów. 

Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem maksymalnie bezpiecznym. Liczba powikłań to poniżej 1% przypadków. Ryzyko powikłań podczas i po laserowej korekcji wzroku jest niższe niż kiedy nosi się na co dzień soczewki kontaktowe!

Należy pamiętać, że w przypadku wszelkich zabiegów medycznych nie używa się pojęcia „gwarancji”, a „skuteczności zabiegu”. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest skuteczny w ok. 95%., co w praktyce oznacza dla pacjentów, że ok. 95 % operowanych osób osiąga po zabiegu jakość widzenia bezpieczną do prowadzenia samochodu.

Dlaczego po laserowej korekcji wzroku jest tak mało powikłań

Na maksymalne bezpieczeństwo wszystkich laserowych interwencji chirurgicznych w obrębie oka składa się kilka kwestii:

  • Laserowa korekcja wad wzroku uznawana jest za najbardziej zaawansowaną metodę po jaką może sięgnąć chirurg refrakcyjny, ale i w ramach tej metody możemy wskazać mniej i bardziej zaawansowane techniki operacyjne – warto też mieć świadomość, że chirurgia refrakcyjna cały czas się rozwija, a najnowocześniejsze lasery okulistyczne to urządzenia tak skomplikowane i precyzyjne, że określa się je mianem robotycznych, co oznacza, że chirurg może je baaardzo precyzyjnie zaprogramować i część pracy wykonują bez jego udziału.
  • Historia chirurgicznej korekcji wad wzroku ma już swoje lata – sięga lat 50’ XX wieku – lekarze zdążyli się więc już naprawdę wiele nauczyć.
  • Laserowa korekcja wzroku to jedna z najbardziej zindywidualizowanych interwencji chirurgicznych jaką znamy: to naprawdę zabieg szyty na miarę, każdorazowo dostosowany do specyfiki wady wzroku pacjenta, warunków anatomicznych jego oka, ogólnego stan zdrowia oraz oczekiwań co do ostrości wzroku po leczeniu. Zabiegi indywidualizowane, ściśle dopasowane do konkretnej budowy oka konkretnego pacjenta określa się mianem zabiegów wavefront-guided
  • Korekcja wzroku laserem zawsze poprzedzona jest bardzo szczegółowymi badaniami kwalifikacyjnymi, co oznacza, że jeśli cokolwiek wzbudzi wątpliwości lekarza, operacja nie dojdzie do skutku. Wszystko, co chcesz wiedzieć o badaniach kwalifikacyjnych znajdziesz tutaj.
  • Nowoczesne lasery okulistyczne dysponują tzw. eye-trackerami czyli urządzeniami śledzącymi (monitorującymi) ruchy gałek ocznych. Nawet jeśli mrugniesz, kaszlniesz, kichniesz lub poruszysz oczami choćby o ułamek milimetra, system śledzenia wzroku zapanuje nad sytuacją, nie ma więc obawy, że zaplanowana przez lekarza architektura zabiegu zostanie zburzona i cokolwiek pójdzie nie tak jak powinno.

O tym, że laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna świadczy także krótki czas rekonwalescencji. Powrót do codziennej aktywności możliwy jest już 24 godziny po zabiegu, choć wspomniany wyżej dyskomfort może utrzymywać się nieco dłużej: w przypadku tzw. metod głębokich może on wystąpić do 3-4 godzin po zabiegu, może także pojawić się łzawienie spowodowane faktem, że nabłonek został nacięty. W metodzie PRK/LASEK/TransPRK dyskomfort może trwać do 3-4 dni. Podkreślamy raz jeszcze: dyskomfort to nie to samo, co powikłania.

Co zrobić, żeby niemal do zera zminimalizować potencjalne powikłania pooperacyjne

Po prostu bezdyskusyjnie przestrzegać zaleceń pooperacyjnych i to zarówno tych związanych z dawkowaniem leków, terminami kolejnych wizyt kontrolnych czy powstrzymaniem się od określonych aktywności. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Fakt, że laserowa korekcja wzroku przebiegła bezproblemowo nie oznacza, że możesz zignorować zalecenia pooperacyjne i np. od razu po powrocie do domu zacząć przesiadywać godzinami przy komputerze, wykonać makijaż oczu czy pójść na basen. Nie możesz! Nie chcesz powikłań, wstrzymaj się ze wszystkim, co masz na swojej liście zaleceń pooperacyjnych. 

Laserowa korekcja wzroku – bez względu na metodę – jest zabiegiem skutecznym i bezpiecznym. Odpowiednie przygotowanie pacjenta do operacji, prawidłowo przeprowadzony zabieg oraz przestrzeganie przez pacjenta zaleceń pooperacyjnych całkowicie eliminują jakiekolwiek ryzyko utraty wzroku i ryzyko poważnych powikłań. 

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić