Laserowa korekcja wzroku a ciąża i karmienie piersią

Ciąża i karmienie piersią należą do przeciwwskazań względnych, kiedy planujemy laserową korekcję wady wzroku. Oznacza to, że po urodzeniu dziecka i zakończeniu karmienia, pacjentka jest gotowa do zabiegu – chyba że w grę wejdą inne przeciwwskazania.

Specjaliści są zdania, że aby bezpiecznie wykonać laserową korektę wady wzroku po ciąży należy odczekać ok. 6 miesięcy od porodu lub od zakończenia karmienia piersią.

\W tym czasie hormony w organizmie kobiety się stabilizują, co umożliwia przeprowadzenie miarodajnych badań diagnostycznych oraz wpływa na normalizację procesu rekonwalescencji – proces gojenia się rogówki nie będzie się przeciągał.

Czy po laserowej korekcji wady wzroku mogę rodzić naturalnie?

Wątpliwości wzbudza też wśród kobiet kwestia porodu siłami natury PO przebytej już laserowej korekcji wady wzroku. Otóż wcześniejsze poddanie się laserowej korekcji wady wzroku uniemożliwia poród naturalny tylko wtedy, kiedy grubość rogówki po zabiegu jest mniejsza niż 350 µm. Ponadto należy pamiętać, że zabieg taki niweluje jedynie wadę (krótko- czy dalekowzroczność), nie obejmuje natomiast żadnych upośledzeń w samej siatkówce, która często przy dużych wadach pozostawia wiele do życzenia.

To ważne, ponieważ kiedy zapada decyzja o cesarskim cięciu ze wskazań okulistycznych, to nie wada wzroku (najczęściej krótkowzroczność) sama w sobie jest jednym ze wskazań, ale krótkowzroczność z neowaskularyzacją podsiatkówkową (plamą Fuchsa), czyli pojawienie się pod siatkówką nowych, nieprawidłowych naczyń krwionośnych, które przy dużym wysiłku mogą popękać, zagrozić krwotokiem i utratą wzroku.

Dawniej wysoką krótkowzroczność uważano za wystarczające wskazanie dla rozwiązania ciąży przez cięcie cesarskie.

Dziś jednak, zgodnie z wytycznymi konsensusu okulistyczno-położniczego z roku 2013, dotyczącego wskazań do rozwiązania porodu drogą cięcia cesarskiego z powodu zmian w narządzie wzroku, ani krótkowzroczność bez zmian plamce, ani zmiany degeneracyjne obwodu oka nie stanowią wskazania do cc.

Lista wskazań okulistycznych do cc jest oczywiście dłuższa i obejmuje m.in.: retinopatię cukrzycową, zaawansowany lub ostry stożek rogówki czy zaawansowaną jaskrę z dużymi zmianami w polu widzenia.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić