Laserowa korekcja wady wzroku: w Polsce czy za granicą?

Polacy żyją w przekonaniu, że leczenie na światowym poziomie wymaga ruszenia w świat. Tymczasem w klinice SwissLaser w Warszawie laserową korekcją wzroku zajmuje się lekarz, który postanowił doświadczenie zdobyte na wiodących uniwersytetach w Niemczech i Szwajcarii wykorzystać właśnie w Polsce.

Czy poza samą osobą Dr. Victora Derhartuniana – pomysłodawcy, twórcy i szefa kliniki w jednej osobie – są też inne argumenty przemawiające za tym, że lepiej wykonać operację laserowej korekcji wzroku w Polsce, a nie za granicą? 

Turystyka zdrowotna tak, ale…

Nie jesteśmy jedynym narodem na świecie, który uprawia tzw. turystykę zdrowotną. To żadna tajemnica, że pacjenci z państw wysoko rozwiniętych podróżują do krajów, w których usługi są świadczone po niższej cenie, a pacjenci pochodzący z państw słabo rozwiniętych podróżują do miejsc, w których medycyna jest rozwinięta na wysokim poziomie. 

Podobnie nie da się ukryć, że są procedury medyczne, na których realizację czeka się w Polsce bardzo długo albo są w naszym kraju niedostępne. Jednak w przypadku okulistyki mamy możliwość korzystania z najnowszych osiągnięć medycyny i nie ma potrzeby ruszać w świat.

Kiedy decydujemy się na laserową korekcję wady wzroku jakość musi mieć swoją cenę, zatem poszukiwanie tańszych rozwiązań mija się z celem. Można nawet uznać, że jeśli szukamy za granicą tańszych rozwiązań, ryzykuję własnym zdrowiem. Z kolei szukanie rozwiązań nowocześniejszych nie jest potrzebne, bo światową jakość mamy na wyciągnięcie ręki.

Klinika SwissLaser intensywnie współpracuje naukowo z firmą Schwind, co przekłada się nie tylko na szybki dostęp do nowoczesnych urządzeń produkowanych przez tę znakomitą firmę, ale także na możliwość współuczestniczenia w wypracowywaniu nowych metod leczenia.

Nic nie zastąpi bezpośredniej rozmowy z lekarzem

Z punktu widzenia pacjenta ważne jest, aby wszelkie procedury medyczne, którym jest poddawany w ramach diagnostyki oraz laserowej korekcji wzroku, były legalne i standaryzowane. Tak samo ważne jest, aby chirurg refrakcyjny, w którego ręce oddaje się pacjent był doskonale wykształcony i doświadczony.

Oba warunki najłatwiej nam sprawdzić na miejscu, w Polsce, podczas bezpośredniej rozmowy z lekarzem. Wielu z nas nie porozumiewa się w językach obcych na tyle swobodnie, żeby uzyskać te informacje w przypadku poszukiwania pomocy za granicą. Jeśli placówka medyczna albo kompetencje lekarza wzbudzają nasze wątpliwości, możemy zasięgnąć informacji w stowarzyszeniu branżowym.

W Polsce jest to Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów Polskich. 

Czuć się swobodnie w dobrze znanym miejscu

Laserowa korekcja wady wzroku nie jest wprawdzie zabiegiem, który na długo wyłącza nas z codziennego życia i wymaga skomplikowanej rekonwalescencji , ale biorąc pod uwagę fakt, że zabieg odbywa się na tak newralgicznych narządach zmysłów jak oczy, zawsze lepiej wrócić z kliniki wprost do własnego domu.

Nawet jeśli wystąpią przejściowe problemy z ostrością wzroku, będziemy czuli się pewnie w dobrze znanym miejscu. Gdyby pojawiły się jakiekolwiek komplikacje albo zaistniała potrzeba dodatkowej konsultacji medycznej, łatwiej podjechać do swojego lekarza kilka ulic dalej (albo nawet w sąsiedni mieście) niż za granicą.

Oczywiście możecie powiedzieć, że w czasie pandemii i tak większość konsultacji odbywa się on-line, jednak w przypadku laserowej chirurgii oka pacjent zawsze musi być w osobistym kontakcie ze swoim lekarzem.

Same komentarze internautów to za mało 

Różne kraje mają różne standardy opieki okołooperacyjnej. Czy jesteś w stanie, biorąc pod uwagę bariery językowe i kulturowe, precyzyjnie ustalić co czeka cię w zagranicznej klinice? Chyba wiesz, że same komentarze internautów to za mało, żeby mieć pewność, iż klinika, którą chcesz wybrać spełnia wysokie standardy.

Liczą się także osobiste rekomendacje osób, które leczyły się w konkretnym miejscu. Jak dotrzesz do zagranicznych pacjentów, którzy mogliby w bezpośredniej rozmowie upewnić cię, że naprawdę warto poddać się zabiegowi właśnie tam? 

Logistyczne wyzwanie

Wjazd do zagranicznej kliniki to ostatecznie także spore logistyczne wyzwanie oraz wydatki, związane z samą podróżą:

  • bilety lotnicze albo koszty paliwa
  • koszty zakwaterowania – musisz przyjechać do kraju, w którym planujesz zabieg na kilka dni przed nim, zaleca się również, aby nie latać, dopóki chirurg nie wyrazi na to zgody, czyli powrót do domu drogą lotniczą może być znacznie opóźniony
  • dodatkowe ubezpieczenie – standardowe ubezpieczenie medyczne zwykle nie obejmuje leczenia za granicą, to ważne, ponieważ jeśli wystąpią komplikacje związane z leczeniem, nie będziesz objęty ubezpieczeniem, chyba że zadeklarowałeś, że przeszedłeś je za granicą

Wyprawa za granicę może oznaczać konieczność wzięcia dłuższego urlopu, podczas gdy przeprowadzenie tego samego zabiegu w Polsce czyni cię zdolnym do pracy – pod warunkiem, że nie jest to praca w szkodliwych warunkach – bardzo szybko. 

W czasie pandemii koronawirusa podróżowanie jest obciążone dodatkowym ryzykiem. Dlatego zanim podejmiecie decyzję o szukaniu kliniki okulistycznej na zachodzie, zweryfikujcie zachodnie standardy obowiązujące w klinice SwissLaser. W tym wypadku będziecie naprawdę mile zaskoczeni.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić