Laserowa korekcja wady wzroku FAQ

Jeśli chcesz zweryfikować prawdy i mity związane z laserową korekcją wad wzroku, zapraszamy Cię do naszego wcześniejszego wpisu dostępnego tutaj. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na kolejną porcję często zadawanych pytań, które nie milkną, mimo iż procedura laserowej korekcji wzroku staje się coraz popularniejsza i jest coraz lepiej opisana także na naszym blogu. 

Wychodzimy z założenia, że nie ma głupich pytań, są tylko niemądre odpowiedzi,a kto pyta – nie błądzi! 

Czy to prawda, że kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku jest pobieżna i dostanę “zielone światło”, choć nie powinienem?

To całkowita nieprawda! Ktoś, kto rozpowszechnia takie informacje nigdy nie poddawał się badaniom kwalifikujący do zabiegu i badaniom przedoperacyjnym. 

Po pierwsze, w naszej klinice funkcjonuje cały pakiet badań wstępnych, poprzedzających decyzję o dopuszczeniu pacjenta do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku. W jego skład wchodzą badania kwalifikacyjna oraz wywiad z pacjentem, a następnie badania przedoperacyjne – na naszej liście jest ich ponad 20! 

Po drugie, w zależności od problemów pacjenta – krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm – formatujemy taką paczkę badań, żeby były one adekwatne do jego indywidualnego przypadku i dawały nam pełen obraz sytuacji.

Czy to prawda, że laserowa korekcja wady wzroku uniemożliwi mi szybki powrót do pracy? Nie chciałbym wykorzystywać przysługującego mi urlopu na leżenie w szpitalu… 

Uporządkujmy pewne kwestie. 

Laserowa korekcja wady wzroku nie wiąże się z koniecznością leżenia w szpitalu! Zabiegi laserem wykonuje się w trybie ambulatoryjnym oraz w znieczuleniu miejscowym. Interwencja laserem trwa najczęściej kilkanaście minut lub niewiele dłużej – na pewno krócej, niż wszelkie przygotowania do niej, czyli wywiad medyczny, badania i wszelkie działania podejmowane tuż przed położeniem pacjenta na stole/krześle zabiegowym (przebranie się, zakraplanie kropli znieczulających, założenie rozwórek na oczy). 

Nie musisz wykorzystywać urlopu, żeby poddać się zabiegowi laserowej korekcji wady wzroku! Potrzebny ci jeden dzień wolnego. Większość pacjentów może wrócić do pracy i do normalnej codziennej aktywności już 24 godziny po zabiegu, ale jeśli obawiasz  się, że w czasie rekonwalescencji nie będziesz w stanie skupić się na pracy, wystarczy wziąć kilka dodatkowych dni wolnego albo umówić się na pracę z domu (zdalną) – tak, dasz radę pracować przy komputerze, należy tylko bardzo intensywnie nawilżać oczy oraz chronić je okularami, aby żadne ciało obce nie dostało się do środka.

Czy to prawda, że po laserowej operacji oczu już zawsze będę musiał stosować jakieś leki i krople do oczu? 

“Jakieś leki” czyli preparaty wspomagające gojenie i nie dopuszczające do zakażenia oka będziesz stosować tak długo, jak zaleci lekarz. Ponieważ ogólny stan zdrowia, stan oczu oraz czas gojenia się ran u każdego z nas jest inny, nie jesteśmy w stanie Ci powiedzieć jak długo będziesz musiał stosować przepisane przez lekarza medykamenty. 
Krople do oczu, o których myślisz, to zapewne także krople nawilżające. Teraz stosujesz je, bo oczy po operacji są bardziej skłonne do przesuszania się. Możliwe jednak, że zaczniesz z nich korzystać na stałe, bo jeśli pracujesz przy komputerze albo w klimatyzowanym pomieszczeniu to po prostu będą przynosiły ci ulgę – ta zasada dotyczy także osób, które nigdy nie miały robionej laserowej korekcji wzroku.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić