Kiedy operować zaćmę – jak najszybciej, czy dopiero gdy dojrzeje?

Jeśli lekarz mówi Ci, że musisz poczekać aż zaćma dojrzeje, zmień lekarza. Czekanie aż soczewka Twojego oka stanie się jeszcze bardziej mętna, gruba i sztywna to nie tylko zostawienie Cię z niepotrzebnym dyskomfortem wynikającym z upośledzenia widzenia, ale także realne ryzyko jaskry! 

Żeby jak najlepiej wyjaśnić, dlaczego nie wolno czekać aż zaćma przejdzie w stadium dojrzałe (cataracta matura) odwołamy się do Twojej zdolności wizualizacji.

Wyobraź sobie, że…

Zdrowa przezierna (czyli przezroczysta) soczewka jest cienka i elastyczna. Kiedy zaczyna mętnieć, co spowodowane jest zmianami w strukturze budujących ją białek, staje się coraz grubsza i coraz sztywniejsza. Do tej pory soczewka skupiała promienie świetlne na powierzchni siatkówki, co skutkowało tworzeniem się wyraźnych obrazów oglądanych obiektów, a teraz jest z tym problem. W miarę mętnienia soczewki nie tylko tracisz ostrość widzenia i widzisz jak przez mgłę. Kiedy soczewka staje się gruba i sztywna, zaczyna rozpychać się w gałce ocznej, co może powodować wzrost ciśnienie śródgałkowego, a to z kolei może prowadzić do zamknięcia kąta rogówkowo-tęczówkowego i skutkować jaskrą. 

Czym się różni zaćma od jaskry. 

Mało tego: gruba, sztywna i nieprzezierna soczewka uniemożliwia lekarzowi ocenę stanu innych struktur oka, np. siatkówki oraz pomiar dokładnej długości gałki ocznej, co jest niezbędne podczas kwalifikacji pacjenta do zabiegu usunięcia zaćmy. 

Nie ma na co czekać

Zaćmę operować można w każdej chwili. Choć specjaliści oceniają, że maksymalny spadek ostrości widzenia, przy którym konieczna jest operacja to 30-40%, kiedy tylko uzyskasz diagnozę możesz zapisać się na operację. Nie ma na co czekać, ponieważ wciąż nie umiemy leczyć mętnienia soczewki farmakologicznie. Choć niektórzy okuliści przepisują pacjentom w początkowym stadium zaćmy krople do oczu, mogą one jedynie spowolnić proces mętnienia soczewki, nie są jednak w stanie go zatrzymać ani nie usunąć zmętnień, które już powstały. 

Jedyną metodą pozbycia się zaćmy jest operacja polegająca na usunięciu zmętniałej soczewki własnej i wstawieniu w jej miejsce soczewki sztucznej. Choć wielu pacjentom sam ten opis wydaje się przerażający, operacja zaćmy to obecnie bezbolesny, prosty i bezpieczny zabieg. Wymieniając soczewkę własną na sztuczną pacjent może przy okazji pozbyć się wady wzroku oraz starczowzroczności.

Im dłużej zwlekasz z poddaniem się zabiegowi usunięcia zaćmy, tym większe ryzyko, że operacja, która zwykle trwa 10-20 minut będzie się przeciągać. Dlaczego? Bo w ramach fakoemulsyfikacji Twoja własna soczewka jest dzięki ultradźwiękom rozbijana na drobne elementy, które odsysane są z torebki soczewkowej. Zbyt gruba i sztywna soczewka nie ulega tak łatwo działaniu ultradźwięków, co powoduje konieczność wydłużenia czasu trwania całej procedury zabiegowej. 

Po usunięciu nieprzeziernej soczewki chirurg przez mikronacięcie (od 1,5 do 3 mm) przy pomocy specjalnej strzykawki wprowadza do oka soczewkę sztuczną zwiniętą w rulonik. Tuż po implementacji rozwija się ona i układa we właściwym miejscu w gałce ocznej.  

Jak długo trwa rekonwalescencja?

Rana pooperacyjna goi się około 6 tygodni. W tym czasie można mieć wrażenie obecności ciała obcego w oku, ale w żadnym wypadku nie należy oka trzeć ani uciskać. 

Opatrunek zakłada się na oko tylko na jeden dzień – w trakcie kontroli pooperacyjnej zostanie zdjęty. Pamiętaj: zaćma rozwija się stopniowo. To nie jest choroba, która atakuje nagle i gwałtownie. Masz czas na to, żeby pójść do lekarza i poddać się operacji zanim zaćma dojrzeje. Nie ryzykuj zabiegu na NFZ. Wyznaczony termin może być na tyle odległy, że zaćma przejdzie w stadium dojrzałe. W prywatnej klinice możesz liczyć nie tylko na krótki czas oczekiwania, ale także na soczewki z grupy PREMIUM, które gwarantują bardzo dobrą ostrość wzroku do dali, bliży (35-40 cm) oraz odległości pośredniej  (60-90 cm). NFZ ma w swojej ofercie wyłącznie standardową soczewkę jednoogniskową, dzięki której widzi się  wyraźnie albo z bliska, albo z daleka.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić