Jak szybko po laserowej operacji oka mogę oglądać telewizję?

Przez kilka dni po laserowej operacji oka ograniczenie oglądania telewizji, pracy przy komputerze i wszelkiej aktywności określanej eufemistycznie “patrzeniem się w ekran” to konieczność. Dlaczego?

Podwyższona skłonność do wysychania śluzówki oka

W ciągu pierwszych 24 godzin rekonwalescencji oczy są nadal na wczesnym etapie gojenia. Ich podwyższona skłonność do wysychania będzie jeszcze większa, kiedy zignorujemy zalecenie powstrzymania się od oglądania telewizji – może to prowadzić do nadmiernego wysychania śluzówki i uczucia poważnego dyskomfortu. Niestety, wrażenia pieczenie, piasku pod powiekami nie będziemy mogli pozbyć się przez pocieranie oczu! Zoperowane oko nie może być pocierane ani uciskane. 

Przez 24 godziny po zabiegu nie powinno się korzystać z urządzeń elektronicznych (telewizorów, smartfonów, tabletów, komputerów stacjonarnych, czytników e-booków). Ważne jest, aby pamiętać o systematycznym używaniu kropli z antybiotykiem (jeśli lekarz zalecił) oraz kropli nawilżających (z hialuronianem sodu). 

W trakcie operacji oczu laserem dochodzi do uszkodzenia włókien czuciowych rogówki, co powoduje zaburzenie wydzielania filmu łzowego. W początkowej fazie rekonwalescencji mogą więc pojawić się objawy zespołu suchego oka, które mają charakter przejściowy i zazwyczaj mijają do 4 tygodni od operacji. Jeśli jednak nie będziemy przestrzegać zaleceń lekarza i tuż po powrocie z kliniki zasiądziemy przed telewizorem, objawy będą się znacząco nasilać i trwać dłużej. Operowane oko potrzebuje bezwzględnego dwudziestoczterogodzinnego odpoczynku! A po upływie tego czasu możesz wrócić do codziennej aktywności, ale jeśli oznacza to np. pracę przy komputerze, dobrze robić sobie przerwy np. co pół godziny. 

Oczy bardziej wrażliwe na światło

Jest wielce prawdopodobne, że oczy same narzucą Ci rytm pracy i odpoczynku – po prostu nie będziesz w stanie zbyt długo patrzeć w ekran, zwłaszcza mały np. smartfona czy tabletu. Musisz mieć świadomość, że przez pierwszy dzień po zabiegu laserowej korekcji wady wzroku Twoje oczy będą bardziej wrażliwe na światło – w tym na wszelkiego rodzaju ekrany, ale także po prostu światło dzienne, co oznacza, że takie czynności jak czytanie również mogą obciążać oczy w tym okresie.

Obawiasz się, że bez oglądania ulubionych seriali i czytania kryminałów nie przetrwasz rekonwalescencji po laserowej korekcji wady wzroku? Nieprawda! Odkryj świat audiobooków i podcastów. Zdziwisz się, ile frajdy i przyjemności może dawać słuchanie zamiast oglądania. A kiedy Twoje oczy wrócą do fizjologicznej równowagi, oraz zakończy się proces stabilizacji wzroku – który jest bardzo indywidualny i zależy zarówno od predyspozycji pacjenta, jaki i korygowanej wady wzroku oraz metody, którą oczy były operowane – będziesz znowu mógł bez opamiętania oglądać i czytać. Bez opamiętania, ale zawsze mając pod ręką krople nawilżające.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić