Jak prawidłowo dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne uznawane są przez wielu z nas za modny dodatek do stylizacji – nie tylko letnich. Tymczasem stanowią one faktyczną ochronę oczu przed promieniowaniem UV oraz pomagają zapobiegać podrażnieniom i chorobom oczu.

Prawidłowy dobór okularów przeciwsłonecznych wymaga wiedzy – tandetne okulary kupowane na ulicznym straganie za kilkanaście złotych, które nie spełniają żadnych norm jakościowych nie tylko nie chronią oczu, ale mogą też sprawiać, że dostanie się do nich o wiele więcej niepożądanego promieniowania, niż gdybyśmy ich w ogóle nie zakładali…

Okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem chronią przed nadmiernym przedostawaniem się promieni UV w głąb oka. To jeden z elementów profilaktyki takich chorób oczu, jak popularne zapalenie spojówek, ale także o wiele poważniejszych, jak skrzydlik, degeneracja plamki żółtej czy nawet czerniak.

Filtr UV – jak do dobrać

Dobry filtr to ten o wartości nie mniejszej niż 400. Co oznacza ta liczba? Promienie UVA mają długość od 400 do 315 nm, natomiast UVB od 315 do 280 nm. Liczba 400 oznacza maksymalną długość fali, przed którą chroni filtr UV – czyli że okulary z takim właśnie filtrem  chronią nasze oczy przed oboma rodzajami promieniowania UV w 100%. Im niższa wartość filtra, tym mniejsza ochrona. 

Powłoka antyrefleksyjna i filtr polaryzacyjny

Ale filtr to nie jedyne dobrodziejstwo, jakie znajdujemy w dobrej jakości okularach przeciwsłonecznych. Warto wybrać model, który ma także:

 • Powłokę antyrefleksyjną – zapobiega ona odbijaniu się światła od okularów, a tym samym od oczu, ale przepuszcza 100% światła, nie więc zmienia kontrastu i kolorów oglądanego obrazu.
 • Filtr polaryzacyjny – przepuszcza on światło wybiórczo oraz eliminuje refleksy i odblaski, zwiększając kontrast widzenia i nie przekłamując kolorów. 

Okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem UV, powłoką antyrefleksyjną oraz soczewkami polaryzacyjnymi zalecane są dla kierowców, sportowców oraz wszystkich, którzy dużo czasu spędzają w pełnym nasłonecznieniu, nad wodą albo na śniegu. 

Barwa soczewek w okularach przeciwsłonecznych

Kolejny element, który trzeba brać pod uwagę wybierając okulary przeciwsłoneczne, to barwa soczewek. 

 • Czarne sprawiają, że źrenica oka rozszerza się tak bardzo, że do oka wpada znacznie więcej promieni UV, niż gdyby nasze okulary miały szkła wybarwione na brązowo, szaro czy zielono.
 • Brązowe, bursztynowe najlepiej zatrzymują światło niebieskie, odpowiedzialne za najintensywniejsze odczucie olśnienia (odczuwamy je, kiedy światło odbija się np. od wody albo od śniegu –  obie powierzchnie mogą odbijać nawet 85-95% promieni UV – i odczuwamy nieznośne oślepienie). Podnoszą kontrast i nieco wyjaskrawiają kolory.
 • Szare lub zielone (albo szarozielone) ułatwiają prawidłową ocenę odległości, choć mogą sprawiać, że barwy wyglądają na przygaszone.
 • Żółte i pomarańczowe poprawiają kontrast widzenia w pochmurny dzień, ale także tuż po zmierzchu.

Stopień zabarwienia soczewek

I jeszcze jedna zmienna – stopień zabarwienia szkieł. Poziom przyciemnienia naszych soczewek uzależniamy od  poziom nasłonecznienia miejsca, w którym przebywamy najczęściej. Szkła o oznaczeniach 0-2 sprawdzą się w warunkach słabego lub średniego oświetlenia, 3 lub 4 w sytuacji silnego nasłonecznienia – także w górach czy na morzu, gdzie śnieg lub woda odbijają promienie. 

Kolejne poziomy przyciemnienia to przepuszczalność światła:

 • 0 – od 80 do 100% 
 • 1 – od 43 do 80% 
 • 2 – od 18 do 43 %
 • 3 – od 8 do 18% 
 • 4 – od 3 do 8% 

Soczewki fotochromowe

Jeśli na co dzień nosimy okulary korekcyjne, warto rozważyć zakup modelu z soczewkami fotochromowymi. Przystosowują się one do zmieniającej się ilości światła w bardzo krótkim czasie – przyciemniają się i rozjaśniają gwarantując komfortowe widzenie w każdych warunkach oświetleniowych. Przyciemnienie soczewek fotochromowych zajmuje od kilkudziesięciu sekund do kilku minut – im droższy fotochrom, tym szybciej się rozjaśnia, co jest bardzo wygodne. Równie ważne jest to, żeby soczewki rozjaśniały się jak najbardziej i nie ograniczały widoczności (w pomieszczeniach powinny być idealnie przezroczyste). 

Prawidłowo dobrane okulary przeciwsłoneczne chronią doraźnie przed tzw. ślepotą śnieżną i zapaleniem spojówek, które objawia się takimi uciążliwymi dolegliwościami, jak:

 • zaczerwienienie oczu,
 • ból, pieczenie, swędzenie,
 • światłowstręt,
 • łzawienie,
 • wydzielina spojówkowa, ropna, surowicza lub śluzowa.

W dłuższej perspektywie natomiast, pomagają zapobiegać bardziej poważnym chorobom, wśród których wymienia się zapalenie rogówki, zaćmę i czerniaka. 

Ochrona oczu latem oraz w warunkach silnego nasłonecznienia zimą powinna uwzględniać nie tylko zaopatrzenie się w odpowiednie okulary, ale także:

 • zabieranie na dłuższy pobyt na słońcu nakrycie głowy,
 • unikanie pływania w soczewkach kontaktowych,
 • częste nawilżanie oczu “sztucznymi łzami”, 
 • spanie w całkowitej ciemności.
author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić