Jak długo trwa i co obejmuje rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku

Żadna z metod laserowej korekcji wzroku nie wiąże się z doznaniami bólowymi PODCZAS operacji. 

W zależności od metody pacjent może odczuwać mniejszy lub większy, ale krótkotrwały dyskomfort. W przypadku tzw. metod głębokich może on wystąpić do 3-4 godzin po zabiegu, może także pojawić się łzawienie spowodowane faktem, że nabłonek został nacięty.

W metodzie PRK/LASEK/TransPRK dyskomfort może trwać do 3-4 dni. Jeśli zastosowano jedną z metod LBV (Laser Blended Vision), wszystko zależy od tego, jak szybko mózg dostosowuje się do nowego sposobu widzenia (jak szybko przebiega neuroadaptacja).

Większość pacjentów przyzwyczaja się do nowego widzenia w ciągu kilku tygodni, a stuprocentowa adaptacja zajmuje od 4 do 6 miesięcy.

Powrót do codziennej aktywności możliwy jest już 24 godziny po zabiegu, ale w czasie rekonwalescencji możemy nie być w stanie skupić się na pracy. Wystarczy wtedy wziąć kilka dni wolnego.

Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku wymaga:

 • powstrzymania się od prowadzenia samochodu w dniu operacji i przez kilka kolejnych dni (wyjątek stanowi FemtoLASIK – można prowadzić od razu po zabiegu): oko jest nadwrażliwe na światło, może łzawić, piec, możemy mieć kłopoty z akomodacją i wahania ostrości
 • ograniczenia pracy przy komputerze i wszelkiej aktywności określanej eufemistycznie “patrzeniem się w ekran” przez kilka dni: może to prowadzić do nadmiernego wysychania śluzówki 
 • rezygnacji lub ograniczenia stosowania przez około 2 tygodnie balsamów i kremów do twarzy oraz kolorowych kosmetyków w okolicy oka, żeby zapobiec dostaniu się chemikaliów 
 • unikania przebywania na otwartym słońcu i w solarium przez około 2 miesiące – słońce i solarium nadmiernie wysuszają rogówkę; 
 • noszenia okularów przeciwsłonecznych
 • zwracania szczególnej uwagi na oczy podczas kąpieli albo brania prysznica, żeby ani woda, ani kosmetyki nie dostały się do środka
 • uważania na wszelkie gwałtowne ruchy dłonią w okolicy oka – nie wolno go pocierać, nie wolno przyciskać powiek
 • unikania dużego wysiłku fizycznego
 • ograniczenia palenia tytoniu i przebywania w zadymionych pomieszczeniach

Należy liczyć się z: 

 • Delikatnym dyskomfortem, pieczeniem i światłowstrętem – do 3 dni po zabiegu 
 • Nadwrażliwością na światło, zamglonym i nieostrym widzeniem – do tygodnia po zabiegu 
 • Olśnieniami, trudnościami podczas jazdy samochodem nocą – do 4 tygodni po zabiegu:
 • Suchym okiem,  sporadycznymi wahaniami ostrości widzenia – do 6 miesięcy po zabiegu

Mimo tego, że otrzymasz od swojego lekarza bardzo szczegółowe wytyczne co do postępowania pooperacyjnego, pamiętaj, że każdy objaw budzący twoje zaniepokojenia powinien skłonić cię do dodatkowego kontaktu z medykiem.

W przypadku tak delikatnej materii jak nasze oczy powinniśmy być szczególnie ostrożni i lepiej odwiedzić lekarza o raz za dużo niż o raz za mało. 

Oczywiście rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku to bardzo indywidualna sprawa i w każdym przypadku przebiega w swoim tempie. Aby jednak przebiegała bez powikłań, należy unikać kontaktu z osobami chorymi na infekcje typu katar, grypa, czy choroby zakaźne.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić