Jak dbać o oczy latem?

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko atrakcyjny element stylizacji, ale przede wszystkim niezbędna ochrona wzroku.

Kolor szkieł ma znaczenie

Warto wiedzieć, że najatrakcyjniejsze wizualnie okulary z barwionym na czarno szkłami nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. To właśnie czerń sprawia, że źrenica oka rozszerza się tak bardzo, że do oka wpada znacznie więcej promieni UV, niż gdyby nasze okulary miały szkła wybarwione na brązowo, szaro czy zielono.

Bursztynowy brąz najlepiej zatrzymuje światło niebieskie, odpowiedzialne za najintensywniejsze odczucie olśnienia. Olśnienie jest stanem, w którym człowiek odczuwa wyraźną niewygodę widzenia lub jego zdolność rozpoznawania szczegółów jest zmniejszona. Tafla wody może odbijać nawet 85-95% promieni UV, podobnie jak połać śniegu. Olśnienie doznane za pośrednictwem obu źródeł odbicia światła możne skutkować nawet uszkodzeniem siatkówki czy rogówki! Najtrudniejsze dla naszych oczu są godziny 14-15. Wczesny poranek i tzw. złota godzina to zupełnie inne, łagodne światło.

Z kolei okulary ze szkłami szarymi lub zielonymi ułatwiają prawidłową ocenę odległości, te ze szkłami żółtymi i pomarańczowymi poprawiają kontrast widzenia w pochmurny dzień, ale także tuż po zmierzchu.

Odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne, czyli okulary z dobrym filtrem, chronią przed nadmiernym przedostawaniem się promieni UV w głąb oka, a tym samym chronią przed powstawaniem chorób oczu takich jak popularne zapalenie spojówek, ale także o wiele poważniejszych, jak skrzydlik, degeneracja plamki żółtej czy czerniak.

  • Okulary z filtrem UV 4 przepuszczają zaledwie 3 do 8 procent światła – te zaleca się osobom latem uprawiającym sporty wodne, a zimą – wybierającym się w wysokie zaśnieżone góry
  • Okulary z filtrem UV 3 to przepuszczalność wynosząca nie więcej niż 18 procent – te zaleca się wszystkim osobom dbającym o swoje oczy na co dzień
  • Okulary z filtrem polaryzacyjnym ograniczają ryzyko oślepienia, które jest szczególnie niebezpieczne między innymi podczas prowadzenia pojazdów czy uprawiania sportów

Uważaj na soczewki kontaktowe!

Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny latem ze szczególną skrupulatnością przestrzegać zasad higieny i często nawilżać oczy specjalnymi kroplami z hialuronianem sodu, tzw. sztucznymi łzami. Podczas upałów, na plaży, łatwo o zatarcie oka, o dostanie się pod soczewkę drobinek piasku czy kremu do opalania. Uszkodzona soczewka nie nadaje się do użytku, może skaleczyć delikatną śluzówkę oka. Także podczas pływania niezbędne będą okulary pływackie,  zapobiegające wypłukaniu soczewek kontaktowych oraz podrażnieniu oczy przez morską sól albo basenowy chlor.

Jedz na zdrowie

Latem warto sięgać po naturalne źródła luteiny i zeaksantyny – karotenoidów, które znajdują się siatkówce oka i chronią jej naczynia włosowate. Karotenoidy te chronią także plamkę żółtą: pochłaniają nadmiar promieni słonecznych, nazywane są więc naturalnym filtrem oczu. Znajdziemy je m.in. we wszystkich ciemnozielonych warzywach oraz żółtkach jaj. Oczom służą też warzywa i owoce zawierające witaminy C (cytrusy, natka pietruszki, brokuły, kapusta kiszona) i E (orzechy, awokado). Dowiedziono też, że kwasy omega-3 zawarte w rybach takich jak makrela, łosoś i sardynki, pozytywnie wpływają na komórki nerwowe w siatkówce oka – jeśli więc spędzamy lato nad morzem, uwzględnijmy je w swojej diecie.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić