NFZ nie refunduje zabiegów laserowej korekcji wzroku, uznając je za zabiegi… kosmetyczne. Prywatne kliniki przeprowadzające te procedury medyczne oferują bardzo szeroki wachlarz laserowych technik operacyjnych, które są dość kosztowne, ale…

W przypadku korekcji wzroku trzeba jednak myśleć o cenach zabiegów nieco inaczej niż tylko posługując się należnymi za nie kwotami, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zaporowe – niepotrzebnie zresztą, ponieważ zabiegi laserowej korekcji wzroku można finansować ratalnie. Trzeba myśleć także o tym, że odzyskując sokoli wzrok, przestajemy:

 • Doświadczać dyskomfortu związanego z koniecznością noszenia okularów. Mimo możliwości przygotowania dla pacjenta okularów, które mają szkła z indeksem (indeks to współczynnik załamania światła materiału, czyli prędkość fali na granicy dwóch ośrodków – granicy powietrza i granicy materiału soczewek, im wyższy indeks, tym cieńsze i lżejsze szkła okularowe), przy dużych wadach wzroku soczewki okularowe będą wystawać poza oprawkę, a obraz widziany przez okulary nie będzie wyraźny i stabilny. Okulary mogą parować, mogą ulec zniszczeniu, zgubić się…
 • Borykać się z kłopotami, które pojawiają się podczas noszenia soczewek kontaktowych, np. ich czasową nietolerancją, koniecznością utrzymywania reżimu sanitarnego podczas ich zakładania/zdejmowania, ciągłymi wydatkami na płyny, pojemniki oraz inne akcesoria. Tak, istnieją soczewki jednodniowe, ale one są najdroższe i nie każdy może sobie na nie pozwolić (np. osoba różnowzroczna zawsze staje przed koniecznością kupienia dwóch opakowań, zamiast jednego). Poza wszystkim: za miękkie soczewki kontaktowe zawsze płaci się z własnej kieszeni. NFZ refunduje wyłącznie soczewki twarde dla pacjentów, którzy mają na nie receptę wystawioną przez lekarza mającego podpisaną umowę z NFZ i borykających się tylko na takie schorzenia jak stożek rogówki, różnowzroczność (kiedy różnica wymaganej korekcji wady wzroku między oczami wynosi powyżej 4 dioptrii) oraz bezsoczewkowość.

Podsumuj wydatki!

Należy pamiętać, że okulary korekcyjne traktowane są obecnie jako element stylizacji i rzadko kto poprzestaje na jednej ich parze. Dobrej jakości szkła oraz oprawki są drogie. Przy dużej wadzie wzroku często inwestuje się także w okulary przeciwsłoneczne ze szkłami korekcyjnymi. Jeśli pracuje się przed komputerem, warto mieć też dodatkową parę okularów ze szkłami mającymi filtr światła niebieskiego.

Okulary dla dużej wady wzroku utrudniają bądź uniemożliwiają uprawianie wielu sportów i wykonywanie wielu zawodów. Jeśli można je zamienić na soczewki kontaktowe, to pół biedy – jeśli nie, pozostaje nam rezygnacja z pasji bądź pracy w wymarzonej profesji.

Stale pogłębiająca się i wysoka wada wzroku wymaga bycia pod ciągłą opieką okulistyczną. Z uwagi na fakt, że dobra opieka okulistyczna, podobnie jak dobra opieka stomatologiczna, to niemal wyłącznie sektor prywatny, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Sumując wszelkie wydatki związane z ogarnianiem potrzeb wynikających z bycia osobą krótko- czy dalekowzroczną, często z astygmatyzmem w komplecie, możemy uznać, że w ciągu 20-30 lat osiągną one niebagatelną kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych. W tej sytuacji cena laserowej korekcji wzroku – najbardziej wyrafinowana procedura, czyli SMART SIGHT dla obojga oczu to kwota 13300 PLN – wydaje się już nie tak zaporowa i całkiem racjonalna. A są przecież procedury tańsze od SMART SIGHT! I nie, nie chodzi o to, że im droższa procedura laserowej korekcji wady wzroku, tym lepiej – chodzi o to, że procedur jest wiele, bo laserowa korekcja wady wzroku to jedna z najbardziej zindywidualizowanych procedur medycznych XXI wieku i dobiera się ją do potrzeb konkretnego pacjenta.

Decydując się na laserową korekcję wady wzroku, masz do wyboru:

Metody głębokie (funkcjonujesz na następny dzień)

 • FEMTO-LASIK: Cena zabiegu w wersji STANDARD: jedno oko 4500 PLN/para oczu 9000 PLN; w wersji PREMIUM: jedno oko 4900 PLN/para oczu: 9800 PLN.
 • SMART SIGHT: Cena zabiegu w wersji STANDARD: jedno oko 6250 PLN/para oczu 12500 PLN. W wersji PREMIUM: jedno oko 6650 PLN/para oczu 13300 PLN.

Metody powierzchniowe (funkcjonujesz po tygodniu).

Cena zabiegu dla jednego oka 4500 PLN/dla pary oczu 9000 PLN.

 • EBK
 •  PRK/LASEK
 • Trans PRK

O tym, która metoda jest w Twoim przypadku optymalna, zadecyduje lekarz podczas badań wstępnych (100 PLN) i przedoperacyjnych (300 PLN).

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój plan odzyskania sokolego wzroku na pewno się powiedzie, przeczytaj, dlaczego warto wykonać go w naszej Klinice. Dobro i komfort Pacjentów są u nas zawsze na pierwszym miejscu. Wiemy, że zależy Ci i na najwyższej jakości zabiegu, i na czasie. Swiss Laser to:

 • doświadczenie renomowanych, szwajcarskich klinik
 • wiodąca, światowa technologia laserów
 • 100% szwajcarska jakość i austriacka solidność
 • do 10 lat gwarancji dobrego widzenia

A wszystko to w polskich – nie zachodnich cenach. Oraz, przypominamy, możliwość finansowania ratalnego. W Swiss Laser znajdziesz się pod opieką specjalistów, których szefem i mentorem jest Dr Victor Derhartunian szkolący lekarzy na całym świecie w dziedzinie laserowej korekcji wzroku z wykorzystaniem wysoko zaawansowanych technologicznie urządzeń marki SCHWIND eye-tech-solutions.

Nie przeczesuj Internetu w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jakie oprawki okularowe są modne tej wiosny. Raz na zawsze pozbądź się wady wzroku i okularów!