Dlaczego warto wykonać laserową korekcję wady wzroku?

Do wszystkiego można się przyzwyczaić – do noszenia okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych też. Jednak konieczność użytkowania jednych i drugich wiąże się z licznymi niedogodnościami. Okulary spadają, łatwo je zgubić albo uszkodzić. Im większa lub bardziej skomplikowana wada wzroku, tym trudniej dobrać szkła okularowe, które naprawdę umożliwiałyby pacjentowi maksymalnie komfortowe widzenie. Bywa, że staje on przed koniecznością zadowolenia się okularami, w których widzi nie tak jak by chciał.

Powiecie: zamiast okularów można wybrać soczewki kontaktowe. Niestety, nie każde oko soczewki toleruje. Szczęśliwcy, którzy mogą z nich korzystać, uzyskują lepszy komfort widzenia niż w okularach, ale z noszeniem i pielęgnacją soczewek także wiąże się wiele obostrzeń. Przede wszystkim trzeba bezwzględnie przestrzegać czasu ich noszenia (jednorazowe, dwutygodniowe, miesięczne, dzień-noc itd.) oraz higieny podczas codziennego zakładania i ściągania soczewek. Brak dbałości o higienę oraz noszenie soczewek do oporu (np. tych przewidzianych do użytkowania przez dwa tygodnie – miesiąc) może skutkować stanami zapalnymi rogówki albo spojówki i… koniecznością powrotu do noszenia okularów. Trzeba też pamiętać, że zbyt zmęczone oko (np. od ciągłej pracy przy komputerze, w silnie klimatyzowanym pomieszczeniu) także nie będzie w stanie przyjąć soczewki kontaktowej. Podobnie zdarzyć się może, kiedy mamy katar, wahania hormonów przed okresem albo po prostu jesteśmy niewyspani.

Jedno jest pewne: okulary i soczewki kontaktowe to rozwiązania, z którymi wiążą się nie tylko okresowe wydatki i konieczność zakupu dodatkowych akcesoriów (np. płyny do pielęgnacji soczewek, pojemniki na soczewki itd.), ale także ograniczony komfort użytkowania.

Dodatkowo w przypadku uprawiania niektórych zawodów (np. policjant, żołnierz, zegarmistrz, krawiec) oraz niektórych dyscyplin sportu (pływanie, strzelectwo, biegi) określona wada wzroku korygowana jedynie okularami albo soczewkami kontaktowymi może przesądzać o niemożności uprawiania w/w. Więcej informacji znajdziecie w artykule „Korekcja wad wzroku a służby mundurowe”.

Rozwiązaniem jest laserowa korekcja wzroku.

Szybki rozwój technik okulistycznych sprawia, iż laserowa operacja oczu jest zabiegiem maksymalnie bezpiecznym. Liczba powikłań to poniżej 1% przypadków. W przypadku wszelkich zabiegów medycznych nie używa się pojęcia „gwarancji”, a „skuteczności zabiegu”. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest skuteczny w ok. 95%. Statystyki dotyczące laserowej korekcji wzroku podają, że ok. 95 % operowanych osób osiąga po zabiegu jakość widzenia bezpieczną do prowadzenia samochodu.

Przed zabiegami oczy są dokładnie badane oraz ustalana jest idealna dla nich metoda zabiegu. Stosowanie nowoczesnych urządzeń diagnostycznych i technologii laserowych, jest gwarancją, że zabieg jest przeprowadzany zgodnie z wysokimi standardami bezpieczeństwa, jakościi komfortu.

Co jeszcze sprawia, że warto zdecydować się na operację laserem?

Ryzyko powikłań podczas i po laserowej korekcji wzroku jest niższe niż kiedy nosi się na co dzień soczewki kontaktowe.

Podniesienie jakości i komfortu życia, przez uniezależnienie się od okularów i soczewek kontaktowych.

Czas trwania zabiegu – zabiegi laserowej korekcji wzroku trwają 15-20 minut, a w ciągu kilku godzin do kilku tygodni  (w zależności od użytej techniki) pacjenci odzyskują doskonałe widzenie.

Możliwość korekcji  dwóch lub więcej wad wzroku podczas jednego zabiegu – najnowsze technologie operacyjne umożliwiają łączenie operacji krótko-/daleko-/starczowzroczności z jednoczesnym usunięciem innych wad wzroku, np. astygmatyzmu.

Trwały efekt – jeżeli naszym celem jest trwałe wyeliminowanie wady, operacja musi być wykonana na oku z ustabilizowaną wadą. Mamy wtedy pewność, że korekta laserowa wady wzroku będzie trwała i nie zajdzie konieczność ponowienia operacji w przyszłości.

Jednorazowy koszt – jakkolwiek kosztowna wydaje się laserowa korekcja wzroku w prywatnym gabinecie – NFZ nie refunduje tego typu operacji – jest to koszt jednorazowy uwalniający nas na zawsze od konieczności inwestowania w okulary i soczewki kontaktowe. Równie ważne są niewymierne efekty zabiegu: możemy wreszcie starać się o wymarzoną pracę, wziąć udział w zawodach sportowych, zaangażować się w hobby czy swobodnie prowadzić auto.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić