Czy mogę uprawiać sport i prowadzić samochód po laserowej  operacji oczu?

Jedna z najczęstszych obaw, o których rozmawiamy z naszymi pacjentami, dotyczy procesu rekonwalescencji – w szczególności  ograniczeń w uprawianiu sportu i prowadzeniu pojazdów po laserowej operacji oka.

To zrozumiałe: osoby, które muszą dojeżdżać do pracy samochodem, a po niej mają zwyczaj udawać się prosto do siłowni lub na trening piłkarski nie wyobrażają sobie, że laserowa operacja oczu na długo mogłaby wyłączyć z codziennej rutyny. 

W kwestii aktywności fizycznej, wyjaśniamy:

  1. Drobne ćwiczenia o mniejszej intensywności można wykonywać już kilka dni po zabiegu, pilnując jednak, aby pot nie dostał się do oczu i aby ich nie trzeć. 
  2. W drugim tygodniu rekonwalescencji można bezpiecznie uprawiać sporty, takie jak tenis, squash, pływanie, kolarstwo górskie i narciarstwo – wymagana jest adekwatna ochrona okularami/goglami.
  3. Sporty siłowe (boks, sztuki walki, narty wodne i zapasy sumo) wymagają kolejnych dwóch tygodni regeneracji. 
  4. Jeśli uprawiasz sport nie rekreacyjnie, a wyczynowo, powrót do lekkich ćwiczeń aerodynamicznych możliwy jest po ok. dwóch tygodniach, ale porty kontaktowe (sztuki walki, gry zespołowe) należy ograniczyć na około dwa miesiące, a sporty ekstremalne – na trzy. 

W kwestii prowadzenia samochodu wyjaśniamy:

  1. Jeśli operacja laserowej korekcji wzroku przebiegła bez komplikacji, będziesz w stanie prowadzić samochód już po 24-48 godzinach od zabiegu.
  2. We wczesnym stadium rekonwalescencji naturalną reakcją jest lekki obrzęk oczu  związany z samym zabiegiem oraz z przystosowaniem się do nowego kształtu rogówki, co może utrudniać skupienie się na prowadzeniu auta.
  3. Mogą pojawić się także inne dolegliwości, które ustąpią z czasem – efekt halo, nadmierne wysychanie śluzówek, nadwrażliwość na światło, szybsze męczenie się oczu.
  4. Jeśli Twoje oczy były operowane jedną z metod powierzchniowych (np. EBK, TRANS PRK), odzyskasz komfort widzenia pozwalający na dłuższą jazdę samochodem po 1-2 tygodniach. 
  5. Jeśli poddano Cię zabiegowi jedną z metod głębokich (np. Lasik, Femtolasik), będziesz mógł ruszyć w dłuższą trasę już po kilku dniach.
author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić