Czy lato to dobra pora na laserową korekcję wzroku?

Oczy po laserowej korekcji wady wzroku potrzebują około dwóch miesięcy, żeby się całkowicie zregenerować. Tak jak w przypadku wszelkich innych interwencji chirurgicznych, tradycyjnych i laserowych,  zaleca się, żeby na zabiegi umawiać się raczej przed rozpoczęciem się sezonu letniego.

Zalecenie to motywowane jest dwoma kwestiami. Po pierwsze wszelkie rany szybciej goją się w niższej temperaturze. Po drugie, wiele zabiegów wymaga, abyśmy w ramach rekonwalescencji na jakiś czas zwolnili nasze tempo życia.

Latem, kiedy dzień jest długi i zwyczajowo planujemy urlopy, trudno zmusić się do przestrzegania rygorystycznych wymogów związanych rekonwalescencją, co może powodować większą liczbę powikłań pozabiegowych.  

Silna motywacja do przestrzegania zaleceń pozabiegowych

Można powiedzieć, że laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna o każdej porze roku, pod warunkiem, że mamy silną motywację do przestrzegania zaleceń pozabiegowych i nie będziemy ryzykować. Na korekcji wady wzroku zwykle najbardziej zależy osobom aktywnym, dla których lato to czas nasilonej aktywności fizycznej.

Tymczasem po okulistycznym zabiegu laserem trzeba będzie powstrzymać się przed pływaniem, nurkowaniem, opalaniem oraz długimi forsownymi górskimi wyprawami. Basen i sauna także odpadają. Oczy muszą być stale chronione przed wiatrem i słońcem. Gorące i suche powietrze oraz intensywne promieniowanie słoneczne nie wpływają dobrze na gojenie się oka, zatem należałoby wybrać raczej wczasy pod gruszą, niż urlop w tropikach.

Wszystkie te zalecenia można oczywiście wdrożyć nawet w egzotycznych krajach, ale wtedy niewiele skorzystamy z urlopowych atrakcji.

Dlatego jeśli planujemy laserową korekcję wady wzroku, bo naszym celem jest nieograniczona aktywność fizyczna latem, trzeba zaplanować ją z wyprzedzeniem. Optymalną porą roku jest jesień, zima i wczesna wiosna. Wtedy częściej pojawiają się opady atmosferyczne, a powietrze oczyszczane jest z unoszących się w nim pyłków i zanieczyszczeń, przed którymi bezwzględnie należy chronić oczy po operacji. 

Ale bywa i tak, że właśnie letni urlop przeznaczamy na laserową korekcję wady wzroku, dając sobie czas na dojście do siebie w czasie, w którym nie jesteśmy narażeni na dodatkowe stresy, a codzienne obowiązki można scedować na innych członków rodziny, np.na przebywające na wakacjach dzieci. 

Jeśli wszystko starannie zaplanujemy, każda pora roku jest dobra na laserową korekcję wzroku. Grunt to motywacja oraz przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. 

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić