CAIRS – allogeniczne pierścienie śródrogówkowe

W okulistyce innowacje i zaawansowana technologia często idą ze sobą w parze. CAIRS to przełomowe allogeniczne pierścienie śródrogówkowe, które przynoszą rewolucyjne zmiany w leczeniu stożka rogówki i innych zaburzeń kształtu rogówki. Wykorzystując przetworzoną ludzką tkankę rogówkową, pierścienie śródrogówkowe CAIRS oferują unikalne połączenie biokompatybilności, efektywności i bezpieczeństwa, co czyni je jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań we współczesnej okulistyce. 

Co to jest CAIRS? Poznaj allogeniczne pierścienie śródrogówkowe

CAIRS, czyli Corneal Allogenic Intrastromal Ring Segments to innowacyjne pierścienie śródrogówkowe, które wyróżniają się zastosowaniem allogenicznych materiałów, czyli tkanki pochodzącej od ludzkiego dawcy. Jest to przełom w technologii medycznej, umożliwiający efektywne leczenie zaawansowanych postaci stożka rogówki oraz innych poważnych zaburzeń kształtu rogówki, które trudno leczyć tradycyjnymi metodami.

Produkcja CAIRS

Pierścienie CAIRS są produkowane z ludzkiej tkanki rogówkowej, która jest starannie selekcjonowana i przetwarzana w specjalistycznych, certyfikowanych laboratoriach. Proces ten obejmuje szereg etapów, które zapewniają bezpieczeństwo i wysoką jakość produktu końcowego. Każdy fragment tkanki jest testowany pod kątem chorób zakaźnych, a następnie sterylizowany, aby zapewnić biokompatybilność i minimalizować ryzyko odrzucenia implantu przez organizm biorcy.

Unikalne właściwości

CAIRS wykorzystuje naturalne właściwości ludzkiej tkanki rogówkowej, co przyczynia się do większej tolerancji i integracji z tkankami oka pacjenta. Ponieważ materiał jest allogeniczny, czyli pochodzi od innego osobnika tego samego gatunku, jest naturalnie bardziej kompatybilny niż syntetyczne materiały, takie jak PMMA, które są powszechnie używane w innych rodzajach pierścieni śródrogówkowych.

Zastosowanie kliniczne

Dzięki swojej biokompatybilności i efektywności, CAIRS jest szczególnie polecane dla pacjentów z cienkimi rogówkami lub tych, którzy doświadczyli powikłań po zastosowaniu syntetycznych implantów. Allogeniczne pierścienie są stosowane w zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę widzenia, ale także stabilizację struktury rogówki, co jest kluczowe w długoterminowej terapii stożka rogówki.

Dlaczego CAIRS to rewolucja w leczeniu stożka rogówki?

CAIRS wprowadza nowy wymiar w leczeniu stożka rogówki, oferując unikalne rozwiązania, które stanowią znaczący postęp w porównaniu do tradycyjnych metod. Te allogeniczne pierścienie śródrogówkowe są wyjątkowe ze względu na swoje źródło, skuteczność i biokompatybilność, co czyni je rewolucyjnym wyborem w terapii okulistycznej.

Unikalne właściwości i zalety CAIRS:

  1. Biokompatybilność. Główną zaletą CAIRS jest wykorzystanie ludzkiej tkanki rogówkowej, która jest naturalnie kompatybilna z organizmem pacjenta. To zmniejsza ryzyko reakcji odrzucenia, które może wystąpić przy stosowaniu syntetycznych materiałów jak PMMA. Ponadto, allogeniczna tkanka jest dobrze tolerowana przez oko, co minimalizuje ryzyko komplikacji pooperacyjnych, takich jak stan zapalny.
  1. Efektywność w korygowaniu deformacji. Pierścienie CAIRS są skuteczne w korygowaniu nieregularnego kształtu rogówki, co jest kluczowe w leczeniu zaawansowanych postaci stożka rogówki. Ich zdolność do precyzyjnego modelowania krzywizny rogówki pomaga w skorygowaniu astygmatyzmu poprawie ostrości widzenia.
  1. Minimalizacja ryzyka. W porównaniu do pierścieni z PMMA, CAIRS oferuje procedurę o znacznie mniejszym ryzyku. Dzięki wykorzystaniu tkanki, która jest naturalnie bardziej elastyczna i mniej inwazyjna niż twarde, syntetyczne materiały, ryzyko uszkodzenia rogówki podczas implantacji jest znacznie zredukowane.
  1. Długotrwałe efekty. Allogeniczne pierścienie śródrogówkowe nie tylko skutecznie poprawiają widzenie, ale także stabilizują rogówkę, zapobiegając dalszemu jej odkształcaniu. To może opóźnić, a nawet eliminować potrzebę przeszczepu rogówki, co jest często jedyną opcją w zaawansowanych stadiach stożka.
  1. Możliwość odwrócenia zabiegu. W przeciwieństwie do niektórych inwazyjnych metod korekcji wzroku, implantacja CAIRS jest odwracalna. W przypadku potrzeby dostosowania lub usunięcia pierścieni, procedura jest stosunkowo prosta i bezpieczna.

Wprowadzenie CAIRS do praktyki okulistycznej jest prawdziwą rewolucją, oferując pacjentom z zaawansowanym stożkiem rogówki nową nadzieję na poprawę widzenia i jakości życia bez ryzyka poważnych komplikacji, które niosą ze sobą tradycyjne metody leczenia.

Proces implantacji CAIRS – co musisz wiedzieć

Przed przystąpieniem do implantacji CAIRS, pacjent przechodzi szczegółową ocenę okulistyczną, aby upewnić się, że jest to odpowiednia metoda leczenia. W ramach przygotowań wykonuje się szereg badań diagnostycznych, takich jak topografia rogówki, która pomaga w ocenie kształtu i grubości rogówki. Ważne jest również, aby pacjent był poinformowany o całym procesie oraz potencjalnych ryzykach i korzyściach z zabiegu.

Wszczepienie allogenicznych pierścieni śródrogówkowych CAIRS jest wykonywane z użyciem precyzyjnych technologii, takich jak laser femtosekundowy. Laser ten tworzy dokładne kanały w rogówce, przez które są następnie wprowadzane pierścienie. Ta minimalnie inwazyjna technika pozwala na precyzyjne umiejscowienie pierścieni bez potrzeby głębokich cięć, co minimalizuje ryzyko komplikacji i przyspiesza proces gojenia.

Zabieg jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych i zwykle trwa nie dłużej niż 30 minut. Pacjent otrzymuje miejscowe znieczulenie w formie kropli do oczu, co czyni procedurę bezbolesną. Po znieczuleniu rogówki, laser femtosekundowy jest używany do stworzenia tuneli w rogówce, do których są wprowadzane pierścienie. Następnie pierścienie są delikatnie umieszczane w odpowiednich miejscach, aby zoptymalizować kształt rogówki i poprawić jakość widzenia.

Po implantacji CAIRS pacjent może wrócić do domu tego samego dnia. Wymagana jest regularna kontrola okulistyczna, aby monitorować proces gojenia i efektywność zabiegu. Pacjent może odczuwać dyskomfort lub lekkie podrażnienie oka przez kilka dni po zabiegu, co jest normalnym objawem gojenia. Ważne jest również stosowanie przepisanych kropli do oczu, aby zapobiegać infekcjom i wspierać gojenie.

Pacjenci, którzy przeszli zabieg implantacji CAIRS, zwykle doświadczają stopniowej poprawy w jakości widzenia. W wielu przypadkach, pierścienie te skutecznie stabilizują rogówkę i zapobiegają dalszemu postępowi stożka rogówki.

Implantacja CAIRS to zaawansowany, ale bezpieczny zabieg, który oferuje pacjentom z stożkiem rogówki oraz innymi zaburzeniami rogówki nowe perspektywy na poprawę widzenia i jakości życia.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić