10 rzeczy, które są o wiele lepsze bez noszenia okularów po laserowej korekcji wzroku

Można przyzwyczaić się do codziennego funkcjonowania z wadą wzroku, ale im jest ona większa, tym trudniej. Wprawdzie dobrze dobrane okulary, a zwłaszcza soczewki kontaktowe, pozwalają zapomnieć o kłopotach ze wzrokiem, kiedy wykonujemy banalne czynności, są jednak sytuacje, w których wada wzroku przysparza kłopotów a nawet lęków.

Wystarczy wyobrazić sobie, jak czuje się osoba z dużą wadą wzroku, kiedy pozbawi się ją okularów lub soczewek kontaktowych w obcym miejscu albo w szpitalu. Ale i w przyjemniejszych okolicznościach brak tychże może być bardzo niekomfortowy. 

Przed Wami lista 10 rzeczy, które smakują bardziej, kiedy ma się sokoli wzrok – czyli po jego laserowej korekcji.

Podróżowanie

Zgubione albo zepsute okulary korekcyjne to ostatnie o czym chcemy myśleć w podróży. Podobnie jak soczewka kontaktowa wytarta przypadkiem z oka na lotnisku albo niknąca w odpływie hotelowego kranu. Pół biedy, jeśli mamy małą wadę wzroku – w przypadku średniej i dużej stajemy się po prostu bezradni.

To wizja jak z horroru: nie wiemy, gdzie się znajdujemy, nie jesteśmy w stanie przeczytać komunikatów na stacji czy lotnisku. Oczywiście, często mamy przy sobie zapasowe okulary i/albo soczewki, ale ta chwila, w której zdajemy sobie sprawę, że właśnie musimy je wydobyć z bagażu potrafi trwać wieczność… 

Prowadzenie samochodu

Po laserowej korekcji wzroku jazda samochodem to niezwykłe doświadczenie: zaczynamy widzieć drogę tak wyraźnie jak nigdy dotąd – bez okularów czy soczewek kontaktowych.

Nie obawiamy się, że okulary zaparują, że się zsuną albo w najmniej odpowiednim momencie pęknie nam naczynko krwionośne pod soczewką kontaktową, powodując gwałtowny ból i łzawienie. Czujemy się pewnie i prowadzimy maksymalnie bezpiecznie.

Plażowanie

Wada wzroku wymusza zakup korekcyjnych okularów fotochromowych albo dodatkowej pary z przyciemnionymi szkłami, bez których trudno wyobrazić sobie pobyt na plaży w pełnym słońcu. Pływamy? Pływajcie… – ja mam okulary i sama myśl o utopieniu ich w morzu napawa mnie lękiem.

No i jeśli mi spadną, to jak dopłynę do brzegu? Plażowanie w okularach korekcyjnych to  nie tylko problemy ze słońcem, ale także wiecznie zatłuszczone od kremów do opalania szkła. Czy w soczewkach kontaktowych jest wygodniej?

Tak, do czasu, aż dostaną się pod nie drobinki piasku albo zachlapiemy oczy wodą – pocierając je gwałtownie, możemy wytrzeć soczewkę. Zawsze coś… Rozwiązanie? Laserowa korekcja wzroku i pozbycie się okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych raz na zawsze.

Robienie zdjęć

Gdy nosisz okulary korekcyjne, zrobienie dobrego zdjęcia, bez względu na to, czy stoisz za obiektywem aparatu, czy przed nim, może być nie lada wyzwaniem.

Może po kilkunastu próbach uda Ci się złapać odpowiedni kąt, uniknąć odblasków i zrobić przyzwoitą fotografię? Pod warunkiem, że nie zaparują Ci ani oksy, ani obiektyw… 

Nocne imprezowanie

Szaleństwa na parkiecie? Droga od jednego baru do baru? Rozśpiewany powrót nad ranem przez budzące się miasto? Wszystko pięknie ładnie, tylko dlaczego zamiast na imprezowaniu skupiasz się na pilnowaniu okularów?

Kiedy przymierzyli je już wszyscy znajomi na rauszu, niemiłosiernie plamiąc szkła, możesz wreszcie włożyć je na nos i… poczuć żal: nie dość, że szpecą outfit to jeszcze nie widzisz przez nie tak jak byś chciał. Soczewki kontaktowe? Pora na laserową korekcję wzroku!

Kontakty intymne

Uwaga: przed Tobą wyzwanie! Poprzytulaj się z dziećmi, obejmij partnera, potarzaj się po trawie z psem, nie martwiąc się o swoje okulary. Udało się? No właśnie… Okulary korekcyjne skutecznie utrudniają każdy rodzaj intymnych kontaktów.

Człowiek chciałby się zapamiętać w przyjemności obcowania z bliskimi, a tu – okulary. Nie lepiej pozbyć się wady wzroku raz a dobrze?

Ćwiczenia na siłowni

Jasne, możesz ćwiczyć w okularach. W sukience i szpilkach, w kombinezonie narciarskim też możesz. Czy uda Ci się w ten sposób zrelaksować i udoskonalić swoją sylwetkę? Niekoniecznie, ale za to osiągniesz wysoki poziom frustracji i może nawet w afekcie rozdepczesz swoje zaparowane oksy. Stop!

Jeśli wciąż zaparowują, podskakują, spadają i ogólnie irytują Cię do łez, pozbądź się ich inaczej – spraw, żeby po prostu nie były potrzebne. Zapisz się na kwalifikację do laserowej korekcji wady wzroku. 

Uprawianie sportu

Wysoka krótkowzroczność to dla sportowca nie tylko dyskomfort związany z nieostrym widzeniem do dali, ale także ryzyko odwarstwienia siatkówki czy jej zmian zwyrodnieniowo-zanikowych.

Osoby z wysoką krótkowzrocznością oraz stwierdzonymi zmianami zwyrodnieniowymi dna oka powinny unikać uprawiania sportów, w których często dochodzi do urazów głowy, np. boks, piłka nożna, skoki do wody. Nie chcesz unikać? Wiesz, co zrobić…

Kultywowanie pasji

Jeśli nie chcesz rezygnować z pasji wymagającej sokolego wzroku, np. określonych aktywności sportowych, ale także składania modeli samolotów czy naprawiania starych zegarków, podejmij decyzję o laserowej korekcji wady.

Możesz, oczywiście, przerzucić się z łucznictwa na pływanie, ze składania na malowanie i z zegarmistrzostwa na uprawę warzyw – tylko czy to nada Twojemu życiu sens?

Gotowanie

Zaparowane okulary to wielki dyskomfort podczas kuchennych ewolucji. A pomylenie soli z cukrem wcale nie jest śmieszne. Jest…? No, cóż  mamy chyba inne poczucie humoru…

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić