Jeśli operacja laserowej korekcji wzroku przebiegła bez komplikacji, będziesz w stanie prowadzić samochód już po 24-48 godzinach od zabiegu. Oczywiście na sam zabieg dobrze przyjechać z przyjacielem, który w drodze powrotnej usiądzie za kierownicą.

Dla wielu pacjentów prowadzenie samochodu po laserowej korekcji wzroku to niezwykłe doświadczenie, bo zaczynają widzieć drogę tak wyraźnie jak nigdy dotąd – bez okularów czy soczewek kontaktowych.

Jakie objawy dokuczają kierowcom na początkowym etapie rekonwalescencji

Pamiętajmy jednak, że w pierwszych dniach po zabiegu wzrok może się jeszcze stabilizować, zatem należy być bardziej ostrożnym – zwłaszcza w słońcu (trzeba sięgnąć po okulary przeciwsłoneczne) oraz po zmierzchu (możemy mieć problemy z akomodacją). Z jakimi jeszcze czasowymi niedogodnościami musimy się liczyć?

  • Szybsze męczenie się oczu.
  • Nadwrażliwość na światło.
  • Efekt halo ( aberracja polegająca na dostrzeganiu świetlistych aureoli wokół źródeł światła). Szczególnie nasilony efekt halo pojawia się po zabiegu LASIK – trapi on pacjentów głównie w nocy, zaleca się wówczas noszenie okularów ze szkłami antyrefleksyjnymi do jazdy samochodem. 
  • Nadmierna suchość oka. Jeśli zdecydujesz się prowadzić, nie ruszaj w drogę bez kropli nawilżających. 

We wczesnym stadium rekonwalescencji naturalną reakcją będzie lekki obrzęk oczu  związany z samym zabiegiem oraz z przystosowaniem się do nowego kształtu rogówki. 

Jeśli wymienione objawy nie ustępują w przeciągu kilku tygodni, trzeba to skonsultować z lekarzem. Nie oznacza to, że dzieje się coś złego, ale taka wizyta pozwoli na jednoznaczną odpowiedź, czy należy np. zmienić krople albo wdrożyć dodatkowe leki, czy wszelkie niedogodności wiążą się z naszym indywidualnym tempem powrotu do pełnej sprawności i zamiast kilku tygodni, mogą potrwać kilka miesięcy.

Jeśli Twoje oczy były operowane jedną z metod powierzchniowych (np. EBK, TRANS PRK), odzyskasz komfort widzenia pozwalający na dłuższą jazdę samochodem po 1-2 tygodniach. Jeśli poddano Cię zabiegowi jedną z metod głębokich (np. Lasik, Femtolasik), będziesz mógł ruszyć w dłuższą trasę już po kilku dniach. 

Miałeś dużą wadę wzroku? Jej laserowa korekcja naprawdę ułatwi Ci prowadzenie samochodu. Jakie będą największe korzyści?

  • Będziesz w stanie precyzyjnie określić odległość nadjeżdżającego auta oraz wszelkich elementów infrastruktury, co zwiększy twoje bezpieczeństwo w trakcie wszelkich manewrów.
  • Podczas jazdy po zmierzchu, w nocy i w niekorzystnych warunkach atmosferycznych Twoje oczy nie będą się tak szybko męczyć.