Kiedy mogę prowadzić samochód po zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Jeśli operacja laserowej korekcji wzroku przebiegła bez komplikacji, będziesz w stanie prowadzić samochód już po 24-48 godzinach od zabiegu. Oczywiście na sam zabieg dobrze przyjechać z przyjacielem, który w drodze powrotnej usiądzie za kierownicą.

Dla wielu pacjentów prowadzenie samochodu po laserowej korekcji wzroku to niezwykłe doświadczenie, bo zaczynają widzieć drogę tak wyraźnie jak nigdy dotąd – bez okularów czy soczewek kontaktowych.

Jakie objawy dokuczają kierowcom na początkowym etapie rekonwalescencji

Pamiętajmy jednak, że w pierwszych dniach po zabiegu wzrok może się jeszcze stabilizować, zatem należy być bardziej ostrożnym – zwłaszcza w słońcu (trzeba sięgnąć po okulary przeciwsłoneczne) oraz po zmierzchu (możemy mieć problemy z akomodacją). Z jakimi jeszcze czasowymi niedogodnościami musimy się liczyć?

  • Szybsze męczenie się oczu.
  • Nadwrażliwość na światło.
  • Efekt halo ( aberracja polegająca na dostrzeganiu świetlistych aureoli wokół źródeł światła). Szczególnie nasilony efekt halo pojawia się po zabiegu LASIK – trapi on pacjentów głównie w nocy, zaleca się wówczas noszenie okularów ze szkłami antyrefleksyjnymi do jazdy samochodem.
  • Nadmierna suchość oka. Jeśli zdecydujesz się prowadzić, nie ruszaj w drogę bez kropli nawilżających.

We wczesnym stadium rekonwalescencji naturalną reakcją będzie lekki obrzęk oczu  związany z samym zabiegiem oraz z przystosowaniem się do nowego kształtu rogówki.

Jeśli wymienione objawy nie ustępują w przeciągu kilku tygodni, trzeba to skonsultować z lekarzem. Nie oznacza to, że dzieje się coś złego, ale taka wizyta pozwoli na jednoznaczną odpowiedź, czy należy np. zmienić krople albo wdrożyć dodatkowe leki, czy wszelkie niedogodności wiążą się z naszym indywidualnym tempem powrotu do pełnej sprawności i zamiast kilku tygodni, mogą potrwać kilka miesięcy.

Jeśli Twoje oczy były operowane jedną z metod powierzchniowych (np. EBK, TRANS PRK), odzyskasz komfort widzenia pozwalający na dłuższą jazdę samochodem po 1-2 tygodniach. Jeśli poddano Cię zabiegowi jedną z metod głębokich (np. Lasik, Femtolasik), będziesz mógł ruszyć w dłuższą trasę już po kilku dniach.

Miałeś dużą wadę wzroku? Jej laserowa korekcja naprawdę ułatwi Ci prowadzenie samochodu. Jakie będą największe korzyści?

  • Będziesz w stanie precyzyjnie określić odległość nadjeżdżającego auta oraz wszelkich elementów infrastruktury, co zwiększy twoje bezpieczeństwo w trakcie wszelkich manewrów.
  • Podczas jazdy po zmierzchu, w nocy i w niekorzystnych warunkach atmosferycznych Twoje oczy nie będą się tak szybko męczyć.
author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić