Astygmatyk nie tylko ma problemy z ostrym widzeniem przedmiotów bez względu na ich odległość od oka, ale także skarży się na krzywienie się i deformację obrazu, kiepski kontrast i zaburzenia poczucia przestrzeni. Kłopoty te wynikają z wad w budowie rogówki lub soczewki. Wady te mają charakter dziedziczny i nasz tryb życia nie ma najmniejszego wpływu na rozwój astygmatyzmu.

Ponieważ objawy astygmatyzmu u dzieci mogą być – z punktu widzenia rodziców – bardzo niespecyficzne (bóle głowy, niechęć do czytania czy problemy z koordynacją ruchów), należy dbać o przeprowadzanie profilaktycznych badań okulistycznych u dzieci w wieku szkolnym.

W nieskomplikowanych przypadkach astygmatyzmu wystarczą okulary  z soczewkami cylindrycznymi albo toryczne soczewki kontaktowe. W trudniejszych przypadkach warto skorzystać z laserowej korekcji astygmatyzmu.

Laserowa korekcja astygmatyzmu wykonywana jest następującymi metodami:

  • Femto-LASIK (All-Laser-LASIK): Dzięki precyzyjnemu laserowi femtosekundowemu, chirurg wykonuje cięcie w rogówce, tworząc cienki płatek o grubości 0,1 mm – flap. Używa lasera excimerowego, by przez kilka sekund wymodelować odsłoniętą wcześniej rogówkę, następnie płatek jest z powrotem zamykany; przytwierdza się i tworzy ochronną barierę rogówki.
  • LASIK (laser assisted in situ keratomileusis): technika dwuetapowa; rogówka nacinana jest za pomocą skalpela (mikrokeratomu), a następnie powierzchni rogówki jest modelowana tak, aby mogła ona właściwie ogniskować obraz na siatkówkę. LASEK/PRK: zabieg polega na odchyleniu (LASEK) albo usunięciu (PRK) górnej warstwy komórkowej rogówki (nabłonka), a następnie odpowiednim wymodelowaniu leżącej pod nią tkanki rogówki za pomocą lasera excimerowego. Celem zabiegu jest odpowiednie wymodelowanie promieniem lasera centralnej powierzchni rogówki tak aby ogniskowała ona obraz precyzyjnie na powierzchnię siatkówki.

Astygmatyzm często towarzyszy krótkowzroczności. Równoległe promienie świetlne załamują się w dwóch różnych płaszczyznach (np. pionowej i poziomej), co skutkuje nieostrością obrazu, jego krzywieniem się i falowanie oraz kiepskim kontrastem. W przypadku występowania obu wad łącznie stosuje się okularowe soczewki sferyczno-cylindryczne albo toryczne soczewki kontaktowe. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest laserowa korekcja wzroku. Najnowsze technologie operacyjne umożliwiają laserową korekcję astygmatyzmu łączenie  – czyli podczas tego samego zabiegu – z laserową korekcją krótkowzroczności (daleko-/starczowzroczności)