Soczewki fakijne to specjalne soczewki wykonane z materiału Collamer (ILC), które umożliwiają korekcję astygmatyzmu i poważnych zaburzeń widzenia z liczbą dioptrii większą niż -8 i +3.

Ich implantacja następuje poprzez wykonanie skalpelem niewielkiego nacięcia tunelowego w rogówce i umieszczenie bezpośrednio w oku, między tęczówką i soczewką naturalną.

adres:

SwissLaser (Horizon Plaza) ul. Domaniewska 39A, 02-672 Warszawa

telefon:

+48 221 201 690

Image module

Przebieg operacji

Pierwszym krokiem jest przygotowanie przed operacją — przemycie twarzy Pacjenta środkiem odkażającym, podanie przez krople do oczu lub zastrzyk znieczulenia miejscowego i bezbolesne unieruchomienie powiek. Po tym chirurg może przystąpić do wykonania nacięcia tunelowego na krawędzi rogówki. Posługuje się w tym celu specjalnym mikronarzędziem, które umożliwia zachowanie jak największej precyzji. Przez wykonane nacięcie wprowadza się składaną soczewkę fakijną.

W przypadku wymiany soczewek, stare są rozpuszczane i wysysane, a następnie zastępowane sztucznymi odpowiednikami. Po zakończeniu zabiegu na oko nakłada się opaskę, które chroni jest przez działanie zewnętrznych czynników.

 • Przygotowanie
  Na początku zabiegu obszar twarzy jest strannie dezynfekowany, a oko znieczulane przy użyciu aplikowanych kropli do oczu lub zastrzyku w okolicy oczu. Powieki są unieruchamiane. Wszystko odbywa się bezboleśnie.
 • Cięcie
  Krawędź rogówki jest delikatnie nacinana precyzyjnym nożem, co umożliwia przeprowadzenie dalszych etapów zabiegu.
 • Implantacja sztucznej soczewki
  Tunelowe nacięcie w rogówce pozwala na wprowadzenie do oka złożonej soczewki fakijnej. Wszczepiana dodatkowa soczewka precyzyjnie koryguje wadę wzroku Pacjenta.
 • Faza pozabiegowa
  Po operacji oko zabezpieczane jest specjalną opaską, która chroni je przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak brud czy kurz, a także uszkodzeniami. Pozwala to na sprawny proces rekonwalescencji.

Ważne informacje

Czasami w celu stworzenia tzw. bioptyki, łączy się implantację sztucznej soczewki z operacją LASIK. W takim przypadku w celu wstępnej korekcji wady wzroku wstawia się sztuczną soczewkę. Po ok. 3 miesiącach wykonuje się operację LASIK, aby doprecyzować krzywiznę widzenia, skorygować astygmatyzm lub resztkowe wady wzroku.

Implantacja soczewek jest dobrze tolerowana i zazwyczaj nie powoduje żadnych powikłań. To najczęściej wykonywana operacja okulistyczna na świecie leczenia zaćmy, powszechnie uważana za bardzo bezpieczną. Zapalenie wewnątrzgałkowe oka występuje w mniej niż 0,1 % przypadków. Do niskich ryzyk zalicza się zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe (zaćma), zjawiska typu halo (aureole wokół źródeł światła, np. podczas jazdy samochodem) i glare (olśnienie) oraz zaćmę wtórną (drobne zmętnienie). Możliwa jest ich wcześniejsza minimalizacja bądź usunięcie po operacji.

Po operacji należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego i planów zakraplania oczu. Priorytetową sprawą są także umówione wcześniej wizyty kontrolne.