Wielu pacjentów szukających alternatywy dla noszenia okularów czy soczewek kontaktowych słyszy w gabinetach okulistycznych, że nie kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku. Diagnoza ta nie zamyka jednak drogi do zabiegu wszczepienia soczewki fakijnej – specjalnej sztucznej elastycznej soczewki, implantowanej pomiędzy tęczówkę a naturalną soczewkę. Nazwa tej nowoczesnej sztucznej soczewki pochodzi od greckiego słowa fakos (soczewka). Do jej produkcji wykorzystuje się kolamer [Collamer (ILC)]– biokompatybilny materiał stworzony na bazie kolagenu. Jest on bardzo dobrze tolerowany przez oko.

adres:

SwissLaser (Horizon Plaza) ul. Domaniewska 39A, 02-672 Warszawa

telefon:

+48 221 201 690

Image module

Wady wzroku uniemożliwiające laserową korekcję wzroku to przede wszystkim:

 • niektóre zmiany w rogówce: stożek rogówki, zbyt cienka rogówka, wrodzone patologie rogówki, choroby dystroficzne, blizny rogówki,
 • zbyt wysoka wada wzroku: krótkowzroczność powyżej – 10 dioptrii i dalekowzroczność powyżej +23 dioptrii,
 • trudny w leczeniu astygmatyzm.

O wymienionych wadach wzroku mówi się, że są poza zasięgiem działania lasera. Wszczepienie soczewek fakijnych uwalnia pacjenta od problemów z widzeniem raz na zawsze. To bezpieczna, szybka i stabilna metoda korekcji, która jest w pełni odwracalna – gdyby zaszła taka potrzeba, sztuczną soczewkę można po prostu usunąć.

Warto raz jeszcze podkreślić, że wszczepienie soczewek fakijnych nie wiąże się z usunięcie soczewki naturalnej. Sztuczna soczewka wszczepiana jest do oka z przezierną soczewką naturalną (tzn. soczewką, która nie jest zmętniała, jak np. w zaćmie, i zachowuje swoje fizjologiczne właściwości), zapewniając doskonałą jakość widzenia. Pacjent po implantacji soczewek fakijnych nie musi już nosić okularów korekcyjnych ani soczewek kontaktowych. Elastyczna soczewka fakijna wytrzymuje w oku 40-50 lat.

Przebieg operacji

Pierwszym krokiem jest przygotowanie przed operacją — przemycie twarzy Pacjenta środkiem odkażającym, podanie przez krople do oczu lub zastrzyk znieczulenia miejscowego i bezbolesne unieruchomienie powiek. Po tym chirurg może przystąpić do wykonania nacięcia tunelowego na krawędzi rogówki. Posługuje się w tym celu specjalnym mikronarzędziem, które umożliwia zachowanie jak największej precyzji. Przez wykonane nacięcie wprowadza się składaną soczewkę fakijną.

W przypadku wymiany soczewek, stare są rozpuszczane i wysysane, a następnie zastępowane sztucznymi odpowiednikami. Po zakończeniu zabiegu na oko nakłada się opaskę, które chroni jest przez działanie zewnętrznych czynników.

 • Przygotowanie
  Na początku zabiegu obszar twarzy jest strannie dezynfekowany, a oko znieczulane przy użyciu aplikowanych kropli do oczu lub zastrzyku w okolicy oczu. Powieki są unieruchamiane. Wszystko odbywa się bezboleśnie.
 • Cięcie
  Krawędź rogówki jest delikatnie nacinana precyzyjnym nożem, co umożliwia przeprowadzenie dalszych etapów zabiegu.
 • Implantacja sztucznej soczewki
  Tunelowe nacięcie w rogówce pozwala na wprowadzenie do oka złożonej soczewki fakijnej. Wszczepiana dodatkowa soczewka precyzyjnie koryguje wadę wzroku Pacjenta.
 • Faza pozabiegowa
  Po operacji oko zabezpieczane jest specjalną opaską, która chroni je przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak brud czy kurz, a także uszkodzeniami. Pozwala to na sprawny proces rekonwalescencji.

Przeciwwskazania do operacji oczu laserem

Podobnie jak w przypadku innych interwencji chirurgicznych w obrębie oka, tak w przypadku implantacji soczewek fakijnych wymagana jest ustabilizowana wada wzroku oraz dobry ogólny stan zdrowia. Wszczepienia soczewek fakijnych nie wykonuje się bowiem u pacjentów niepełnoletnich (w niektórych klinikach okulistycznych dolną granicą jest 21. rok życia) oraz tych, którzy przekroczyli 45 rok życia.

Wśród przeciwwskazań do zabiegu wymienia się:

 • nieustabilizowaną wadę wzroku,
 • choroby z autoagresji (autoimmunologiczne),
 • choroby tkanki łącznej,
 • choroby oczu (np. jaskra, odwarstwienie siatkówki),
 • choroby nowotworowe,
 • infekcje,
 • wszczepiony rozrusznik serca,
 • ciąża i okres karmienia piersią.