Każdy z zabiegów chirurgicznych wiąże się z pewnym ryzykiem i skutkami ubocznymi, z którymi Pacjent ma okazję zapoznać się podczas wizyty w SwissLaser Warszawa.

Wskaźnik powikłań w laserowej korekcji wzroku jest niski, w zależności od wybranej metody u Pacjenta mogą wystąpić różne nietypowe odczucia. W przypadku większości metod laserowej korekcji ból znika już po kilku godzinach, a Pacjent następnego dnia po przeprowadzonym zabiegu może cieszyć się dobrym wzrokiem.

Laserowa korekcja wzroku jest uznaną metodą, a sama procedura należy do jednych z częściej wykonywanych rodzajów operacji na świecie. Związane z nią ryzyko można określić jako bardzo niskie – w dużej mierze jest to zasługa szczegółowych badań wstępnych i bogatego doświadczenia naszego personelu.

adres:

SwissLaser (Horizon Plaza) ul. Domaniewska 39A, 02-672 Warszawa

telefon:

+48 221 201 690

Image module

Potencjalne powikłania, jakie mogą wystąpić u Pacjenta to m.in.:

 • Ból utrzymujący się do trzech dni i zmienne możliwości widzenia trwające do kilku miesięcy po zabiegu (charakterystyczne dla metody LASEK).
 • Korzystając z metody Femto-LASIK, może wystąpić łzawienie i poczucie obecności obcego ciała w oku, które z reguły utrzymuje się od 4 do 8 godzin po operacji.
 • Pacjenci powyżej 45. roku życia po korekcji krótkowzroczności prawdopodobnie będą potrzebować okularów do czytania.
 • Wrażliwość oczu na światło, która może być tylko tymczasowa lub utrzymać się na stałe.
 • W tygodniach po operacji może wystąpić zwiększona wrażliwość na odbicia światła, co może prowadzić do powstawania efektu halo (poświaty wokół źródeł światła) lub zmniejszenia ostrości widzenia o zmierzchu i przy oślepieniu (np. w przypadku nadjeżdżających samochodów). Ryzyko to można zmniejszyć poprzez zastosowanie tzw. technologii Wavefront.
 • W związku ze zmiennością procesu gojenia i mocą lasera może dojść do niedokorekcji lub nadkorekcji wynoszącej 20% pożądanej ostrości wzroku, którą można jednak skorygować w wybranym przez pacjenta okresie po operacji.
 • Na skutek zabiegu może dojść do wrośnięcia lub przemieszczenia płatka rogówki (flapa), które można skorygować szybkim zabiegiem.
 • Błędy nacięcia podczas formowania płatka rogówki zdarzają się bardzo rzadko – ich występowanie ogranicza dodatkowo zaawansowana technologia lasera femtosekundowego.
 • Zjawisko uwypuklenia rogówki (keratektazja) jest niezwykle rzadkie (1 na 10-40 tyś. przypadków) i może być usunięte metodą cross-linkingu rogówki.
 • Suchość oka, która zazwyczaj występuje tylko przejściowo. Ulgę i odpowiednie nawilżenie można uzyskać dzięki powszechnie dostępnym kroplom do oczu.
 • Zakażeniu pooperacyjnemu przeciwdziała się poprzez zastosowanie w pierwszym tygodniu kropli do oczu z antybiotykiem. W przypadku wystąpienia stanu zapalnego lub bólu w oku, prosimy o natychmiastowy kontakt. Stosowanie kropli do oczu zawierających kortyzon może również prowadzić do zwiększenia suchości i wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego.