FemtoLasik – laserowa korekcja wad wzroku

Dzięki Femto-LASIK widzisz dobrze już następnego dnia po zabiegu! Największa precyzja i najlepsza jakość widzenia

Metoda FEMTO-LASIK, zwana również All-Laser-LASIK, jest kolejnym krokiem na drodze rozwoju nowoczesnej metody LASIK. W tradycyjnym sposobie leczenia laserowego LASIK, rogówka jest cięta za pomocą skalpela (mikrokeratomu), co niesie za sobą określone ryzyko. W nowoczesnej metodzie FEMTO-LASIK rogówka jest otwierana wysokoprecyzyjnym laserem femtosekundowym. Praca lasera sterowna jest komputerowo, chirurg ma do dyspozycji także mikroskop, co gwarantuje maksymalną precyzję oraz wybór średnicy grubości separowanego płatka rogówki. Płatek jest unoszony na „zawiasie” tak, aby umożliwić wykonanie poddanie rogówki modelowaniu przy pomocy lasera excimerowego. Wysoka precyzja zabiegu FEMTO-LASIK sprawia, że mogą mu się poddać także osoby o dużych wadach wzroku i cienkiej rogówce oraz dużej źrenicy.

adres:

SwissLaser (Horizon Plaza) ul. Domaniewska 39A, 02-672 Warszawa

telefon:

+48 221 201 690

Image module

Zalety metody FemtoLASIK

Przyjmuje się, do korekcji metodą FEMTO-LASIK kwalifikują się:

 • krótkowzroczność do -10 dioptrii,
 • dalekowzroczność do +4 dioptrii,
 • starczowzroczność – indywidualna kwalifikacja,
 • aberracje wyższego rzędu, nieregularne astygmatyzmy, niejednorodności rogówki.

Pozostałe zalety metody to:

 • możliwość indywidualnego zaprogramowania grubości, średnicy oraz miejsca utworzenia zawiasy płatka rogówki,
 • krótki czas zabiegu – tworzenie płatka techniką FEMTO-LASIK trwa około 20 sekund,
 • minimalne ryzyko powikłań,
 • szybsza rekonwalescencja po zabiegu.

FemtoLASIK polega na zastosowaniu kombinacji dwóch laserów:

 • lasera femtosekundowego, który precyzyjnie przygotowuje płatek rogówki,
 • lasera excimerowego, który wewnątrz rogówki koryguje wadę wzroku (u nas jest to SCHWIND Amaris 1050 RS).

Przebieg operacji

Pierwsza faza zabiegu to precyzyjne przygotowanie obszaru operacji. Twarz Pacjenta przemywana jest specjalnym środkiem odkażającym, a jego oczy znieczulane poprzez krople do oczu. Powieki Pacjenta w bezbolesny sposób unieruchamia się rozwórkami. Przez cały czas trwania operacji Pacjent patrzy w górę na migające światło.

Za pomocą wysoce precyzyjnego lasera femtosekundowego chirurg nacina rogówkę i przechodzi do formowania cienkiego płatka o grubości 0,1 mm (tzw. flap), który jest delikatnie odchylany. W trakcie tego etapu Pacjent może odczuć lekki nacisk na oko i przez chwilę widzieć ciemność. Sterując komputerowo laserem, chirurg odsłania rogówkę i poddaje ją kilkusekundowemu modelowaniu, co nie powoduje żadnego dyskomfortu u Pacjenta. Chirurg kontroluje użycie lasera za pomocą mikroskopu.

Ostatnim krokiem jest zamknięcie płatka – samodzielnie przytwierdza się do rogówki i tworzy jej zabezpieczenie. By chronić oko przed czynnikami środowiska, zakłada się soczewki kontaktowe o wysokiej tleno-przepuszczalności. Są one usuwane następnego dnia.

 • Przygotowanie
  Najpierw dezynfekujemy obszar twarzy. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe w postaci kropli do oczu. Powieki na czas zabiegu są unieruchomione. Wszystko to jest całkowicie bezbolesne.
 • Cięcie laserem femtosekundowym
  Dzięki precyzyjnemu laserowi femtosekundowemu, chirurg wykonuje cięcie w rogówce, tworząc cienki płatek o grubości 0,1 mm - flap. Podczas tego etapu Pacjent może odczuwać lekki nacisk na oko i przez chwilę widzieć ciemność.
 • Korekta laserem
  Chirurg używa lasera excimerowego, by przez kilka sekund wymodelować odsłoniętą wcześniej rogówkę. Etap ten nie powoduje u Pacjenta żadnego dyskomfortu. Chirurg kontroluje użycie lasera za pomocą mikroskopu.
 • Zamknięcie płatka
  W ostatnim etapie płatek jest z powrotem zamykany. Przytwierdza się i tworzy ochronną barierę rogówki. Dla zabezpieczenia oka, chirurg zakłada specjalne soczewki, które usuwa następnego dnia. Pacjent cieszy się dobrym wzrokiem!

Ważne informacje

FemtoLASIK jest jedną z najbardziej precyzyjnych  i najdokładniejszych technologii laserowej korekcji wzroku, która powoli wypiera konwencjonalną metodę LASIK. W SwissLaser używamy jednego z najnowocześniejszych laserów femtosekundowych spośród modeli dostępnych na rynku.

Wykorzystywany laser femtosekundowy tnie znacznie dokładniej niż skalpel – formowany w ten sposób płatek (flap) jest cieńszy i zużywa mniej tkanki. Dzięki temu uzyskujemy większe bezpieczeństwo i szybszy proces gojenia, który jest szczególnie istotny przy poważniejszych wadach wzroku.

Tuż po operacji pacjent może zauważyć, że widzi wyraźniej, jednak oczy powinny pozostać chronione przez resztę dnia. Po operacji metodą FemtoLASIK pacjent może odczuwać pewien dyskomfort związany z pieczeniem lub kłuciem w oku. Regeneracja rogówki powinna trwać od 2 do 3 dni, dlatego na początku należy uzbroić się w cierpliwość.

Nasza specjalność: indywidualny profil laserowej korekcji

Standardowe metody LASIK i FemtoLASIK korygują jedynie optyczne dioptrie. Ludzkie oko jest niepowtarzalne w swoim rodzaju, podobnie jak odcisk palca. Najlepsze wyniki laserowej korekcji wzroku można osiągnąć tylko biorąc pod uwagę indywidualne medyczne i osobiste potrzeby Pacjenta.

Z tego powodu w SwissLaser każdy Pacjent otrzymuje indywidualną laserową korekcję wzroku. Dodatkowo do korekcji dioptrii korygujemy indywidualne aberracje (nieregularności) rogówki.  Taka korekcja poprawia jakość widzenia przede wszystkim nocą. Oznacza to lepsze widzenie przy słabym oświetleniu, 3-wymiarowe oraz przy słabym kontraście. Dokładność korekcji wynosi 0,01 dioptrii, a nie 0,25 dioptrii, tak jak przy standardowej korekcji tymi metodami.