Dalekowzroczność, potocznie zwana nadwzrocznością (hyperopią) to jedna z najczęściej spotykanych wad wzroku. Przyczyną jej powstawania jest zbyt krótka gałka oczna lub zbyt mała siła załamywania oka. Ogniskowanie przebiega przez to poza siatkówką, a nie tak jak powinno, czyli na siatkówce. Dalekowzroczność charakteryzuje się słabym widzeniem przedmiotów, które znajdują się w bliskiej odległości. Im bardziej obiekt zbliża się do oka, tym mocniej staje się zamazany. Osoby, które zmagają się z silną i stale postępującą dalekowzrocznością, mogą mieć problem z ostrym widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleka. Zdarza się, że obniżonej widoczności towarzyszą również bóle głowy lub gałek ocznych, zez czy podwójne widzenie.

Wada prowadzi do niedostatecznej widoczności, która może utrudniać codzienne funkcjonowanie Pacjenta. Leczenie laserem pozwala na zwiększenie krzywizny i poszerzenie siły załamywania światła.

adres:

SwissLaser (Horizon Plaza) ul. Domaniewska 39A, 02-672 Warszawa

telefon:

+48 221 201 690

Image module

Metody leczenia

Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania choroby, stopień dalekowzroczności można uznać za niski, gdy wartość dioptrii nie jest wyższa niż +2,0 oraz wysoki, gdy ich wartość przekracza +5,0. Metoda leczenia jest uzależniona od liczby dioptrii i jest ustalana indywidualnie podczas badania wstępnego i konsultacji z lekarzem.

Metody laserowe

Podczas leczenia dalekowzroczności laserem okulistycznym tworzona jest większa krzywizna, która zwiększa siłę załamywania oka, a przez to poprawia komfort oraz ostrość widzenia. Stosowane są metody LASIK i Femto-LASIK.

Metoda LASIK
Najczęściej stosowana metoda w chirurgii laserowej, która polega na stworzeniu nacięcia na rogówce za pomocą precyzyjnego mikronarzędzia.
Metoda Femto-LASIK
Femto-LASIK – innowacyjna metoda, w której mechaniczne nacięcie rogówki zastąpiono nacięciem za pomocą lasera femtosekundowego.

Metody chirurgii soczewki:

W przypadku silnej dalekowzroczności lub innych wad wzroku, zalecamy także zastosowanie implantów wewnątrzgałkowych. Osoby, które nie kwalifikują się do zabiegu korekcji wzroku laserem, mogą zdecydować się na soczewki fakijne.

Metoda RLA
Zastępowanie naturalnej soczewki implantem wewnątrzgałkowym metodą Clear Lens Extraction.
Soczewki fakijne
Soczewki wykonane z materiału Collamer (ILC), które poprawiają jakość widzenia i są doskonale tolerowane przez oko.