Blog: Choroby oczu
Zespół Suchego Oka: przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Zespół Suchego Oka (ZSO) (ang. Dry Eye Disease, DED) należy do grupy zaburzeń powierzchni oka (ang. Ocular Surface Disease, OSD). To jedno z najczęściej spotykanych zaburzeń, z którymi okuliści mają do czynienia w codziennej praktyce.
Stożek rogówki. Nie przegap pierwszych objawów!
Stożek rogówki to postępująca choroba oczu prowadząca do ścieńczenia i zniekształcenia rogówki, a w dalszej kolejności do pogorszenia wzroku – krótkowzroczności i astygmatyzmu a często także nadwrażliwości na światło.
W leczeniu zaćmy postaw na soczewki PREMIUM – pozbądź się okularów do dali jak do czytania
Pacjenci często zastanawiają się, czy wybrać operację zaćmy w ramach NFZ i przystać na oferowaną w jej ramach standardową soczewkę jednoogniskową, czy szukać alternatywy w postaci zabiegu w prywatnej placówce, a co za tym idzie – możliwości maksymalnie zindywidualizowanego doboru soczewek wszczepialnych.
Monowizja konwencjonalna i przeprowadzana metodami Laser Blended Vision (LBV)
Na pewno zdarzyło wam się usłyszeć, że u kogoś w rodzinie był dziadek czy babcia, którzy nigdy, nawet w podeszłym wieku, nie potrzebowali okularów ani do dali, ani do bliży, a sokoli wzrok towarzyszył im do końca życia. Czy jest to możliwe?
Laserowa korekcja starczowzroczności
Szacuje się, że blisko 10 milionów Polaków boryka się z prezbiopią, zupełnie nie mając o tym pojęcia i traktując kłopoty z czytaniem drobnego druku jako coś naturalnego.
Minimalnie inwazyjna operacja zaćmy
Podczas operacji zaćmy usuwa się mętną soczewkę naturalną oka i wszczepia się nowoczesną sztuczną soczewkę. Soczewka wewnątrzgałkowa jest wszczepiana raz na całe życie, dlatego jej odpowiedni wybór ma kluczowy wpływ na jakość widzenia po operacji.
Leczenie zaćmy przy wykorzystaniu najnowszych zdobyczy chirurgii okulistycznej
Zaćmę można całkowicie wyleczyć, usuwając zmętniałą soczewkę i wszczepiając nową – sztuczną. Operacja zaćmy jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych.
Jak rozpoznać i leczyć stożek rogówki
Niespecyficzne objawy stożka rogówki mogą sprawić, że diagnoza zostanie postawiona zbyt późno.
Dalekowzroczność i krótkowzroczność – różnice w przebiegu i rozwoju wad, objawy i leczenie
W potocznym rozumieniu dalekowidz to ten, który dobrze widzi przedmioty położone daleko, a źle – położone blisko. Krótkowidz odwrotnie: to, co blisko oka jest dla niego wyraźne, ale im dalej, tym gorzej. W zależności od wielkości wady dla krótkowidza „blisko” będzie oznaczało 2 metry albo kilka, kilkanaście, bądź kilkadziesiąt centymetrów – im większa wada, tym krótszy dystans.
Najczęstsze wady wzroku i choroby oczu
Szacuje się, że co czwarta dorosła osoba ma problem z przeczytaniem gazety, wadę wzroku ma już ponad 50% dzisiejszej młodzieży, a aż 1/3 Polaków nigdy nie była u okulisty. Lekarza tej specjalności traktujemy tak samo jak stomatologa: udajemy się na wizytę dopiero wtedy, kiedy dolegliwości przeszkadzają nam tak bardzo, że nie mamy innego wyjścia.