asd

Czy zapaleniem spojówek można się zarazić?

Jeśli zapalenie spojówek wywołane jest przez wirusy, bakterie albo grzyby bardzo łatwo się nim zarazić. Jeżeli stan zapalny ma podłoże…

asd

Choroby rogówki

Rogówka jest ochronną błoną gałki ocznej. Nie ma w niej naczyń krwionośnych, ale jest to struktura bardzo unerwiona, dlatego kiedy…

asd

Objawy retinopatii cukrzycowej

Retinopatia cukrzycowa odpowiada za występowanie patologicznych zmian w obrębie siatkówki. W toku choroby pojawiają się zmiany w mikrokrążeniu naczyniowym, naczynia…

asd

Leczenie zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek to jedna z przyczyn, dla których odwiedzamy gabinet okulistyczny. Choroba nie jest groźna, ale jej objawy są uciążliwe

asd

Refrakcyjna wymiana soczewek – alternawtywa dla laserowej korekcji wady wzroku, ale i coś więcej

Refrakcyjna wymiana soczewki polega na usunięciu własnej soczewki pacjenta i zastąpieniu jej sztuczną soczewką korygującą wadę wzroku.

asd

Zaćma pierwotna i wtórna – czym się różnią

Zaćma pierwotna to po prostu zaćma wrodzona, będąca efektem powikłań albo powstała w wyniku mętnienia soczewki oka, które pojawia się…

asd

Jaka jest najbardziej zaawansowana procedura w ramach laserowej chirurgii oka?

Laserowa chirurgia oka sama w sobie stanowi niesamowity postęp w stosunku do wcześniejszych metod korekcji wzroku, takich jak standardowe operacje…

asd

Czy laserowa chirurgia oka może leczyć zeza (strabismus) i diplopię podwójne widzenie (diplopię)?

Zabiegi laserowej chirurgii oka nie są stosowane w leczeniu zeza, ponieważ w leczeniu tym wymagana jest interwencja w mięśnie wokół…

asd

Choroby oczu uwarunkowane genetycznie

Genetyka okulistyczna to dziedzina medycyny zajmująca się badaniem dziedzicznych schorzeń oczu oraz pomagająca zidentyfikować ich genetyczne przyczyny, zrozumieć mechanizmy ich…

asd

Dystrofie rogówki

Dystrofia to stan, w którym dochodzi do zaburzenia wzrostu tkanek lub całych organów na skutek nieprawidłowości rozwojowych, chorób zakaźnych bądź…

asd

Zaćma atakuje w każdym wieku

Przekonanie, że zaćma atakuje wyłącznie osoby w podeszłym wieku jest błędne. Kłopoty ze wzrokiem prędzej czy później wymagają wizyty u…

asd

Pokonaj zaćmę!

Postawmy sprawę jasno: zaćma to choroba zwyrodnieniowa, której nie umiemy zatrzymać ani wyleczyć farmakologicznie.